statystyki

Nowy model funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego: Sędziowie we własnej sprawie

autor: Marek Chmaj28.03.2014, 00:00; Aktualizacja: 16.04.2014, 10:56
prof. dr hab. Marek Chmaj, konstytucjonalista, wspólnik w kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

prof. dr hab. Marek Chmaj, konstytucjonalista, wspólnik w kancelarii Chmaj i Wspólnicy.źródło: Materiały Prasowe

Czy projekt ustawy o lekarzach powinni pisać lekarze, a o hydraulice – hydraulicy? To zasadne pytanie w kontekście toczących się dyskusji o modelu funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - pisze prof. Marek Chmaj.

Projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym trafił do Sejmu z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego w lipcu 2013 r. Nikt nie miał jednak wątpliwości, że dokument napisał sam Trybunał Konstytucyjny, a właściwie niektórzy jego sędziowie. Takie rozwiązanie może się wydawać właściwe. W końcu który organ władzy publicznej mógłby wiedzieć więcej, co w trybunalskiej trawie piszczy, niż sam trybunał? Który organ byłby bardziej zainteresowany w dostosowaniu obecnej regulacji ustawowej do odbiegającej od niej praktyki funkcjonowania trybunału? Nadto, który organ, jeśli nie trybunał, byłby w stanie opracować ustawę niemożliwą do zakwestionowania przed trybunałem? Pozory jednak mylą.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane