Twoje alimenty – nasza wspólna sprawa. Pod tym hasłem odbędzie się tegoroczny dzień otwarty komorników sądowych. Krajowa Rada Komornicza wraz z Fundacją Centrum Praw Kobiet zaplanowała m.in. bezpłatne konsultacje prawne i czat z komornikami.
20 listopada w kilkuset kancelariach w Polsce będzie można spotkać się z komornikami. Osoby zainteresowane dowiedzą się, co zrobić, gdy mimo wyroku sądowego były partner nie płaci alimentów i jak odzyskać zaległe pieniądze. Komornicy odpowiedzą również na pytania dotyczące funduszu alimentacyjnego i aktualnych rozwiązań prawnych. Adresy placówek biorących udział w akcji znajdują się na stronie internetowej: www.lepiejtowiedziec.pl.
Organizatorzy zgłaszają też postulaty uproszczenia procedury odzyskiwania należności przysługujących na dzieci.
– Będziemy wnioskować m.in. o zwiększenie uprawnień komorników w zakresie poszukiwania majątku dłużnika alimentacyjnego. Chcemy wprowadzić również inne środki przymusu, w postaci realnie wykonywanego pozbawienia wolności w przypadku uchylania się od obowiązku wyjawienia majątku – potwierdza rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Robert Damski.
Organizatorzy zaprezentują też nową odsłonę strony www.twojealimenty.pl w całości poświęconej problematyce tegorocznej edycji.
Dzień otwarty to coroczna akcja komorników sądowych organizowana po raz trzeci. Jej głównym celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu postępowania egzekucyjnego. DGP sprawuje patronat prasowy nad wydarzeniem.
Joanna Kowalska