11 listopada – Święto Niepodległości. Wielu z nas wywiesi flagi. Niewielu jednak wie, że przywiązanie do symboli narodowych mamy prawo demonstrować nie tylko podczas świąt państwowych.
Każdy obywatel może legalnie wywiesić w oknie flagę narodową na przykład z okazji ważnych dla niego uroczystości rodzinnych. Trzeba spełnić tylko jeden warunek – należy to zrobić w taki sposób, aby nie naruszyć czci i szacunku należnego symbolom narodowym. Flaga nie może więc być brudna, podarta lub wyblakła.
Osoba, która publicznie zniszczy, uszkodzi lub znieważy symbol narodowy, naraża się na odpowiedzialność karną. Za tego rodzaju czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do roku.
Choć wydawałoby się, że przepisy w tej sprawie są precyzyjne, pojawiają się problemy z oceną, czy dane zachowanie można uznać za znieważenie symbolu narodowego.
W 2008 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach rozpatrywał sprawę kibiców, którzy po pijanemu śpiewali „Polska, biało-czerwoni”. Sąd stwierdził, że mimo krytycznej oceny takiego zachowania nie można uznać, że intencją tych osób było znieważenie polskich barw narodowych. I to mimo że upuszczali na ziemię polską flagę i ciągnęli ją po podłożu. Sąd uznał, że w ich działaniu nie było podstaw do przyjęcia, iż chcieli wyrazić w ten sposób pogardę dla symbolu narodowego. Podkreślił przy tym, że za znieważenie należy uznać podeptanie, szydzenie lub oplucie flagi państwowej.
Eksponując symbole narodowe, należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie. Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej dokładnie określa wygląd flagi państwowej. Zgodnie z jej przepisami są to dwa pasy bieli i czerwieni tworzące prostokąt o proporcji 5:8, przy czym na górze znajduje się biel. Tylko tak wyglądającą flagę każdy z nas ma prawo zawiesić w oknie. Tymczasem często widuje się flagi, które dodatkowo mają godło. Takiej flagi nie można jednak powszechnie używać. Wywieszać ją mogą jedynie polskie placówki dyplomatyczne (czyli ambasady i konsulaty) oraz porty i lotniska. Mogą się nią także posługiwać statki handlowe, na których pełni ona funkcję bandery.