statystyki

Prawo budowlane: postawisz dom bliżej posesji sąsiada

autor: Monika Kuś03.08.2012, 12:25; Aktualizacja: 03.08.2012, 12:31
Nowe zasady prawa budowlanego pozwolą na budowanie bliżej granic sąsiada

Nowe zasady prawa budowlanego pozwolą na budowanie bliżej granic sąsiadaźródło: ShutterStock

Szykują się zmiany w prawie budowlanym – informuje „Rzeczpospolita”. Nowe przepisy pozwolą właścicielowi posesji, za zgodą sąsiadów, postawić budynek w dowolnej odległości od granic działki.

Reklama


Reklama


Od kilku miesięcy Ministerstwo Transportu i Budownictwa pracuje nad założeniami do nowego prawa budowlanego oraz nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Nowe przepisy w prawie budowlanym

Dla określenia odległości od granicy działki sąsiedniej nie będzie miało już znaczenia przeznaczenie obiektu – tak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.
Będzie można także - w ramach nowych przepisów - budować budynki bliżej granicy z sąsiadem.

W ramach założeń do nowego prawa powstał pomysł, żeby odległość stawianych obok siebie budynków uzależnić od ich wysokości. W związku z tym proponuje się wyznaczenie kategorii budynków: do 12 m, od 12 – 35 m i powyżej 35 m, co pozwoli na określenie odległości między obiektami i granicą działki.

Z propozycji wynika, że np. budynek o wysokości od 12 – 35 m będzie mógł być położony od granicy działki w odległości równej 1/3 wysokości.

W przypadku zaś, gdy pozyskamy notarialną zgodę sąsiada – wówczas zgodnie z prawem dom można postawić w bliższej odległości. Oprócz tego będzie musiał również spełnić warunki wynikające m.in. z przepisów przeciwpożarowych.

Dziś jest trudniej

W chwili obecnej zasady usytuowania budynków określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690). Zgodnie z przepisami aktualnie obowiązującymi, budynek można wznieść tylko w określonej odległości od działki sąsiada.

Należy przy tym pamiętać, że odległości te nie mogą być mniejsze niż 4 m w przypadku budynku, który jest zwrócony ścianą z oknami albo drzwiami w stronę granicy, lub 3 m - gdy budynek jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów.

Warto dodać, że rozporządzenie przewiduje także sytuacje, gdy powyższe odległości mogą być między budynkami mniejsze niż przewidują przepisy.

Budynek można usytuować bezpośrednio przy granicy z działką budowlaną, jeżeli wynika to z ustaleń o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz gdy na działce sąsiedniej istnieje już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy (i nowy obiekt będzie do niego przylegał).

Nowe prawo ma uleczyć stan polskiego budownictwa. Przepisy, które miałyby zastąpić dotychczas istniejące – były konsultowane z przedstawicielami środowiska związanego z branżą budowniczą.

Reklama


Źródło:Media

Polecane

Reklama

 • Oby nie sasiad z PO,SLD,PSL,RuchaczPalikota zabije(2012-08-03 16:10) Odpowiedz 00

  Wszystko ok, ja z sasiadka mozemy byc blisko ale gdyby to byl bandyta Tusk czy jakikolwiek inny bandzior PO,SLD (PZPR),PSL (dziwka PRL),RychaczPalikota to bym zabil od razu bez skripulow !
  Mucgy bym nie zabil ale tych su,kinsynoiw na miejscu od razu !

 • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2012-08-03 16:40) Odpowiedz 00

  Najlepiej na działce sąsiada !

 • kasia(2012-08-03 18:36) Odpowiedz 00

  Z postawieniem domu problemu raczej mieć nie będę. Znacznie gorzej idzie mi ze znalezieniem firmy remontowej. Na początku niby wszystko fajnie, ale potem pojawiają sie prośmby o zaliczki, które fair nie są.

 • betonowo(2012-08-09 17:15) Odpowiedz 00

  jakoś nie wierzę, że te przepisy uleczą polskie budownictwo.

  widzę to tak, że deweloperzy zamiast stawiać budynki w odległości 4m od siebie, będą teraz między sobą / sami sobie (dla kilku nieruchomości w ramach jednej inwestycji) wyrażać zgody (w formie notarialnej oczywiście) na zmniejszenie tej odległości dla danej inwestycji.

 • K(2012-08-09 09:54) Odpowiedz 00

  do 3;kasia budowałam dom 9 lat temu i nie dawałam żadnych zaliczek ale płaciłam za każdy ukończony i odebrany przez kierownika budowy etap prac po to go zatrudniłam i twardo się tego trzymałam.Próbowali wyłudzić zaliczki no jednego ,tynkarza wyrzuciłam nie płacąc bo ,straszył mnie sądem ale nie zrobił swojej roboty w terminie co miałam udokumentowane.Wszystko zależy od przemyślanej strategii i umów.Miałam nóż na gardle mieszkałam na budowie w przyczepie i z marszu wszystkiego się uczyłam i tak się udało wybudować i zamieszkać po 3 miesiącach i zwłoce poza planem 4 dni.

 • od niedawna mieszkanie takiej wioch(2012-08-06 18:11) Odpowiedz 00

  No i będzie polski zaścianek jak znalazł.Odrolnione grunty, podzielone Po znajomości na mini działki budowlanae dadzą duż kasę chłopom wokól du,zych miast a wójtom przypływ gotówy jak tsunami za przychylne oko

 • Marbella(2012-08-06 21:13) Odpowiedz 00

  O jakim uleczeniu stanu polskiego budownictwa mowa? Uleczyć ów stam może tylko ustawa reprywatyzacyjna lub uregulowanie własności gruntów (taką opcję zafundował nam Prezydent Kwaśniewski odrzucając projekt ustawy reprywatyzacyjnej oraz kolejne rządy, które nic w tym temacie nie zrobiły. Jeśli chodzi o Warszawę i tereny przyległe, to jest jeden wielki bajzel. Nie ma żadnej wizji. Jest "róbta co chceta". I co kto chce to buduje. A że nijak to nie współgra z sąsiednią zabudową? No cóż jaki Pan taki kram. Wczoraj wracałam znad Zegrza i cóż widzę: wśród zabudowy jednorodzinnej ma powstać osiedle domów wielorodzinnych (4-5 kondygnacyjnych). A gdzie plany zagospodarowania przestrzennego?

 • masakratownik(2012-08-07 08:15) Odpowiedz 00

  czy czasem nie jest to nowelizacja przygotowana pod tereny ogródków działkowych? dzięki takim warunkom będzie można postawić skromny domek

 • garfield(2012-08-07 13:55) Odpowiedz 00

  W przepisach jest określona odległość posadowienia budynku od granicy sąsiada , przez całe lata nie można rozwiązać prozaicznej sprawy wyznaczenia minimalnej odległości posadzenia drzewa od granicy budynku .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama