statystyki

Komornik wezwie dłużnika do złożenia wykazu majątku

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz09.10.2013, 07:18; Aktualizacja: 09.10.2013, 08:31
Pieniądze

Nowe przepisy wprowadzą też inne zasady wyjawiania majątku przez samego dłużnika, wówczas gdy wierzyciel nie wskaże, z jakiego majątku można zaspokoić świadczeniaźródło: ShutterStock

Nawet gdy komornik wie, gdzie szukać konkretnych składników majątku dłużnika, z których egzekucja umożliwi pokrycie wszystkich należności, to nie może ich zająć, jeśli wierzyciel domaga się przeprowadzenia jej z innych ruchomości. I to mimo że żądanie to może wynikać z niewiedzy o pozostałych składnikach majątku dłużnika.

Reklama


Reklama


Z takiej sytuacji komornicy znaleźli wyjście: informują wierzycieli o konkretnych rzeczach i pouczają dłużników o tym, że powinni wskazać je w oficjalnym piśmie skierowanym do organu egzekucyjnego. Dopiero jednak po otrzymaniu pisma od inicjatora postępowania mogą przystąpić do egzekucji.

Z tą fikcją proceduralną, która niepotrzebnie przedłuża czas postępowania, chcą skończyć autorzy projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Zaproponowali, aby wierzyciel we wniosku nie musiał wskazywać sposobu egzekucji. Komornik będzie mógł wówczas prowadzić ją według wszystkich możliwych sposobów. Na tej podstawie nie będzie mu wolno jedynie sięgać po nieruchomości. Te będą podlegały egzekucji jedynie na wniosek wierzyciela.

– Jednakże wierzyciel nie będzie zdany wyłącznie na wybór komornika, bo omawiana nowela przyzna mu prawo do ograniczenia lub wskazania we wniosku konkretnego sposobu egzekucji. Te ograniczenia komornik musi uwzględnić, a gdyby mógł zastosować dwa lub kilka z zaproponowanych, to powinien wybrać najmniej uciążliwy dla dłużnika – tłumaczy adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Nowe przepisy wprowadzą też inne zasady wyjawiania majątku przez samego dłużnika, wówczas gdy wierzyciel nie wskaże, z jakiego majątku można zaspokoić świadczenia. Komornik będzie miał prawo wezwać w takiej sytuacji dłużnika do złożenia wykazu majątku. Uprzedzi go przy tym o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i pouczy, że w razie niezłożenia wykazu wierzyciel zleci poszukiwanie majątku na koszt dłużnika.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy w konsultacjach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • sn(2013-10-09 08:43) Odpowiedz 00

  Może to przyspieszy egzekucję długu, aby nie uciekali z majątkiem przed
  nie efektywnym ,niefrasobliwym komornikiem. Cierpią na tym dotychczas firmy i osoby prywatne, często wysyła tylko pismo,udaje ,że coś robi , a dług pozostaje nie ściągnięty, umarza !!!.Należy również zmienić nadzór nad komornikami bo dotychczasowy jest fikcją, mało skuteczny , nic nie dają skargi odwołania, tak do sądu jak i ich korporacji (przypomina towarzystwo wzajemnej adoracji).

 • Rumburak.(2013-10-09 13:23) Odpowiedz 00

  święta racja.

 • Amigos(2013-10-11 21:56) Odpowiedz 00

  Co to znaczy "Te ograniczenia komornik musi uwzględnić, a gdyby mógł zastosować dwa lub kilka z zaproponowanych, to powinien wybrać najmniej uciążliwy dla dłużnika"? Obecnie sposób najmniej uciążliwy wybiera wierzyciel a nie komornik. Ponadto, jeśli będzie dług 20 tysięcy złotych, i będzie możliwość zajęcia wynagrodzenia i zajęcia samochodu, to komornik ma zajmować tylko wynagrodzenie, choćby kapało z niego tylko po 100,- złotych miesięcznie? Bzdura pani mecenas. Jeśli kiedykolwiek reprezentowała pani wierzyciela, to wie pani, że wierzyciel domaga się egzekucji ze wszystkiego na raz. No i słusznie, bo ile ma jeszcze czekać na swoje pieniądze?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama