statystyki

Zmiany w procedurze karnej: osoba najbliższa będzie pełnomocnikiem pokrzywdzonego

autor: Anna Krzyżanowska11.09.2013, 07:11; Aktualizacja: 11.09.2013, 08:44
Prawo

Prawoźródło: ShutterStock

Rząd opowiedział się za zmianami w procedurze karnej, które umożliwiłyby pokrzywdzonemu wybór pełnomocnika spośród osób mu najbliższych. Wczoraj Rada Ministrów poparła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego i ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zawierający takie właśnie rozwiązanie.

Reklama


Reklama


„Rząd popiera ustanowienie pełnomocnika pokrzywdzonego, ponieważ zapewni mu to poczucie ochrony jego interesów i większy komfort psychiczny. Byłoby to rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla osób starszych” – czytamy w komunikacie wydanym przez Centrum Informacyjne Rządu.

Jak wskazał rząd, pozostaje jeszcze jeden problem do rozwiązania. Pełnomocnik będący osobą najbliższą będzie także uczestnikiem procesu, któremu przysługują określone prawa, np. udziału w określonych czynnościach, a także w śledztwie lub dochodzeniu. W praktyce może się pojawić problem, gdy jest on też świadkiem w tym samym postępowaniu karnym. Wtedy udział w przesłuchaniach innych świadków może bowiem wpływać na jego własne zeznania.

Przypomnijmy, że obecnie kwestię pełnomocnictwa reguluje art. 88 kodeksu postępowania karnego. W ślad za nim pełnomocnikiem może być wyłącznie adwokat lub radca prawny.

Zdaniem parlamentarzystów będących projektodawcami nowelizacji ograniczenie to jest niesłuszne. Nie każdego bowiem stać na pomoc profesjonalisty, a z praktyki w zakresie przyznawania pomocy z urzędu wynika, że możliwości pokrzywdzonego w zakresie uzyskania profesjonalnego wsparcia są mniejsze niż w przypadku podejrzanego czy oskarżonego.

„Obowiązujące przepisy, na przekór funkcji społecznej rodziny, nie dają możliwości bliskim osobom pokrzywdzonego do reprezentowania go w czynnościach procesowych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak przekonują autorzy, dopiero gdy przepisy dadzą możliwość osobom najbliższym występowania w postępowaniu karnym w imieniu poszkodowanego, konstytucyjna zasada dostępu do sądu zostanie zrealizowana.

Etap legislacyjny

Projekt zaakceptowany przez rząd

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • fw(2013-09-12 08:24) Odpowiedz 00

  procesy karne będą trwały dłużej

 • uwolnić wolną wolę(2013-09-12 08:29) Odpowiedz 00

  Dlaczego tylko w najbliższej? Może dalszy kuzyn lepiej by się do tego nadawał niż brat lub babcia. Każdy człowiek powinien mieć prawo wybrać sobie takiego pełnomocnika jakiego chce.
  Ograniczanie tego wyboru jest nieuzasadnioną ingerencją w wolną wolę dorosłego obywatela posiadającego pełną zdolność do czynności prawnych.

 • ?(2013-09-11 09:03) Odpowiedz 00

  a w cywilnej

 • k(2013-09-11 09:19) Odpowiedz 00

  Mówią, że „z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu”, ;) najlepiej profesjonalni pełnomocnicy+zwiększenie stawek za urzędówki,

 • Irakay(2013-09-12 14:55) Odpowiedz 00

  @uwolnić wolną wolę: ależ nie ma problemu, po poradę możesz iść gdzie chcesz, do babci, cioci i hydraulika. W sprawach karnych możesz też prosić ich, aby Ci doradzali na rozprawie (w praktyce trzeba się będzie zachowywać dyskretnie, ale to przechodzi). Tylko proszę, jak później będziesz chciał, żebym Ci pisał apelację, to nie płacz, że stawka honorarium będzie wysoka, a jak wejdzie nagrywanie, to będziesz bulił za sporządzenie "listy dialogowej", z której obydwoje możemy niewiele zrozumieć.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama