Za znieważenie flagi lub godła można trafić na rok do więzienia

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.11.2010, 03:00; Aktualizacja: 11.08.2011, 12:51

11 listopada – Święto Niepodległości. Wielu z nas wywiesi flagi. Niewielu jednak wie, że przywiązanie do symboli narodowych mamy prawo demonstrować nie tylko podczas świąt państwowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • shr(2010-11-10 10:55) Zgłoś naruszenie 10

    A co z wolnością słowa i poglądów? Nie czuję się jakoś związany z narodem, a raczej z ludzkością. Nie ma tez podstaw do uważania się za coś więcej niż inni, tylko dlatego, że podlegam akurat temu porządkowi prawnemu, a nie innemu, czy też że mieszkam akurat na tym wyodrębnionym granicami kawałku ziemi, takim samym jak każdy inny. Mówię w języku, który powstał wskutek sztucznego wyodrębnienia tego kawałka przez jakiegoś gościa 1000 lat temu, który był bardziej pazerny niż inni i chciał, by wszystko (łącznie z ludźmi) do niego należało (stąd "państwo", jako coś, co nalezy do "Pana". Ja do żadnego "Pana" nie należę. Nie należę też do "państwa" Co więcej - to "państwo" należy do mnie (i innych). Rządu/parlamentu nie akceptuję, bo to generalnie banda takich samych chciwych buraków, jak dawni władcy (bo Kuroń i Geremek nie żyją, a Mazowiecki już nie działa). To tyle... bo w czym czedrwony i biały są lepsze od niebieskiego czy fioletowego? Bo niosą idee? Idee, które tylko przynoszą wojny i swary?
    Dlaczego nie ma barw rozsądku? Bo rozsądku w polityce i ideach się nie znajdzie. A tylko temu rozsądkowi "wierzę".

    Odpowiedz
  • k.u.r.w.i.k(2010-11-10 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    a odkad polaki wywieszaja hokenkreutz i ss godlo na gorcen swunty annny.

    Odpowiedz
  • kjh(2010-11-10 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    @2: zawsze kontrargumentem może być przytoczenie dalszych losów takiego kawałka ziemi długo po śmierci watażki i jego dynastii. Państwo niejako zaczyna żyć własnym życiem, to znaczy ludzie je zamieszkujący tworzą swoją kulturę, mentalność, która kształtuje każdego mieszkańca (łącznie z Tobą). Z racji położenia geopolitycznego i geofizycznego mieszkańcy takiego kraju mają zwykle wspólne problemy i wspólne interesy. Dlatego "państwo" to coś więcej niż tylko kawałek ziemi pomiędzy Odrą/Bugiem/Bałtykiem/Tatrami.

    PS. Ale co do godła i flagi to się zgadzam, że są one raczej przeznaczone dla plebsu, który nie rozumie wagi abstrakcyjnych pojęć i wartości, więc musi być karmiony quasi-materialnymi symbolami. A religia, ideologia i nałogi to trzy formy współczesnej ludzkiej niedojrzałości, dziecinnej próby ułożenia sobie życia wokół jakiegoś wybranego przez siebie "fetysza".

    Odpowiedz
  • Helikopter(2010-11-10 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    A ten cieć redaktorek-śmieć który polskie symbole wytaplał we fekaliach to CO pytam się ?
    Po co takie teksty, jednym wolno dużo a drugim dużo mniej to jest praworządność ?

    Odpowiedz
  • helena(2010-11-10 17:25) Zgłoś naruszenie 00

    no to już popełniono przestępstwo i to kto???prezydent z małżonką ..uczyli dzieci robić kotyliony,tylkoże te kotyliony były indonezyjskie,bo polski kotylion ma czerwoną wstażeczkę z zewnątrz a białą w środku nie odwrotnie!!!dziś też wszyscy udekorowani ,wielcy profesorowie i medrcy polscy paradowali po pałacu w indonezyjskich kotylionach!!!

    Odpowiedz
  • bolus(2010-11-10 22:42) Zgłoś naruszenie 00

    nie wszyscy w Polsce są traktowani równo, redaktor z tvn Polską flagę zdeptał w kale i został uniewinniony. W Polsce są nadal równi i równiejsi...

    Odpowiedz
  • :((2010-11-11 07:16) Zgłoś naruszenie 00

    Na rok do więzienia trafić może tylko taki kto nie jest w PO...nie służy tej opcji jako ,,niezależne media"...Ludzie po tym jak Palikot bezcześci krzyż i konstytucje...TVN flagę...a Michnik dostaje order orła białego...nie ma już nic świętego...

    Odpowiedz
  • tik(2010-11-11 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ja nie chcę być polakiem. Nigdy nie podpisywałem świadomej zgody na to. Nadano mi bez mojej zgody jakieś obywatelstwo, PESEL, i wiele dokumentów. Ja nie mam z tym nic wspólnego. To znaczy, że ja jestem czyimś więźniem? Pamiętam tylko, że tatuś mi tłumaczył, że polityka to zawsze: k.., z... i b...

    Odpowiedz
  • jkjk(2010-11-11 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    PO-media, PO-"posłowie" pluli na polskiego prezydenta, szkalowali, i...nic...Prawo nie działało?!!!. PO-"wycięło" dziennikarzy z TVP, którzy "widzieli " PO-"sukcesy" i PO-kłamstwa i ...nic. Mamy PO-cenzurę w mediach i lokajstwo."Kondominium"...Zegar PO-"sukcesów" bije!!! Wstyd!!!

    Odpowiedz
  • shr(2010-11-19 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    @ khj:
    Watażka/dynastia umrze prędzej czy później, co historia pokazuje dość dobitnie.
    A osoba watażki jest o tyle bez znaczenia, że ludzie i tak by żyli, gdyby go nie było. Kultura, obyczaje, mentalnośc bez watażki będa istnieć, jeśli będa ludzie, ktorzy chcą je zachować. Jeśli takich nie będzie, to może kultura nie była warta zachowania? Koncepcja państwa jako tworu "narodowego" czy "Ideowego" jest już przestarzała tak samo, jak idea państwa chrześcijańskiego na poczatku X wieku: Było to dobre dla zjednoczenia wspólnoty i rozpoczęcia przemian społecznych. Teraz w obliczu globalnej wioski czas odejść od pojęcia "państwo", "narodowość" i im pochodnych idei

    Odpowiedz