Skarbowe papiery wartościowe opiewające na świadczenia niepieniężne emituje minister Skarbu Państwa w porozumieniu z ministrem finansów.
Skarbowe papiery wartościowe opiewające na świadczenia niepieniężne emituje minister Skarbu Państwa w porozumieniu z ministrem finansów.
Od nowego roku zmieniły się zasady emitowania obligacji skarbowych uprawniających do świadczeń niepieniężnych. Nowe warunki emisji oraz nabywania obligacji wynikają z obowiązującego od 1 stycznia 2011 roku rozporządzenia ministra finansów w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych uprawniających do określonych świadczeń niepieniężnych.
Skarbowe papiery wartościowe opiewające na świadczenia niepieniężne emituje minister Skarbu Państwa w porozumieniu z ministrem finansów. Skarb Państwa, emitując takie papiery wartościowe, staje się dłużnikiem osoby, która jest właścicielem obligacji i zobowiązuje się wobec niego spełnić określone świadczenie. W przypadku obligacji opiewających na świadczenia niepieniężne właściciel obligacji będzie mógł nabyć w zamian za nie akcje lub udziały Skarbu Państwa w spółkach prawa handlowego.
Obligacje skarbowe, które uprawniają do świadczeń niepieniężnych, mogą być emitowane jako obligacje o zmiennej stopie procentowej, o stałej stopie procentowej, indeksowane, zerokuponowe. Wartość nominalna obligacji jest określona w liście emisyjnym. Obligacje mogą być emitowane jako obligacje imienne albo na okaziciela. Właściciel takich obligacji może w zamian za nie nabyć udział lub akcje Skarbu Państwa w spółkach handlowych. Taka zamiana może być dokonana tylko w określonym czasie. Termin zamiany nie może być bowiem dłuższy niż termin wykupu obligacji. Dokładny termin jest zawsze określony w liście emisyjnym.
Obligacje, które są emitowane na terytorium Polski, nie mają formy dokumentu. Są one rejestrowane w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. W sytuacji kiedy emisja obligacji obejmuje rynki zagraniczne, obligacje mogą zostać wydane w formie dokumentu, jeśli jest to dopuszczalne na danym rynku. Podmiotami uprawnionymi do nabycia obligacji skarbowych uprawniających do świadczeń niepieniężnych są osoby fizyczne, osoby prawne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej. Obligacje mogą być sprzedawane zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.
Sprzedaż obligacji prowadzi agent emisji albo dilerzy Skarbowych Papierów Wartościowych. Sprzedaż odbywa się w drodze subskrybcji, przetargu, zamiany obligacji określonych w liście emisyjnym, w punktach sprzedaży obligacji oraz za pomocą systemów teleinformatycznych. Na trzy dni robocze przed rozpoczęciem sprzedaży emitent ma prawo odstąpić od sprzedaży całości albo części obligacji o danym termie wykupu bez wskazania przyczyn. Taka informacja musi zostać podana do wiadomości publicznej.
Emitent może zastrzec sobie prawo do przedterminowego wykupu obligacji. Jeśli zaistnieje potrzeba przedterminowego wykupu, emiten wezwie posiadaczy obligacji do przedstawiania ich do przedterminowego wykupu. Cena takiego wykupu może być niższa, wyższa bądź równa wartości nominalnej obligacji. Wszystkie informacje i warunki wykupu powinny zostać określone przez emitenta w liście emisyjnym. Wykup obligacji emitowanych na terytorium Polski wraz z wypłatą należnych odsetek następuje ze środków Skarbu Państwa. Wykup jest prowadzony za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
PRZYKŁAD
Czy można odkupić obligacje przed terminem, na jaki zostały wyemitowane
Emitent może odkupić obligacje przed upływem terminu, na jakie zostały wystawione. Obligacje mogą być odkupione w drodze oferty, która jest kierowana do posiadacza obligacji, albo na przetargach, organizowanych w terminach określonych w liście emisyjnym. Cena odkupu może być niższa, równa albo wyższa od wartości nominalnej obligacji.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra finansów z 28 grudnia 2010 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych uprawniających do określonych świadczeń niepieniężnych (Dz.U. z 2010 r. nr 258, poz. 1756).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama