statystyki

Nowe prawo jazdy – czym zaskoczy kierowców

autor: Monika Kuś21.08.2012, 14:29; Aktualizacja: 29.08.2012, 13:12
Kierowca samochodu

Kierowca samochoduźródło: ShutterStock

Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami przesunęła na 19 stycznia 2013 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących prawa jazdy. Wprowadzenie nowych przepisów będzie miało na celu zmniejszenie liczby wypadków z udziałem kierowców i dostosowanie do polskich przepisów unijnych dyrektyw.

reklama


reklama


Od przyszłego roku zdobycie upragnionego prawa jazdy będzie trudniejsze niż dotychczas. Oto jedne z najważniejszych zmian czekających na kierowców.

Co czeka kierowców

Prawo jazdy czasowe

Ustawa nie przewiduje już wydawanego tak jak teraz bezterminowego prawa jazdy: nowi kierowcy uzyskają uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres czasowy, który wynosi 15 lat i dodatkowo może być skrócony, jeśli tak będzie wynikało z orzeczenia lekarskiego.

Nowe kategorie

1. Pojawią się nowe kategorie, np. AM, A2.

2. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat.

Trudniejsze testy

Znacząco powiększy się baza pytań na egzamin teoretyczny – ma być ich około trzy razy więcej, niż w chwili obecnej.  Co istotne - pytania wcześniej nie będą ujawnione, więc kursanci po raz pierwszy zetkną się z nimi dopiero na egzaminie (tak wynika z informacji uzyskanych w Wydziale do Spraw Kierowców należącym do Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej).

Czas na udzielenie odpowiedzi będzie ograniczony. W testach pojawią się także filmiki sytuacyjne (klipy video) obrazujące różne sytuacje na drogach.

Kursy reedukacyjne

1. Osoby, które otrzymają 24 punkty karne będą kierowane na kurs reedukacyjny ( a nie jak dotychczas na ponowny egzamin)

2. Kierowcy, którzy popełnią dwa wykroczenia – będą kierowani na kurs reedukacyjny, ale już kolejne, trzecie wykroczenie spowoduje odebranie prawa jazdy

Szczególny nadzór nad młodymi kierowcami

Świeżo upieczeni kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Uwaga – okres ten może się przedłużyć w zależności od tego, czy młody kierowca popełni wykroczenia.

Ankieta i odpowiedzialność karna

Wprowadzona zostanie ankieta zdrowotna, wypełniona przez przyszłych kierowców pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Nowy wzór prawa jazdy

1. Przepisy, które wejdą w życie zmienią także wzór prawa jazdy. Nowe prawo jazdy będzie wydawane od 19 stycznia 2013 r.

Wzór nowego prawa jazdy

Wzór nowego prawa jazdy

źródło: Inne

2. Wymiana starego prawa jazdy na nowe: na to jest jeszcze dużo czasu – do obowiązkowej wizyty w urzędzie i wymiany dokumentu na nowy będziemy zobligowani w latach od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. Jeśli jednak – mając stary dokument – będziemy zmieniać nazwisko, adres albo gdy skończy się nam termin ważności prawa jazdy, wówczas na wniosek zostanie wydane prawo jazdy w nowej wersji.

Instruktorzy pod lupą

Instruktorzy mają być poddawani dokładniejszym badaniom, co roku będą także musieli poddawać się kursom doskonalącym. Ośrodki szkoleniowe będą także zobowiązane do przekazywania samorządowi terytorialnemu informacji o kursach i uczestnikach, którzy biorą w nich udział.

To tylko nieliczne zmiany, które czekają kierowców od przyszłego roku.

W ostatnim czasie pojawia się jednak wiele pytań dotyczących wprowadzenia nowych przepisów.

Istnieje ryzyko, że mimo przesunięcia w czasie wejścia w życie reformy – wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego mogą nie zdążyć z przetargami, a to może zaowocować problemami z powstaniem kluczowej dla całego projektu Centralnej Ewidencji Kierowców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • ....(2012-08-21 17:14) Odpowiedz 00

    Pytanie.??... Czy w nowym dokumencie " Prawo jazdy" znajdzie się bardzo istotna rubryka - " grupa krwi.?

  • jaaaa(2012-08-21 22:14) Odpowiedz 00

    A co po 15 latach? Znowu egzamin, który nie sprawdza prawdziwej jazdy tylko suche uczenie się tras na pamięć?

  • MądryPolak(2012-11-29 19:24) Odpowiedz 00

    Jak te przepisy obowiązujące po 19 stycznia 2013 r. były tworzone to chyba nie na trzeźwo a jak państwo potrzebuje kasy to niech w totka zagra-wtedy ma większe szanse na wyjście ze wszystkich długów bo wydaje mi się że młodzi kierowcy pojadą zdawać na prawko np do Ukrainy i wtedy ona się wzbogaci.

  • ANTONI(2012-09-05 08:03) Odpowiedz 00

    czy to społczeństwo się wreszcie obudzi ?
    dość tych nadmiernych , często głpich przepisów.

  • Marek(2012-08-27 23:17) Odpowiedz 00

    Tu chodzi o kasę za egzaminy po 15 latach maszynka się rozkręci ja mam pomysł co 15 lat ponownie ludzie powinni zdawać maturę, studia, egzaminy sędziowskie itd. Większej bezmyślności jeszcze nie widziałem to chyba kolejne pakiety ułatwień wymyślone jeszcze przez komisje przyjazdne państwo Palikota a wprowadzane obecnie przez PO.

  • gość(2012-08-28 12:42) Odpowiedz 00

    a może... zacząć uczyć jeździć a nie zdawać egzamin ??? zamiast wprowadzać nowe bezsensowne regulacje - vide ograniczenie prędkości dla młodych kierowców - na pewno reszta będzie entuzjastycznie wlec się za nim bo jakiś ćwierćinteligent uznał że to dobre dla bezpieczeństwa ruchu uzasadniając to hasłem: unia tak chce co jest tak samo prawdą jak czarna wołga porywająca dzieci...

  • polak niestesty(2012-08-25 18:44) Odpowiedz 00

    wszystko według przepisów unijnych polska nalezy do unii, ale zarobków według unii to nie mamy.zostawic te durne przepisy o nowym prawku ile to kasy na to pujdzie i z czyjej kieszeni pytam...?

  • audi(2012-08-25 18:36) Odpowiedz 00

    ja jestem za tym aby pozabierac prawo jazdy tzw niedzielnym kierowcom starszym babciom i dziadkom ,którzy nie maja juz takiego sprytu i refleksu za kierownica.

  • 1(2012-08-26 19:11) Odpowiedz 00

    WITAM MAM PYTANIE ?
    KTO Z WAS JEST RODZICEM ?
    KTÓRY RODZIC CHCE ABY NASZE POCIECHY UCZYŁY SIĘ JAK W NORMALNYM KRAJU PODSTAW EWENTULNIE ZA OPŁATĄ ( SZKOŁY JAZDY W SZKOŁACH - KASA DO PANSTWA )
    EGZAMINY W SZKOŁACH I STANDARTY UNIJNE GDZIE TO WSZYSTKO JEST ?

  • aro(2012-08-22 15:32) Odpowiedz 00

    Wielkie dzięki cudowna Beatrycze, bo już mi się ciśnienie podniosło :))

  • JM(2012-08-22 00:25) Odpowiedz 00

    Zygac sie chce! Musze wystapic z UE! Dlaczego prawnikom i innym dxxpxxom nie dajecie licencji np. na 5 lat???

  • Fallen(2012-08-24 17:35) Odpowiedz 00

    Czy jeżeli zacznę kurs przed wprowadzeniem zmian (w tym roku) a egzamin teoretyczny będę mógł zdawać dopiero po nowelizacji, to dalej będę zdawać "na starych" zasadach czy już "na nowych" ?

  • Beatrycze(2012-08-22 13:02) Odpowiedz 00

    @9: Chodzi o minimum 2 wykroczenia w okresie próbnym, czyli 2 lata po uzyskaniu prawa jazdy. Tak mówi projekt ustawy. Dziennikarz nie doczytał :)

  • MECENAS(2012-08-22 07:14) Odpowiedz 00

    Wysyłanie Kierowcy po zatrzymaniu mu Prawa Jazdy na okres dluzszy jak ROK, niezgodny z KONSTYTUCJĄ RP, zeby wyslac osobe na Egzamin Sprawdzajacy, ten wczesniej zdany pozytywnie trzeba uniewaznic!

  • hirek(2012-08-21 19:08) Odpowiedz 00

    Pojada zdawać na Ukrainę i tym podobne i co zrobicie - nic

  • Mateo(2012-08-21 18:35) Odpowiedz 00

    Przyczyną wypadków i zagrożenia na drodze nie jest brak wiedzy czy umiejętności a brawura, głupota, alkohol czy brak wyobraźni. W Polsce obecnie mamy dosyć wysokie wymagania. Trudniejszy egzamin, nowe kursy zwłaszcza z zakresu wpływu alkoholu itd. będą bardzo efektywne ale dla urzędników, i firm a nie dla normalnych kierowców. Z kolei Bardziej rygorystyczne ograniczenie prędkości dla młodych kierowców to głupota na którą stać tylko nasz rząd!!! Ustawowe wytworzenie MARUDERÓW drogowych których będziemy zmuszeniu wyprzedzić!!!

  • Ja na unijne przepisy i bandytow sram !(2012-08-22 11:59) Odpowiedz 00

    A co mnie Polaka obchodza jakies przepiisy unijnego totalitarnego Eurokolchozu.Jestem Polakiem,a nie unijnym POsrancem !
    Nienawidze obecnych w PO,SLD(PZPR),PSL(prostytutkiPRL),RuchaczyPalikotowni i unijnych bandytow !
    Ja sram na unujnych bandytow !
    Ja ma miec polskie przepisy i prawo,a dgy bede chcial jechac do unujnych republik POsrancow,to moge sie stosowac do ich praw,a jesli mi to nie odpowiada to siedze w mojej Polsce,a na nich sram ,POprostu sram !

  • A..(2012-08-21 18:00) Odpowiedz 00

    Rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie też dla poprawy bezpieczeństwa ?

  • jaaaa(2012-08-22 11:25) Odpowiedz 00

    @9: prawdopodobnie chodzi tu o ukarane wykroczenia, czyli np. 2 lub 3 mandaty karne wystawione za przekroczenie prędkości... tylko... w takim razie można wg tego co napisano powyżej, stracić prawko nie uzyskując 24 punktów, tzn. np. za przekroczenie prędkości, jazdę bez pasów i rozmawianie przez telefon... za to wcale nie musisz zgarnąć 24 punktów na raz, ale to już będą 3 wykroczenia, które jednak na mocy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia można karać kumulatywnie w pewnych przypadkach... Tak więc można dostać 1 mandat za 3 wykroczenia na kwotę 1.000 zł, mniej niż 24 punkty i i tak stracić prawko... Debilne przy Polskich przepisach.

  • OligarchaAdministracyjny(2012-08-22 11:05) Odpowiedz 00

    TYLE NOWYCH ETATÓW W BUDŻETÓWCE - SUPER. Nie chcę by za pieniądze z akcyzy budowano drogi dwupasmowe, lepsza jest przecież kontrola i kara - prewencyjnie walczyć należy z prewencją uniemożliwiającą rozrost budżetówki.