statystyki

Odszkodowania za linie energetyczne i rury na działkach będą groszowe?

autor: Monika Kuś15.03.2012, 14:40; Aktualizacja: 15.03.2012, 14:58
Odszkodowania za korytarze przesyłowe mogą być groszowe

Odszkodowania za korytarze przesyłowe mogą być groszoweźródło: ShutterStock

Ustawa o korytarzach przesyłowych przewiduje możliwość uzyskania rekompensaty finansowej za zajęcie nieruchomości przez urządzenia przesyłowe, np. linie energetyczne, gazowe czy wodociągowe. Jednak odszkodowania dla właścicieli posesji mogą być niższe niż się spodziewano.

Reklama


Reklama


Stanowisko PFSRM

Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych w stanowisku wydanym 2 lutego 2012 r. negatywnie ocenia prace nad specustawą prowadzone przez Ministerstwo Gospodarki.

Zmianie ulec ma sposób wyliczania odszkodowania dla właścicieli posesji – dotychczas bazowano na wartości rynkowej nieruchomości.
Krzysztof Bratkowski, wiceprezydent PFSRM uważa, że projektowana ustawa o korytarzach przesyłowych wartość rynkową zastępuje obliczaniem wielkości opartych o urzędowo tworzone tabele, czego skutkiem będzie cofnięcie sposobu widzenia praw do nieruchomości do stanu sprzed 1990 r.

PFSRM - Interes inwestora kosztem właściciela

Wartość rynkowa a wartość bazowa

Rekompensata w formie odszkodowania za korytarze przesyłowe ma być obliczana za pomocą ustawowego, szczegółowo określonego algorytmu.

Jak twierdzi Magdalena Wojtowicz, radca prawny i specjalista prawa energetycznego z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, wyliczenie wysokości odszkodowania w oparciu o zaproponowaną w projekcie metodę będzie polegało na określeniu kwoty bazowej odszkodowania, która następnie zostanie skorygowana (obniżona lub utrzymana na tym samym poziomie) za pomocą współczynników uzależnionych od rodzaju umieszczonych na działce urządzeń.

Kwota bazowa stanowić będzie iloczyn:

1) powierzchni gruntu zajętego pod urządzenia przesyłowe,

2) średniej wartości metra kwadratowego gruntów ornych dla gruntów słabych - klasy V i VI, ogłaszanej przez Prezesa GUS,

3) wskaźnika zróżnicowania województwa ustalonego w oparciu o wartość produktu krajowego brutto przypadającego na osobę w danym województwie,

4) wskaźnika wartości grupy użytku gruntowego. Wysokość wskaźników określona została w załącznikach do projektu ustawy.

M.Wojtowicz - Ile za służebność przesyłu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Agnieszka(2012-08-13 19:24) Odpowiedz 00

  Napisalam pismo do Energetyków w którym upomiałam sie o swoje 3m-ce temu i dostałam odpowiedż. Otórz chętni są do rozmów po dosstarczeniu wszelkich dokumentów i do ugody. Więc do roboty,muszę teraz powyciągać wszelkie mapki akty i odpisy i dostarczyć do zapoznania.Ciekawa jestem jak mnie potraktują,ile rzucą na otarcie łez.Napiszę Wam.

 • x(2012-12-07 15:11) Odpowiedz 00

  Pani Agnieszko, jak wygląda Pani sprawa?

 • Tomasz(2016-01-11 00:15) Odpowiedz 00

  Ja też ruszyłem z batalią, przygotowuje dokumenty, przez ten słup moja działka jest gówno warta!

 • jurek190(2012-03-16 09:48) Odpowiedz 00

  Jak zwykle w Polsce nie warto coś mnieć. Nie dość że korzystają z cudzej własności to albo nie płacą,albo zapłacą .Ciekaw jestem jakby się zapatrywali ci co uchwalają ustawę jakby to ich dotyczyło.

 • Kto tu kogo w co robi?(2012-03-16 12:54) Odpowiedz 00

  Jak to groszowe - przecież niedawno pisaliście że z powodu tych odszkodowań woda podrożeje tu i ówdzie (czyli wszędzie) o 400% ??!!
  Kto tu kogo w co robi?

  Czekamy jeszcze na katastralny w wysokości - na początek 1% wartości nieruchomości.
  Od placu z domem wartości 500.000 zł będzie to 5.000 zł miesięcznie.
  Korwin mówił 22 lata temu - wprowadzić katastralny i pogłówne - ALE ZNIEŚĆ WSZYSTKIE INNE ZŁODZIEJSKIE PODATKI !!!

 • 1955(2012-03-16 20:56) Odpowiedz 00

  zobaczymy

 • Szkiełko i Oko(2012-03-19 00:48) Odpowiedz 00

  40 lat temu mój dziadek dostał propozycję nie do odrzucenia - powiedziano mu, że albo odda 3/4 działki (którą kupił ciężko pracując całe życie jego ojciec a mój pradziadek) pod budowę bloku i zgodzi się na ustawowe odszkodowanie albo nie zgodzi się na odszkodowanie a blok i tak zostanie zbudowany. Widzę, że w tym kraju nie idziemy naprzód. A podobno "Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności". Szkoda, że odchodzimy od sądowego ograniczania własności na rzecz administracyjnego rodem z józefińskiej Austrii.

 • Laura(2012-03-20 18:00) Odpowiedz 00

  jak za socjalizmu czyli nic się nie zmieniło,nie ma poszanowania własności.Tak trudno uczciwemu człowiekowi żyć w tym zakłamanym kraju.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama