statystyki

Sądowe akta lepiej przesyłać kurierem niż korzystać z usług PGP

autor: Anna Krzyżanowska31.01.2014, 07:32; Aktualizacja: 31.01.2014, 10:29
– Umowa nie mówi, co jest pakowane w sądzie do kopert i przygotowane do wysłania. Wszystko, co sąd spakuje, Polska Grupa Pocztowa powinna dostarczyć – wyjaśnia Jan Paziewski, dyrektor departamentu budżetu i efektywności finansowej

– Umowa nie mówi, co jest pakowane w sądzie do kopert i przygotowane do wysłania. Wszystko, co sąd spakuje, Polska Grupa Pocztowa powinna dostarczyć – wyjaśnia Jan Paziewski, dyrektor departamentu budżetu i efektywności finansowejźródło: DGP

Czy sądy powszechne mogą przesyłać akta sądowe, korzystając z usług Polskiej Grupy Pocztowej? Tak, ale nie jest to rozważne – odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, a Związek Pocztowy wylicza, w jakich sytuacjach Polska Grupa Pocztowa ma prawo akt jednak nie przyjąć.

Reklama


Reklama


Zakres obowiązków

Zgodnie z pkt 3 załącznika nr 5 do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) na świadczenie usług pocztowych dla sądów i prokuratur, przedmiot zamówienia obejmował m.in. przesyłki kurierskie o wagach od 30 kg do 50 kg. Przy czym w rozumieniu SIWZ przez przesyłkę kurierską należało rozumieć: przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną lub paczką pocztową, przyjmowaną, sortowaną, przemieszczaną i doręczaną w sposób zapewniający:

  • bezpośredni odbiór przesyłki pocztowej od nadawcy;
  • śledzenie przesyłki pocztowej od momentu nadania do doręczenia;
  • doręczenie przesyłki pocztowej w gwarantowanym terminie określonym w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub w umowach o świadczenie usług pocztowych.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości oznacza to, że zgodnie z umową każda przesyłka z sądu powinna być przez nowego operatora odebrana.

– Umowa nie mówi, co jest pakowane w sądzie do kopert i przygotowane do wysłania. Wszystko, co sąd spakuje, Polska Grupa Pocztowa powinna dostarczyć – wyjaśnia Jan Paziewski, dyrektor departamentu budżetu i efektywności finansowej.

Zastrzega jednak, że zadaniem sądu jest działanie rozważne. W jego opinii akta powinny być więc wysyłane kurierem albo przewożone we własnym zakresie – szczególnie między sądami.

– Gdyby jednak zdarzyła się sytuacja, że w kiosku leżałyby niedostarczone akta, to odpowiedzialny za nią byłby jedynie sąd, a nie operator – akcentował Paziewski.

Jednak nie wszystko

Co na to prywatni operatorzy?

– W ramach kontraktu Polska Grupa Pocztowa SA doręcza przesyłki listowe zwykłe i rejestrowane, w tym za potwierdzeniem odbioru, paczki pocztowe, w tym za potwierdzeniem odbioru, oraz przesyłki kurierskie, a także realizuje obsługę zwrotów. Nie zobowiązywała się do przewożenia akt sądowych w formie wyodrębnionych dokumentów, np. archiwizowanych w teczkach z aktami osobowymi, segregatorach oraz innych opakowaniach zbiorczych, np. workach, skrzyniach – mówi Rafał Zgorzelski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych.

I dodaje, że podobna sytuacja dotyczy doręczania np. materiałów zawierających informacje niejawne, wymagających specjalnego traktowania, których obsługę regulują odpowiednie przepisy prawa.

Poczta Polska wskazuje zaś, że w ramach umowy obowiązującej do 31 grudnia 2013 r. były przesyłane akta sądowe i nie obowiązywały w tym zakresie żadne dodatkowe regulacje. Również Centrum Zakupów dla Sądownictwa nie ogłaszało osobnego zamówienia na dostarczanie przesyłek z taką zawartością.

– Dla Poczty Polskiej przesyłanie akt sądowych nie stanowiło problemu i jak najbardziej mieści się w przedmiocie zamówienia, ogłoszonego przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa na lata 2014–2015 – wskazuje Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej SA.

CBA poprowadzi śledztwo w sprawie przetargu na dostarczanie przesyłek sądowych i prokuratorskich >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Pani Basia....(2014-01-31 10:16) Odpowiedz 00

    ...z mięsnego rozpowiada, że pan Janek ma sprawę , bo nie płaci alimentów. Zaś pani Bronia z kiosku "Ruchu" mówiła rano, że pan Józek ma sprawę o pobicie. Chory kraj, jak mawia pewien były minister.

  • Paragraf(2014-02-01 20:17) Odpowiedz 00

    Pseudooszczednosci na zamianie operatora zmniejszają idiotyczne polecenie z SA w Krakowie aby sprawdzić punkty PGP. Pracownicy sądowi wyruszyli w teren, kto policzy zmarnowany ich czas i koszty podróży

  • Lokomotywa.(2014-02-03 08:14) Odpowiedz 00

    Inpost nie jest operatorem wyznaczonym, dlatego do niego nie stosuje się tego przepisu.

  • mam dość już lekceważenia tego kraju(2014-02-02 19:59) Odpowiedz 00

    Do znający temat
    Pismo sądowe - to nie jest jakaś ulotka czy świąteczne pozdrowienia. Kiosk albo mięsny to nie są miejsca w których mam ochotę odbierać pisma urzędowe. Baba handlująca mięsem, albo facet handlujący gazetami - to nie jest ktoś, komu mam się ochotę legitymować. Półka w spożywczym to nie jest miejsce na przetrzymywanie dokumentów zawierających dane wrażliwe. Kiosk to nie miejsce w którym powinny leżeć dokumenty, które decydują o ludzkim życiu lub dobrym imieniu. Handlarz to nie urzędnik pocztowy. Państwo ma mieć swoją powagę i nie wszystko co najtańsze może być akceptowane. Sędziemu też taniej byłoby zawiesić nie pozłacany łańcuch z godłem tylko papier toaletowy - bo jest tańszy, a nie robimy tego bo państwo ma budzić respekt, a nie politowanie.

  • Wszystkie punkty odbioru jak rozumiem(2014-02-03 08:06) Odpowiedz 00

    spełniają ten wymóg:

    Art. 62. Operator wyznaczony zapewnia osobom niepełnosprawnym dostęp do usług powszechnych przez:
    1) organizację pracy placówek pocztowych umożliwiającą osobom poruszającym się za pomocą wózka inwalidzkiego korzystanie z usług świadczonych przez te placówki;
    2) tworzenie w placówkach pocztowych odpowiednio oznakowanych stanowisk obsługi osób niepełnosprawnych;

  • znający temat(2014-02-02 13:50) Odpowiedz 00

    Robię to w 100% za darmo.bez względu na to czy w to wierzysz czy nie.Mam szerokie horyzonty.Czytam onet,wp,interię czy hotmoney oraz forsal.pl lub money.pl.Nigdzie nie znalazłem tyle pomyj wylanych na PGP co tutaj.Żaden portal nie wymyśla takich bzdur jakie robi DGP.Pytanie dlaczego to robi.Nie patrze im na ręce więc tego nie udowodnię.Ale wiem z pierwszej ręki że PGP sobie radzi.Poczytajcie wypowiedzi na forach.PGP ma swoje problemy ale poczta też je ma.KTO ICH NIE MA DZISIAJ.Ale robienie z PGP niemotów czy ignorantów którzy nie mają pojęcia tego co robią to jest jakaś katastrofa.Najpopularniejszy polski portal onet.pl napisał jeden może dwa artykuły o tym przetargu ale najbardziej skandaliczne i podważające wiarygodność informacje pochodzą z tego serwisu.Pytanie dlaczego pisane są rzeczy niezgodne z prawdą jak np lepiej wysłać kurierem akta niż PGP.Dlaczego GP pisze takie brednie?Byliście w PGP?Traktują każdą przesyłkę jak "świętość"nie mówiąc o tym ze na akta chuchają i dmuchają wiedząc jak ważne są to dokumenty i z jaką starannością trzeba się z nimi obchodzić.Ludzie czy wy jesteście ciemnogród że wierzycie w takie brednie jakie pisze GP?Ogarnijcie się wreszcie.Wszędzie kłamią i za kasę napisze wszystko.Ja osobiście nie mam wątpliwości że GP robi propagandę na rzecz Poczty Polskiej.Pytanie czy robi to za darmo BO ŻADEN POLSKI PORTAL NIE NAROBIŁ TYLE BRUDU PGP CO Gazetaprawna.Dziękujemy wam panowie z GP że byliście na tyle bezstronni i opisaliście odpowiedź na zarzuty prezesa PGP który mógł ustosunkować się do waszych oskarżeń w artykule pt "siedem grzechów głównych PGP"Zmiana operatora do "sądówek"to zmiana strukturalna,to rewolucja która może szokować ale wcześniej czy później adwokaci prokuratorzy i społeczeństwo się do tego przyzwyczają a państwo co najważniejsze zaoszczędzi nie tylko 86 milionów ale znacznie więcej bo poczta jako operator wyznaczony nie płaci Vatu.Proszę państwa-powiem wam tak jak agent Smith w matriksie.To zwiastun nieuniknionego.Zmiany były są i będą.Zobaczycie że PGP zrobi to lepiej niż PP.Czy w to wierzycie czy nie,czy lubicie PGP czy nie.Zrobią to lepiej niż PP.Po prostu życie.

  • Gughul(2014-02-02 09:54) Odpowiedz 00

    @znający temat

    Dużo ci PGP płaci za pisanie teo?

  • ja i my wszyscy(2014-02-01 21:04) Odpowiedz 00

    totalny syf z tą obrzydła pgp

  • Gabi(2014-02-01 16:01) Odpowiedz 00

    Jakie uprawnienia ma osoba pracująca w kiosku do legitymowania mnie z dowodem osobistym. żadnej prywatności. Osoba wydająca przesyłkę męczy się z odczytaniem nazwiska, słyszę komentarze osób stojących obok mnie " jakie dziwne nazwisko". Nigdy tego nie doświadczyłam na Poczcie, gdzie obowiązuje odległość od osoby obsługiwanej. W kiosku robi się tłoczno , bo pani nie obsługuje klientów tylko zajmuje się wydawaniem pisma w obecności mocno zainteresowanego grona oczekujących na obsługę w małej dziupli klientów. To jest SKANDAL

  • Raf(2014-01-31 11:01) Odpowiedz 00

    Potwierdzam. Chcialem wydać wyrok łączny, ale jeszcze na akta się nie doczekałem, więc skazany poczeka...w AŚ.
    Akta postępowań powinny być przesyłane bezpieczną pocztą sądową a nie PGP czy nawet Pocztą Polską.

  • JJB(2014-01-31 23:04) Odpowiedz 00

    ad 7 .
    ciąg dalszy:
    8. zniesienie zasady prawdy materialnej w postępowaniu karnym,
    9. adwokat dla każdego w postępowaniu karnym,
    10. brak podwyżek dla sekretariatów sądowych od 5 lat,
    11. wgląd ministra w każde akta,
    12. sędzia Milewski,
    13.fatalne: regulamin i instrukcja.

  • smiac sie chce(2014-02-01 08:16) Odpowiedz 00

    o proszę jaką głupotę ci na górze wymyślili, a teraz karzą z usług kurierów korzystać, czy tam na tej górze to już faktycznie nie ma osób logicznie myślących

  • Olo(2014-01-31 19:29) Odpowiedz 00

    1. zniesienie asesury,
    2. likwidacja sądów grodzkich,
    3. tryb przyśpieszony,
    4. nagrywanie rozpraw,
    5. reforma Gowina - likwidacja części sądów,
    6. brak podpisu ministra sprawiedliwości pod decyzjami o przenoszeniu sędziów,
    7. doreczanie korepondencji sądowej...

    może ktoś coś jeszcze doda do tej listy...ile trzeba jeszcze spieprzyc w sądownictwie aby jakiś pseudoreformator z Ministerstwa Sprawiedliwosci odpowiedział za to przed TS i tak ze z własnej kieszeni? ile jeszcze durnych pomysłow i niszczenie sądownictwa?

  • jorry123(2014-01-31 18:50) Odpowiedz 00

    Jeszcze jedno: Czy stwierdzenie MInisterstwa Sprawiedliwości nie jest koronnym dowodem na to, że przy przetargu coś manipulowano??? Robi się coraz większy bałagan, za chwilę oszczędności staną się pozorne. Trzeba będzie więcej płacić za wysyłanie akt i nawet nie wiadomo, kto ma to robić.
    To jest więcej niż skandal i totalna kompromitacja. To po prostu dowód na nieudolność ministerstwa, które za cały ten bałagan ponosi odpowiedzialność.

  • jorry123(2014-01-31 18:47) Odpowiedz 00

    to niby takie mają być oszczędności??? Ten co powinien akt niue prześle, bo mogą wylądować w sklepie rybnym, trzeba przesyłać kurierem, czyli przez operatora, z którym nie ma umowy??? Rzeczywiście oszczędności na papierze. Mam nadzieję, że CBA z uwagą śledzi wypowiedzi tego pana, bo to może być koeljny dowód na to, że ten przetarg to jeden wielki przekręt.
    Przemier rządu co na to??? POleciał do Peru??? Czy jak zwykle chowa głowę w piasek???
    Panie premierze kończ pan z tym rzłądzeniem, bo ppo prostu pan na tym się nie znasz, a pańscy wysocy urzędnicy robią w państwie coraz większy bałagan. Celuje w tym samo Ministerstwo Sprawiedliwości, które moim zdaniem powinno być jak najszybciej zlikwidowane, jako instytucja szkodliwa dla Państwa Polskiego i jego obywateli.

  • c.d.n.(2014-01-31 12:12) Odpowiedz 00

    Zamiast wydać pieniądze na program digitalizacji akt wydano na cyrki z nagrywaniem. Akta zdigitalizowane były by dostępne dla stron, pełnomocników on-line, przesyłanie akt było niskokosztowe, bezpieczne i błyskawiczne. A tak misiaczki z ministerstwa sprawiedliwości myślą, co by tu jeszcze spier...

  • znający temat(2014-02-01 22:23) Odpowiedz 00

    Ale gazetaprawna jest opłacana przez pocztę Polską!Widać na każdym kroku że tylko wasz portal robi sztuczne zamieszanie przy tym temacie.Powiem wam coś drodzy czytelnicy.Poczta Polska jest w szoku po porażce.Skutkiem tej porażki jest podniesienie cen na poczcie o ok 10-20% co zaskutkuje powolną agonię tej instytucji.Powiem wam więcej.PGP z każdym dniem radzi sobie coraz lepiej z doręczaniem przesyłek sądowych.Ale tego tutaj nie usłyszycie bo ten kto zleca te artykuły woli robić z PGP firmę która kompletnie nie ma pojęcia o realizacji usług pocztowych zwłaszcza sądowych.A prawda jest inna.Największe tsunami za PGP.To co na początku było niełatwe czyli duże wręcz ogromne ilości listów już zostało rozładowane i teraz idzie na bieżąco.A poczta szczeka ustami tego portalu od grudnia 2013 roku.Adwokaci i prokuratorzy też narzekają bo zmiany zawsze bolą.Poczta Polska oferowała "świetne"usługi w postaci fikcyjnych doręczeń mam na myśli wystawianie awiz tam gdzie nie powinno się tego robić np firma się wyprowadziła itp a i tak wystawiano awizo by doręczanie było skuteczniejsze.Teraz o to dużo trudniej.Kto stwierdza że lepiej wysłać akta kurierem niż PGP?Klakier poczty Poczty Polskiej,naganiasz i przyjaciel monopolisty czytaj gazetaprawna.pl?A skąd panowie z GP wiecie kto to zrobi lepiej?Byliście w PGP?Może oni olewają robotę?Szkoda że nie sprawdzając faktów robicie sztuczny szum.Nikt,żaden portal w Polsce nie napisał tyle negatywów o PGP jak wy.I co najgorsze wasze artykuły w wielu sytuacjach mijają się z prawdą.Powiem tak.Nic nie zmienicie tymi bzdurami.Poczta nie odzyska kontraktu i koniec.PGP pokaże że można wykonać usługi na podobnym jeśli nie lepszym poziomie jakości ale co najważniejsze zrobi to taniej.