statystyki

Nowe prawo jazdy dopiero od 2014 roku?

autor: Robert Zieliński, Tomasz Żółciak24.05.2012, 08:30; Aktualizacja: 24.05.2012, 12:09
Nowe prawo jazdy dopiero od 2014r.?

Nowe prawo jazdy dopiero od 2014r.?źródło: ShutterStock

Dobra wiadomość dla kierowców, a zła dla rządu: najprawdopodobniej nowe egzaminy na prawo jazdy będą dopiero od 2014 r., ale to oznacza nałożenie kar przez Brukselę – wynika z informacji DGP. Problemem jest przetarg na niezbędne zmiany w systemach informatycznych, który utknął w resorcie spraw wewnętrznych.

Reklama


Reklama


Termin wprowadzenia nowego blankietu prawa jazdy oraz nowych zasad egzaminowania kierowców już raz przekładał minister transportu Sławomir Nowak.

Dziś obowiązuje styczeń 2013 r., ale najprawdopodobniej nie zostanie dotrzymany i ustawę o kierujących pojazdami będzie trzeba po raz kolejny nowelizować.

ok. 1 mld zł tyle już pochłonęła budowa Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

– To oznacza automatyczne nałożenie kary przez Brukselę, gdyż 2013 r. jest ostatecznym terminem dostosowania naszych zasad do wymogów unijnych.

Jaka będzie kara, okaże się po negocjacjach – mówi nasz rozmówca z Ministerstwa Transportu.

Jednak tym razem wina nie leży po stronie tego resortu, bo najprawdopodobniej uda się wprowadzić nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Problem stanowi dostosowanie systemów informatycznych, nadzorowanych przez resort spraw wewnętrznych, do nowych rozwiązań wprowadzonych ustawą i żądanych przez Unię. 

ok. 35 mln zł wartość przetargu na dostosowanie CEPiK

– Chodzi np. o bardzo restrykcyjne rejestrowanie wykroczeń podczas okresu próbnego dla nowych kierowców. Nowe przepisy wymagają zmian w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – mówi nasz rozmówca z MSW.

Oficjalnie przedstawiciele resortu nie chcą mówić o problemach: – Obecnie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Transportu i Komendy Głównej Policji w sprawie szczegółowego zakresu implementacji rozwiązań wynikających z zapisów ustawy o kierujących pojazdami w systemie CEPiK – mówi rzecznik Małgorzata Woźniak.

10 lat budowany jest CEPiK

Czym się zakończą rozmowy? Według naszych informacji wnioskiem do ministra transportu o kolejną nowelizację ustawy i przesunięcie terminu na 2014 r.

Jak twierdzą rozmówcy DGP, nie ma już szans, aby wkrótce został rozstrzygnięty przetarg na zmiany w CEPiK.

Co ciekawe, został on ogłoszony bez rozgłosu w styczniu br. Wcześniej przez dwa lata odpowiedzialny za informatyzację wiceminister Piotr Kołodziejczyk obiecywał, że Polacy w ogóle nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Według jego zapewnień – składanych np. czytelnikom DGP w maju ub.r. – to wygodne rozwiązanie miało obowiązywać już w czerwcu 2012 r.

– Nie wiadomo, na czym się opierał, ale dwa lata zostały zmarnowane. Znów okaże się, że jesteśmy totalnie nieprzygotowani – uważa urzędnik ministerstwa transportu, które podważało również na etapie uzgodnień międzyresortowych pomysły Kołodziejczyka.

Co gorsza, aktualnie w resorcie spraw wewnętrznych obecni są agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy prześwietlają umowy zawierane na budowę i rozbudowę CEPiK, która kosztowała podatników około miliard złotych.

Ich kontrola zakończy się najwcześniej za trzy miesiące, a wiadomo, że agenci mają wątpliwości, czy kolejne aneksy zawierane za pominięciem przetargów były zgodne z prawem. – W takiej sytuacji nie ma szans, aby rozstrzygnąć przetarg. Znam urzędników i wiem, że jak wcześniej bez problemów rozdzielali zamówienia z wolnej ręki, tak teraz nie rozstrzygną przetargu – mówi nasz rozmówca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Piotr(2012-07-10 11:39) Odpowiedz 00

  Też pajacują, moim zdaniem to ograniczenie wolności i praw obywatelskich, a w związku z tym łamanie konstytucji. Unia Europejska miała dawać większą swobodę i wolność, a nie ją ograniczać, coraz bardziej mnie to martwi. Prawo jazdy A od 21 lat? No i co to ma niby zmienić? Jak ktoś będzie chciał się zabić to zabije się nawet jadąc skuterem 45 km/h. Wygląda to bardziej na kolejne wyłudzanie pieniędzy niż na służące obywatelom zmiany. Ludzie zapowiadają jazdę bez prawka, jesli nie będą mogli go zdać. I w cale się nie dziwię, dla mnie motocykl 50 konny czy 100 konny jest tak samo niebezpieczny i umówmy się, że i jednym i drugim można osiągać prędkości niemalże 200km/h. Nie jestem w stanie pojąć tych zmian. Zamiast czepiać się ludzi, dajcie im trochę swobody, a sami sobie poradzą. Zajmijcie się lepiej więźniami, którzy nic nie robią, a podatnicy im fundują niezłe wakacje za kratkami. W każdym cywilizowanym kraju na zachodzie więźniowie mają obowiązek pracy np. w Szwajcarii sprawa jest rozwiązana genialnie. Nie można zrobić czegoś takiego w Polsce? Panie premierze Tusk, mam nadzieję, że ktoś pokaże Panu tą wiadomość, albo sam ruszy Pan internet żeby coś poczytać i zobaczy co mówią obywatele, bo mówią dobrze i słusznie. I społeczeństwo miałoby korzyści i Pan niedość że pieniądze to jeszcze zaufanie i wspaniały wizerunek. Zastanówcie się zamiast kraść, pajacować i oglądać pornografię na tabletach, które sami Wam ufundowaliśmy.

 • Krzysieek91(2013-09-29 13:47) Odpowiedz 00

  to teraz jak bedzie ciężej zdać czy łatwiej

 • Elwira(2014-01-16 18:59) Odpowiedz 00

  od 22stycznia 2014r. będzie można wymieni tureckie prawo jazdy na polskie bez egzaminów bo została podpisana konwensja w Gwineji art.15
  Może coś więcej na ten temat napiszecie

 • wiech 01(2012-05-24 13:55) Odpowiedz 00

  "Co gorsza, aktualnie w resorcie spraw wewnętrznych obecni są agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego..." Nie co gorsza, tylko najwyższy czas. Najwyższy czas, by rozbić mafię informatyczną, a przy okazji posadzić najbliższych współpracowników tej mafii z różnych resortów. Już trochę porządku zrobiono w wojsku, czeka resort zdrowia, transportu, administracji, sprawiedliwości itd. Gdziekolwiek nie spojrzeć, tam cyfryzacja jest największym hamulcowym, bo każdy chce tu "kręcić swoje lody"

 • Baja(2012-05-25 08:09) Odpowiedz 00

  bo każdy kreci lody a po wprowadzeniu zmian już nie będzie mógł.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama