statystyki

Kształt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym dzieli prawników

autor: Ewa Maria Radlińska05.03.2014, 08:14; Aktualizacja: 05.03.2014, 08:35

Kolejną odsłonę sporu przyniosło wczorajsze seminarium w Sejmie, na którym zgromadziła się śmietanka konstytucjonalistów opiniujących projekt.

Projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym miał mocne wejście. Został napisany przez samych sędziów trybunału, na myśl o czym część konstytucjonalistów łapała się za głowę. Nie wszyscy mieli jednak okazję szybko projekt poznać. Ukrywany był bowiem przed opinią publiczną niemalże jak najcenniejsza dokumentacja Pentagonu. W końcu w połowie ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski złożył swój podpis na projekcie i dokument rozpoczął wędrówkę legislacyjną. Obecnie jest po pierwszym czytaniu i toczą się nad nim prace w komisjach. Wciąż jednak wzbudza liczne kontrowersje i zastrzeżenia. Były one podnoszone podczas seminarium, które odbyło się wczoraj w Sejmie. Wzięli w nim udział m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński, parlamentarzyści, jak również autorzy opinii do  projektu. Zgłaszane uwagi dotyczyły najważniejszych zmian przewidzianych w nowej ustawie jak choćby modyfikacja procedury wyboru pre-kandydatów na sędziów konstytucyjnych, wykonywanie orzeczeń trybunału, karencja dla posłów-prawników, którzy chcieliby orzekać w TK, a także kontrowersyjne orzeczenia interpretacyjne (których TK od 1997 r. już nie wydaje).


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane