statystyki

Zmiany w obowiązku meldunkowym: zameldowanie przez pełnomocnika, wymeldowanie przez internet

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2010, 15:11

Obowiązek dokonywania zameldowania na pobyt czasowy powstanie po 30 dniach przebywania w nowym miejscu. Wymeldowania oraz zgłoszenia wyjazdu za granicę będzie można dokonać za pośrednictwem internetu.

Reklama


Reklama


Nie będzie trzeba osobiście stawiać się w urzędzie, aby wywiązać się z obowiązku meldunkowego. Zameldowania będzie można dokonać za pośrednictwem pełnomocnika, a drogą elektroniczną zgłosić wymeldowanie. Ponadto zniknie przepis o karaniu osób, które nie dopełniły obowiązku meldunkowego. Takie zmiany przewiduje nowa ustawa o ewidencji ludności, którą na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się Sejm. Posłowie zapoznają się ze stanowiskiem, jakie w tej sprawie przyjął Senat.

Ustawa ma na celu maksymalne uproszczenie procedur związanych z wypełnianiem obowiązku meldunkowego. Dlatego też znalazły się tam rozwiązania, zgodnie z którymi formularz potrzebny do dokonania zameldowania będzie dostępny na stronie internetowej urzędu. Tak więc będzie można go wydrukować i wypełnić w domu. Ułatwieniem ma być także uproszczenie formularza. Nie będzie już trzeba przy dokonywaniu zameldowania podawać informacji związanych z obowiązkiem wojskowym i wykształceniem. Ponadto osoba zmieniająca miejsce zamieszkania nie będzie musiała już dokonywać wymeldowania. Zrobi to za nią urząd. Tak więc zamiast dwóch wizyt w urzędach, czasami oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów, osoba dokona wyłącznie rejestracji nowego miejsca zamieszkania. Ponadto zniknie obowiązek meldowania się w razie przebywania pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby. Według nowych zasad zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trzeba będzie najpóźniej w 30. dniu, licząc od przybycia do tego miejsca.

Nowe przepisy wprowadzają także uproszczenie procedur związanych z nadawaniem numeru PESEL. Będzie on nadawany z urzędu przy rejestracji urodzenia dziecka czy ubieganiu się o polski dokument tożsamości. Zainteresowana osoba od ręki otrzyma urzędowe powiadomienie o nadaniu numeru PESEL. W rejestrze PESEL gromadzone będą dane, które ponad wszelką wątpliwość pozwolą ustalić tożsamość osoby i jej aktualny status prawno-administracyjny. Wykreślono z niego dane związane z obowiązkiem wojskowym oraz z dokumentami legalizującymi pobyt cudzoziemców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ja(2010-09-23 11:55) Odpowiedz 00

  Idealne przepisy dla dłużników, BRAVO USTAWODAWCO!

 • żal(2010-09-23 12:10) Odpowiedz 00

  mam prośbę do moderatorów, wiadome jest że poziom dyskusji w internecie do najwyższych nie należy, serwis nosi tytuł "gazetaprawna" - czy z uwagi na to ktoś mógłby zadbać aby komentarze pod artykułami były choć trochę merytorycznie związane z treściami prawnymi...? parząc na wpisy takich frustratów-pieniaczy jak "Kazusowski J." mam wrażenie że jestem na interii czy innym onecie

 • wtfd(2010-09-23 15:10) Odpowiedz 00

  Artykul oki.

 • guzik(2010-09-23 17:00) Odpowiedz 00

  wymeldowanie..zameldowanie.. na co ten cały mętlik, nie lepiej udokumentować miejsce pobytu w sposób powszechnie stosowany w przyrodzie?

 • RA(2010-09-23 18:08) Odpowiedz 00

  Po co meldunek. Kogo obchodzi co robię i gdzie przebywam?
  Kolejne oszczędności i działy do likwidacji.

 • Bundap z BBC(2011-08-26 20:30) Odpowiedz 00

  Damian Kwarciany ma być w Szczaworyżu nie w Smogorzowie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama