Czytelnik ma skuter, którym dojeżdża do szkoły.

– Mam już 18 lat. O ile wiem, to nie potrzebuję prawa jazdy ani karty motorowerowej, żeby jeździć skuterem. Słyszałem jednak, że ma się to zmienić. Czy wobec tego będę musiał jednak uzyskać uprawnienia na skuter – pyta pan Bartłomiej z województwa podlaskiego.

Pełnoletnie osoby bez jakichkolwiek uprawnień do kierowania będą mogły jeździć tylko rowerem lub pojazdem zaprzęgowym – wynika z nowej ustawy o kierujących pojazdami, którą uchwalił Sejm. Zgodnie z tymi przepisami konieczne będzie uzyskanie przynajmniej prawa jazdy nowej kategorii AM, by móc prowadzić skuter. Także pełnoletnie osoby będą musiały spełnić ten wymóg. Z tym że przepisy ustawy o kierujących pojazdami określają, że jeżeli ktoś skończy 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów, to zostanie uznany za osobę uprawnioną do prowadzenia skuterów czy motorowerów.

Nowe przepisy oznaczają, że np. obecni 18-latkowie dalej będą mogli jeździć skuterami bez żadnych uprawnień do kierowania pojazdami. Jednak już młodsze osoby, które nie mają takich uprawnień, będą musiały uzyskać kategorię AM prawa jazdy lub wyższą, np. A1 lub w przyszłości kategorię A, by jeździć skuterem. Oczywiście w dalszym ciągu osoby, które mają samochodowe prawo jazdy, nie będą musiały robić dodatkowo kategorii AM, by móc jeździć skuterem.

Nowa kategoria AM zastąpi obecna kartę motorowerową. Jednak będzie ją uzyskać dopiero 14-latek. Tymczasem obecna kartę motorowerową może uzyskać osoba, która ma 13 lat. Do uzyskania kategorii AM będzie konieczne odbycie szkolenia i zdanie egzaminu. Po uzyskaniu tego uprawnienia będzie można również jeździć małym quadem.

Celem zmian jest poprawienie bezpieczeństwa na drogach. Chodzi o wyeliminowanie sytuacji, jaka jest obecnie. Otóż teraz wiele dorosłych osób nieznających nawet przepisów i znaków drogowych, wsiada na skutery. W dodatku osoby te nie tylko jeżdżą po bocznych drogach, ale często również po ruchliwych ulicach.

Zgłaszano również propozycje, żeby już obecnie dorosłe osoby, jeżeli nie mają prawa jazdy np. kat. B, miały obowiązek uzyskania uprawnień na skuter. Ustawodawca jednak uznał, że sporo tych osób mimo braku przeszkolenia zdołało już nabyć doświadczenie pozwalające na bezpieczna jazdę. Dlatego zdecydowano, żeby nie zmuszać do uzyskiwania kategorii AM tych, którzy już obecnie jeżdżą skuterami i są pełnoletni.

Nową ustawę skierowano do prac w Senacie. Wejdzie w życie po roku od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Podstawa

Art. 3, 6, 133 ustawy z 26 listopada 2010 r. o kierujących pojazdami.