Starsze dzieci (w wieku od 10 do 18) by legalnie poruszać się samodzielnie po drogach, muszą posiadać kartę rowerową.

Uprawnień potrzebuje też dziecko, które zamierza jeździć skuterem. Można je zdobyć po ukończeniu 14. roku życia. W tym celu trzeba zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM. Dokument ten uprawnia do jazdy skuterem o pojemności silnika do 50 cm3 i rozwijającym maksymalną prędkość 45 km/h, a także do prowadzenia quada.

Oznacza to, że bez wymaganych uprawnień dziecko nie może jeździć quadem czy skuterem w ogóle, nawet po leśnych czy polnych drogach.

Młodzież od 16. roku życia może zdobyć uprawnienia kategorii A1, zezwalające na prowadzenia motoru o pojemności silnika nie większej niż 125 cm3, B1 – dające prawo poruszania się trójkołowcem lub czterokołowym pojazdem samochodowym (o masie maksymalnej 550 km), oraz T, czyli prawo jazdy na traktor.

Trzeba też pamiętać, że inne pojazdy rekreacyjne, takie jak rolki, deskorolki czy nawet hulajnogi, nie są w myśl przepisów pojazdami, a osoby poruszające się nimi są traktowane jako piesi.

Nie mogą więc jeździć nimi po ścieżkach dla rowerów, tylko po chodnikach, a kiedy chodnika nie ma, to w przeciwieństwie do jazdy rowerem muszą poszurać się lewą stroną jezdni.