statystyki

Co zrobić, gdy zgubimy dowód osobisty?

autor: Monika Kuś01.02.2013, 13:36; Aktualizacja: 01.02.2013, 13:54
Dowód osobisty

Dowód osobistyźródło: ShutterStock

Dowód osobisty jest dokumentem, który poświadcza tożsamość i obywatelstwo danej osoby. Dzięki temu dokumentowi możemy np. wziąć kredyt w banku. Problemy pojawiają się jednak wówczas, gdy z różnych powodów tracimy dowód osobisty. Co wtedy należy zrobić?

Reklama


Reklama


Jakie mogą być konsekwencje zgubienia dowodu

Dowód osobisty w rękach niepowołanych osób może sprawić nam sporo kłopotów. Do najczęstszych sytuacji, gdy zgubiony albo skradziony dowód jest wykorzystywany należą:

- wzięcie kredytu w banku,

- wzięcie na raty drogich przedmiotów, np. sprzętu elektronicznego,

- wykorzystywanie cudzego dowodu do jazdy bez biletu w różnych środkach transportu.

Skradziony albo zgubiony dowód osobisty

W przypadku kradzieży dowodu pierwsze kroki należy skierować przede wszystkim na policję. Jest to szczególnie ważne z uwagi na coraz częstsze próby wyłudzenia pieniędzy czy brania kredytów na skradziony dowód.

W dużej mierze możemy się zabezpieczyć przed potencjalnymi konsekwencjami działań wymierzonych przeciwko nam, zgłaszając fakt kradzieży policji (jako potwierdzenie powinniśmy otrzymać pisemne zaświadczenie zgłoszenia kradzieży dowodu).

Jeśli stracimy dowód w innych okolicznościach, np. zostanie on zniszczony czy zgubiony – wówczas od razu musimy pofatygować się do najbliższego urzędu gminy.

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Organem gminy będzie, w zależności od tego, gdzie przebywamy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Zawiadomienie o utracie dowodu należy złożyć osobiście, na piśmie i zawrzeć w nim:

• Imię (imiona) i nazwisko;

• Adres zamieszkania;

• Imiona rodziców;

• Nazwisko rodowe matki posiadacza;

• Dane wystawcy dowodu osobistego (a więc właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który wydał dowód).

Organy te wydają zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu, oraz powiadamiają o tym organ, który wydał dowód osobisty, w celu unieważnienia dokumentu.

Ponadto osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy. Obowiązek ten nie dotyczy obywateli polskich przebywających stale za granicą.

Gdy dowód się odnajdzie..

Czasami zdarza się, że dowód, który jak nam się wydawało przepadł bezpowrotnie – odnajdzie się np. w kieszeni dawno nie noszonej kurtki albo w schowanej w szafie torebce. Co wtedy należy zrobić?

Przede wszystkim nie używajmy już takiego dokumentu: figuruje on jako utracony i posługując się nim można mieć duże kłopoty.

Pamiętajmy więc, by w razie znalezienia własnego dowodu osobistego zgłoszonego jako utracony należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał ten dokument.

Jeśli dowód osobisty innej osoby znajdzie przypadkowa osoba, jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, policji lub innemu organowi administracji publicznej.

Organy te przekazują niezwłocznie dowód osobisty organowi, który go wydał, w celu unieważnienia dokumentu.

Jednakże osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, może również, bez zbędnej zwłoki, przekazać ten dokument posiadaczowi dowodu osobistego.

W tym przypadku posiadacz dokumentu może również zawiadomić o utracie dowodu osobistego najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną, w celu jego unieważnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • s(2014-02-23 16:36) Odpowiedz 341

    Ciekawe jak to możliwe że w tym złodziejskim kraju ktoś dostaje kredyt na nie swój dowód? Kto tego kredytu udziela? Już pomijam że zwykle do takich formalności trzeba dwa dokumenty ze zdjęciem..

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Aga(2015-05-09 14:08) Odpowiedz 141

    W praktyce wygląda to tak ,że policja nie wydaje żadnego zaświadczenia ,a po opłaceniu 17 zł na konto dopiero po potwierdzeniu wpłaty możemy dostać ksero dokumentów. Jeżeli tego nie zrobimy to przez 2 tyg. nie mamy nawet potwierdzenia swojej tożsamości. Czy to normalne ? .Proszę ocenić samemu czy te Państwo jest przyjazne obywatelom.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ATLANTIS(2015-01-07 18:14) Odpowiedz 92

    A Banki jak to banki, kredyt na skradziony dowód przyznają bo przecież kaska będzie musiała być i tak egzekwowana... Te instytucje ze sprawiedliwością nie mają wiele wspólnego...

  • xxxnadaxx(2015-02-11 20:53) Odpowiedz 70

    Jak jestem w Warszawie, a pochodzę z drugiego końca Polski - Zielonej Góry i zgubiłam dowód, to czy muszę zgłaszać to do urzędu gminy, w którym miałam ten dowód wyrabiany? Czy jednak w urzędzie gminy w Warszawie mogę to załatwić? Chodzi o zgubienie.

  • *(2013-02-05 16:40) Odpowiedz 51

    ...a ja nie umiem czytać tekstu ze zrozumieniem oraz formułować wniosków i komentarzy o refleksji już nie wspomnę :)

  • michal(2014-04-21 17:34) Odpowiedz 57

    Co mam zrobic gdy zgubilem dowod za granica a musze w ciagu tygodnia wstawic sie w innym panistwie bo inaczej strace prace co zrobic ?

  • Hen(2014-08-13 12:31) Odpowiedz 52

    Policje możemy sobie podarować , wzruszą tylko ramionami i się pożegnają. W pierwszej kolejności zgłosić utratę dowodu na http://www.dokumentyzastrzezone.pl/ albo w banku (także dokonują wpisu w tej bazie).

  • dd(2014-06-17 03:06) Odpowiedz 50

    Ludzie w bankach, w sklepach itp są dla mnie idiotami. Kto normalny daję kredyt na dowód jak w dowodzie w ogóle istnieje inne zdjęcie niz osoba go posiadająca. Żenada z Polaków wstyd I hańba idiotów

  • obywatel RP(2013-08-11 12:59) Odpowiedz 32

    Jak pójdę do gminy i zgłoszę zgubienie i wniosek o nowy dowód osobisty to przecież muszę otrzymać coś tymczasowego. Przecież prawo nakłada obowiązek posiadania dowodu tożsamości. Więc gmina musi coś wydać osobie fizycznej. Oraz czy na tym czymś można przekraczać granicę kraju?

  • Michał(2013-02-06 08:07) Odpowiedz 22

    @5

    Właśnie dlatego tacy ludzie jak Ty powinni mieć dostęp do internetu tylko do odczytu. ;]

  • Kazio(2013-02-04 13:05) Odpowiedz 20

    Dlatego najbezpieczniej jest nie nosić dowodu przy sobie, ale przepisy nie biora tego pod uwagę

  • Unijne bagno POzbawi nas dowodow (UJ)(2014-08-20 20:16) Odpowiedz 215

    Jezli totalitarna unijna hunta zlikwiduje suwerenne kraje Europy (przypominam,ze Europa to nie unijne bagno ale kontynent) przy POmocy sluzalczych lewacko-liberalnych przestepcow to na nic dowody osobiste.Juz nie mamy wlasnych paszportow,tylko z obrzydliwym napisem "unia europejska",czyli unijny niewolnik,dalej beznarodowy,bezpanski pies na unijnej obrozy.

  • Mateusz(2014-08-03 15:26) Odpowiedz 12

    Wczoraj zabalowałem do rana na woodstoku, zgubiłem ten ****** dowod. Jutro zapierdzielam do banku i zgłaszam żeby był na tej krajowej liście, żebym nie narobił sobie problemow

  • Michał(2013-02-04 08:13) Odpowiedz 10

    Brak informacji o tym, że należy tez dla własnego bezpieczeństwa zawiadomić bank o zgubieniu lub kradzieży dowodu osobistego. Bank wtedy powinien wpisać dowód zgubiony na listę. Będzie to pewność, ze nikt już na ten sam dowód kredytu nie weźmie.

  • KG(2014-02-19 15:55) Odpowiedz 11

    @nex, bo zgubienie zgłaszamy w gminie! Kradzież na policji. Kogo policja ma ścigać za zagubienie dowodu? Sam na siebie wnosisz o to, że zgubiłeś dowód i chcesz, żeby policja sprawcę złapała? :D

  • nex(2013-12-23 20:01) Odpowiedz 12

    artukuł artykułem, dziś chciałem zgłosić zagubienie dowodu, i co?! i jajco, policja się wypieła, twierdząc że trzeba zgłosić w gminie !!! żenada

  • Agnieszka(2015-05-09 23:35) Odpowiedz 01

    Porażający jest fakt, że policja żąda za wystawienia zaświadczenia o kradzieży dowodu osobistego wpłacenia na konto urzędu całych 17 zł przelewem i dopiero wtedy jak przedstawimy potwierdzenie płatności wystawią nam tymczasowy dokument potwierdzający kradzież dowodu osobistego. W jakich my czasach żyjemy ?.
    To już nasze podatki nie wystarczają na papier i długopis. Czy jest to zgodne z prawem ?.

  • Złym(2013-02-05 10:54) Odpowiedz 00

    ZXC, uczymy się czytać ze zrozumieniem. Najlepiej cały artykuł, nie tylko tekst wytłuszczony, potem poświęcamy chwilę na refleksję i formułowanie wniosków, i potem dopiero piszemy komentarz. ;)

  • zxc(2013-02-04 14:04) Odpowiedz 02

    totalne dyrdymały w tym artykule!!! jak dojdzie do ZGUBIENIA a nie kradzieży dowodu to zgłasza się to w urzędzie, który dowód wystawiał a nie na policji!!! jak dojdzie do Kradzieży dowodu to wtedy zgłasza się to na policji !!! fakt zagubienia i ewentualne wzięcie kredytu na ten dowód przez znalazcę nie jest podstawową do przyjęcia zawiadomienia o...zagubieniu!!!