statystyki

Jak dochodzić od dewelopera odpowiedzialności za wady budowy

autor: Łukasz Sobiech11.09.2013, 06:45; Aktualizacja: 11.09.2013, 08:23
deweloperzy

deweloperzyźródło: ShutterStock

Zdarza się, że po oddaniu do użytkowania nowej inwestycji mieszkaniowej w budynkach ujawniają się wady i usterki. Przyczyny ich powstania są różne. Czasami spowodowane są niewłaściwym wykonaniem inwestycji przez dewelopera, innym razem wadliwością użytego do wykonania materiału. Nie zmienia to jednak faktu, że poza walorami estetycznymi, ujawnione w trakcie użytkowania wady nie tylko zmniejszają wartość zakupionej nieruchomości, ale również utrudniają pełne z niej korzystanie.

W takich sytuacjach właściciele nowo zakupionych mieszkań czy domów nie są pozbawieni ochrony. Zgodnie z przepisami sprzedający mieszkanie deweloper jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność bądź jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Jest to tak zwana rękojmia za wady fizyczne. Odpowiedzialność ta ma charakter bezwzględny i jest niezależna od winy sprzedającego. Deweloper nie może się z niej zwolnić, twierdząc, że za zaistniałe usterki, np. błędną izolację, nie ponosi winy.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mądraliński(2013-10-09 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    Przede wszystkim nie popełniać błędów na etapie wyboru developera. Klienci sroce spod ogona nie wypadli. Wolą developerów dużych, sprawdzonych, budujących dużo i sprzedających niekoniecznie drogo, mniejsze ryzyko wpadki no i tańsza opcja, jeśli nie kupujemy dziury w ziemi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane