Zagraniczni prawnicy świadczący usługi w Polsce będą mogli prowadzić działalność także w formie spółki komandytowo-akcyjnej - zdecydował Sejm, przyjmując w czwartek nowelizację ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w RP.

Za nowelizacją było 407 posłów, przeciw dwóch, jeden wstrzymał się od głosu. Nowelizacja ma charakter korygujący i dostosowuje przepisy do analogicznych rozwiązań już przyjętych na przykład w Prawie o adwokaturze i Ustawie o radcach prawnych.

Według aktualnych zapisów ustawy, której dotyczy modyfikacja, prawnik z UE wpisany na listę adwokacką może wykonywać stałą praktykę w kancelarii indywidualnej, w zespole adwokackim, w spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej.

Z kolei prawnik z UE wpisany na listę radców prawnych może wykonywać stałą praktykę w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii indywidualnej, spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej. Prawnicy spoza Unii Europejskiej wpisani na polskie listy adwokatów bądź radców mogą tworzyć spółki jawne oraz spółki komandytowe.

Obecnie na listy adwokackie wpisanych jest 33 prawników z zagranicy.