Do powtórnej rejestracji wystarczy przedstawić jedynie dowód własności pojazdu, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego(jeżeli jest wymagane) oraz dowód rejestracyjny. Tym samym w takim przypadku nie trzeba będzie okazywać np. dokumentu potwierdzającego dokonanie opłaty recyklingowej.
Z powtórną rejestracją mamy do czynienia, gdy pojazd był już w przeszłości zarejestrowany w Polsce, następnie wyrejestrowany w celu np. wywiezienia go za granicę i ponownie trafił do Polski i zaszła konieczność jego rejestracji.
Sytuacja taka ma miejsce, gdy pojazd został wyrejestrowany i sprzedany za granicę, gdzie ponownie trafił w ręce polskiego nabywcy. Jest tak również wtedy, gdy kierowca wyjeżdżał ze swoim autem np. na rok za granicę – musiał wyrejestrować swój pojazd, by legalnie jeździć nim w innym państwie. Jeszcze do jesieni 2009 roku procedura powtórnej rejestracji w Polsce nie była możliwa. Taka luka w prawie została załatana, ale procedura rejestracji wyglądała analogicznie jak w przypadku pierwszej rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy. Tym samym trzeba było przedstawiać wszystkie dokumenty. Teraz takiej konieczności nie będzie.
Nowela rozporządzenia pozwala także na rejestrację samochodu, gdy tłumaczenia faktur, umów i pozostałych dokumentów dokonał tłumacz przysięgły z państwa, z którego pochodzi samochód. W takim przypadku nie trzeba dokonywać tłumaczenia dokumentów przez polskiego tłumacza przysięgłego.
Nowe przepisy określają też, że w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego o wtórnik dokumentu wystąpi jeden ze współwłaścicieli auta, gdy jest ich np. kilku. Odpowiedni wniosek będzie mógł złożyć każdy ze współwłaścicieli pojazdu. Z tym że będzie trzeba przedstawić pełnomocnictwo albo oświadczenie, iż działa się za zgodą pozostałych współwłaścicieli. Podobnie będzie w przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży tablic rejestracyjnych.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 1 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. nr 36, poz. 183).
Andrzej(2011-03-14 10:16) Zgłoś naruszenie 00
To prawie żadne uproszczenia ale dobre i to. I pomyśleć, że jescze kilkanaście lat wstecz rejestracji dokonywało się od ręki! Czy nie stać urzędów na zakup drukarek do drukowania dokumentu prawa jazdy na miejscu? Podobnie czy zmiany adresu nie można wpisać odręczne specjalnym foliopisem. Kupa dodatkowej roboty dla urzędników a dla petentów stracony czas. I to trwa lata a Rząd na to nic.
Odpowiedzziuta(2011-03-14 13:00) Zgłoś naruszenie 00
Jak zwykle, wiadomo, że dzwonią tylko nie wiadomo w jakim kościele, tłumaczenia może sporządzić tłumacz umocowany w innym państwie, tylko wtedy kiedy nie ma tłumacza przysięgłego danego języka w Polsce, radzę czytać dokładnie całe rozporzadzenie.
Odpowiedz