statystyki

Polski ustawodawca musi zmienić przepisy dotyczące zwolnień z pracy

19.03.2014, 08:27; Aktualizacja: 19.03.2014, 10:31
Isabelle Schömann, ekspertka w dziedzinie europejskiego prawa pracy i dialogu społecznego w Europejskim Instytucie Związków Zawodowych (ETUI).

Isabelle Schömann, ekspertka w dziedzinie europejskiego prawa pracy i dialogu społecznego w Europejskim Instytucie Związków Zawodowych (ETUI).źródło: Materiały Prasowe

Wyrok w sprawie Nierodzik kładzie szczególny nacisk na fakt, iż na krajowym ustawodawcy spoczywa obowiązek transponowania europejskiego prawa pracy w sposób pozostający w zgodzie z literą i duchem prawa wspólnotowego - wskazuje Isabelle Schömann, ekspertka w dziedzinie europejskiego prawa pracy i dialogu społecznego w Europejskim Instytucie Związków Zawodowych (ETUI).

Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu wstępnym w sprawie Nierodzik v. Samodzielny Publiczny Szpital Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy z 13 marca 2014 roku stwierdził, że art. 33 polskiego kodeksu pracy jest niezgodny z Porozumieniem ramowym w sprawie pracy na czas określony z 18 marca 1999 roku, którego wykonaniu służy dyrektywa Rady 99/70/WE z 28 czerwca 1999 roku. Za sprzeczny z zasadą niedyskryminacji uznał mianowicie sztywny, dwutygodniowy termin wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony na okres dłuższy niż sześć miesięcy, a więc całkowicie niezależny od stażu pracy osób zatrudnionych na takich zasadach. Tym samym trybunał potwierdził po pierwsze, zgodnie z bogatą już linią orzecznictwa dotyczącego umów czas określony (m.in. Carratù v. Poste Italiane C-361/12, Huet v. Université de Bretagne occidentale, C-177/10), że w definicji „warunków zatrudnienia” mieszczą się także warunki wypowiedzenia umowy o pracę, w tym zasady określające długość okresu wypowiedzenia w przypadku zwolnienia pracownika tymczasowego.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane