statystyki

Wyjazd za granicę trzeba będzie zgłosić do urzędu gminy

autor: Leszek Jaworski13.12.2010, 14:55; Aktualizacja: 13.12.2010, 14:56
  • Wyślij
  • Drukuj

Obywatel polski, który zamierza wyjechać z kraju, będzie musiał zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. W przypadku gdy nie planuje pozostania na stałe za granicą, a wyjazd ten będzie dłuższy niż sześć miesięcy, będzie musiał zgłosić w gminie swój powrót do Polski. Zgłoszenia tego będzie można dokonać w urzędzie lub drogą elektroniczną na formularzu umożliwiającym wprowadzanie danych

reklama


reklama


Uchwalona przez Sejm 24 września 2010 r. ustawa o ewidencji ludności (nazywana dalej ustawą) określa między innymi zasady wykonywania obowiązku meldunkowego przez obywateli polskich. W tym zakresie treść przyjętej ostatecznie ustawy znacznie się różni od regulacji zaproponowanej we wniesionym przez rząd projekcie.

Przede wszystkim nowa ustawa nie posługuje się proponowanymi pojęciami „podstawowego i czasowego miejsca zamieszkania”. Za ustawą z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych również w nowym akcie prawnym mowa jest o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy.

Ewidencja ludności

Nowa ustawa określa, że ewidencja ludności polega na rejestracji podstawowych danych identyfikujących tożsamość oraz status administracyjno-prawny osób fizycznych. Dane te będą rejestrowane (tak samo jak obecnie) w rejestrze PESEL, w rejestrach mieszkańców oraz rejestrach zamieszkania cudzoziemców. Zawierać one będą również między innymi informację o adresie zameldowania na pobyt stały lub czasowy. Zgodnie z omawianą regulacją obywatel polski przebywający na terytorium Polski jest zobowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy. Polega on na:

● zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;

● wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;

● zgłoszeniu wyjazdu poza granice RP oraz powrotu z wyjazdu.

Obowiązku zameldowania na pobyt stały lub czasowy należy dokonać najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Równocześnie możliwe będzie posiadanie jednego miejsca pobytu stałego i jednego miejsca pobytu czasowego.

Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonywać będzie jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu. Obowiązku meldunkowego będzie można dopełnić przez pełnomocnika legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której stanowi k.p.a.

Meldunek żołnierza

W przypadku żołnierzy w czynnej służbie wojskowej obowiązek meldunkowy:

● polegający na zameldowaniu się w miejscu pobytu czasowego lub wymeldowaniu się z takiego miejsca będzie wykonywany w miejscu pełnienia tej służby u dowódcy jednostki wojskowej, a w miejscu pobytu czasowego w obiekcie wojskowym u komendanta (kierownika, szefa, dowódcy) obiektu;

● polegający na zgłoszeniu wyjazdu poza granice RP oraz powrotu z tego wyjazdu będzie wykonywany w miejscu pełnienia tej służby u dowódcy jednostki wojskowej.

Wykonanie obowiązku meldunkowego w tych sytuacjach następować będzie poprzez stwierdzenie tego faktu w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej lub w książce zameldowań komendanta obiektu wojskowego i nie wymaga zgłoszenia w organie gminy oraz ujęcia w rejestrze PESEL i rejestrach mieszkańców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Stanisław(2010-12-16 09:22) Odpowiedz 00

    Od 1 stycznia 2014 przepisy te nie będą ważne (polecam przeczytać artykuł do końca). Teraz i tak je ludzie olewają.

  • PS(2010-12-16 09:40) Odpowiedz 00

    Te psychole nie mają co robić to niech najpierw się wylęczą a póżniej piszą ustawy. Mam w d...ich durne przepisy.

  • Jasio(2010-12-16 09:06) Odpowiedz 00

    Tusk pocaluj mnie w d---e. Chciec to ty mozesz duzo , ale tylko chciec . Polska teraz to kraj bardziej totalitarny niz byl za komuny

  • obywatel(2010-12-18 14:57) Odpowiedz 00

    Ciekaw jestem jak to będzie, jak zniosą obowiązek meldunkowy. Jak będzie ustalany adres do doręczeń dla pism sądowych albo administracyjnych. Ciekaw też jestem jak Policja, Straż Miejska, i inne pokrewne służby działające w oparciu o kodeks wykroczeń, będą wystawiały mandaty do których nałożenia potrzebny jest adres zameldowania. To będzie dziki zachód, druga Ameryka... Zamiast wymyślić co takiego jak adres do doręczeń (podwójne awizo wywołuje skutek doręczenia i basta) można by przedłużyć ewentualnie czas drugiego awizo do 21,28 dni i koniec. To obywatel powinien(w drodze obowiązku ustawowego) czuwać na tym żeby Państwo, urzędy, instytucje może go odnaleźć. A co do obowiązku meldunkowego to przeżytek. I tak nikt tego nie przestrzega. Prędzej można kogoś odnaleźć adresie IP niż po adresie zameldowania.

  • żanetka(2010-12-15 20:30) Odpowiedz 00

    a to ciekawe...CIEKAWE. wynajmuję od 3 lat mieszkanie - ale właściciel nie płaci za nie podatków i wynajmuje je na lewo- to ciekawe JAK mam sie tu zameldować?!?!?! chociaz bym chciała to nie moge. srał to pies

  • aqwa(2010-12-18 15:04) Odpowiedz 00

    Wyzywacie, psioczycie ale na wyborach pewnie byliście. Nie ważne na kogo głosowaliście - zawsze liczyła się tylko frekwencja wyborcza. Wyniki i tak były ustalone wcześniej. Nic się nie zmieniło. Przypomnijcie sobie Irlandię i powtórne referendum. A wracając do tematu - przecież ktoś musi spłacać zaciągane od lat długi. Obywatel przebywający za granicą jest również źródłem przychodu do budżetu. Zwłaszcza jak się wyprzeda(ło)je aktywa. Przecież w jakiś sposób trzeba sfinansować działalność państwa. Zostają tylko podatki Vat, akcyza no i dochodowy od ludnośći, bo zachodnich właścicieli zwolniono z tego przywileju. Dywidebdy też zapieprzają na zachód.

  • Jan1(2010-12-18 15:05) Odpowiedz 00

    No cóż, przed wejściem tej ustawy pozostaje tylko wyjechać na stałe. Dlaczego mamy swoje dzieci skazywać na to samo co sami przeżyliśmy tutaj?

  • Lekon(2010-12-16 20:49) Odpowiedz 00

    @32 Stanisławie.. Przeczytałeś do końca. I co z tego? Objawiasz typowy syndrom Polaków: łatwowierność i naiwność. Słuchają i wierzą w to co im obiecują a nie w to co widzą. Spodziewaj się raczej dalszego zniewolenia. Niewolnikami łatwiej się rządzi.

  • Lekon(2010-12-16 20:38) Odpowiedz 00

    @ misfire: uważaj abyś tych chipów nie wykrakał/a

  • W(2010-12-18 18:18) Odpowiedz 00

    Komuna bis.

  • jan(2010-12-18 10:52) Odpowiedz 00

    "Takie są fakty " - rzeczywiście. To tylko przykład swego rodzaju państwa totalitarnego, gdzie wszystko musi być sczegółowo uregulowane. Może nie do wychodka, ale jak się będziemy umawiać z kimś na kawę, to może za kilka lat trzeba będzie na to mieć zezwolenie jakiegoś urzędu, a później w ramach "uproszczenia" przepisów zamiast zezwolenia będzie obowiązywało zgłoszenie, tylko że przy załatwianiu owego zgłoszenia będzie obowiązywało jeszcze więcej formalności. Póki co to do konca lipca 2011 obowiązuje przepis nakazujący meldowanie się po trzech dobach w danym miejscu pobytu. A więc jesli jedziemy do rodziny na święta i nie zameldujemy się "najpóźniej przed upływem czwartej doby" to popełniamy wykroczenie i możemy być karani z Kodeksu wykroczeń. Państwo tatalitarne i tyle!

  • cytryno(2010-12-18 10:43) Odpowiedz 00

    No to jeszcze trochę i wróci "wydawanie paszportów".Nierząd jak podstarzała dziwka: pecunia non olet.

  • Macie państwo PO-licyjne(2010-12-18 17:23) Odpowiedz 00

    a taki był jazgot jak PIS łapał aferzystów. Teraz wam wprowadzają reżim jak za komuny.

  • xx(2010-12-15 02:55) Odpowiedz 00

    Chory kraj, chory sejm. Jeszcze trochę, a będzie jak za carów - wyjazd w promieniu 10-15km, a na resztę zgoda z pieczęciami. Tylko jak taki rodzaj "demokracji" się nazywa? i gdzie w Europie istnieje?. Proszę o uświadomienie - bo nie wiem.

  • chochoł(2010-12-18 10:06) Odpowiedz 00

    Totalitaryzm ...!
    Nie o takie POlskie ... walczylim !

  • Ada(2010-12-14 22:12) Odpowiedz 00

    Poczekajcie i zobaczycie,że powróciła komuna,jak trzeba będzie oddać paszporty po przyjeżdzie z zagranicy i aby ponownie wyjechać składać wiosek o wydanie paszportu,no i nie wszyscy otrzymają ten paszport z powrotem.

  • Tadzio(2010-12-14 21:24) Odpowiedz 00

    Srał ja na to. Starej nie mówię gdzie idę to im też się nie będę spowiadał.

  • misfire01(2010-12-14 20:55) Odpowiedz 00

    niech powszczepiają wszystkim chipy, będzie prościej.

  • weyn(2010-12-18 16:59) Odpowiedz 00

    owszem zgloszę, że wyjeżdżam - na zawsze