Straż miejska to nie policja. Nie może wnioskować o grzywnę za niewskazanie sprawcy wykroczenia

autor: Adam Makosz07.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.09.2010, 09:50

Straż gminna nie może wnioskować o grzywnę za niewskazanie sprawcy. Takie uprawnienia ma policja, a wniosek straży powinien podlegać umorzeniu.

reklama


reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

 • strażnik(2010-09-07 20:01) Odpowiedz 00

  Tak, ustawodawca to szybko naprawi, gdyż już przeszła przez komisję oprawka dodająca uprawnienia strażnikom oskarżyciela publicznego w stosunku do właścicieli oraz użytkowników pojazdów, a ponadto wejdzie nowy art i już nie będzie kombinowania z niewskazaniem. Policjanci mają fotoradary i co z tego jak z nich nie korzystają. W Polsce prawa ma tylko ten co łamie przepisy i przez takich jak BIK STOP może pozostawać bezkarny. No oczywiście jeszcze go wspiera w tym wszystkim autor tego artykułu, który pływa w przepisach i pisze co mu prezes podrzuci, nie sprawdzając tych prawd objawionych u źródeł.

 • TUBA(2010-09-07 17:44) Odpowiedz 00

  Panowie i Panie STRażnicy Miejscy/Gminni

  Po raz kolejny nie rozumiecie - właściwej interpretacji przepisów prawa.
  Ustawodawca -(SEJM) dał Wam prawo ścigania tylko niektórych wykroczeń, zachowań ludzkich.
  Celowo - ograniczył Wasze prawa po to byście skupili się na konkretnych regulacjach - zajęli się tylko określoną grupą wykroczeń, złych zachowań ludzi - takich do których zwalczania, ścigania ZOSTALIŚCIE POWOŁANI.

  Fotoradary - to zostawcie lepiej POLICJI, gdyż popełniacie przy tym tak dużo formalnych błędów - (przekraczacie wielokrotnie uprawnienia, nie dotrzymujecie terminów procesowych, itp.)

  Uważam, że USTAWODAWCA popełnił duży błąd pozwalając zająć się WAM - fotoradarami i ruchem drogowym. Myślę, że szybko to naprawi.

 • prawnik(2010-09-07 14:26) Odpowiedz 00

  Nie komentujcie tego artykułu, jeżeli nie rozumiecie jego treści.
  ZK - nie chodzi o bezkarność właściciela pojazdu tylko organ, który może ścigać o takie wykroczenie. Organem powołanym do ścigania sprawców wykroczeń jest co do zasady Policja i to Policja powinna wystąpić do Sądu z wnioskiem o ukaranie,
  STRAŻNIK - autor ma prawo cytować każdy wyrok, jeżeli został już ogłoszony; nikt nie wypowiada się za Straż Miejską, po prostu Sąd Najwyższy stwierdził, że Strażnicy nie mają prawa do ścigania wszystkich wykroczeń, a tylko tych wymienionych przez właściwe ustawy,
  CZYTELNIK - nie zauważyłem żeby autor bronił "piratów drogowych", na przykładzie jednego z wyroków przedstawił obowiązującą interpretację prawa, więc Twoje zarzuty są bezpodstawne,

 • romeo 22(2012-09-19 17:21) Odpowiedz 00

  U nas dopiero powołali straż wiejską odrazu odezwały się głosy kto za to zapłaci,ale powiedzano że strażnikom kupi się fotoradar i zarobią na swoje utrzymanie,a przy okazji sprawdzą czy wszyscy w gminie podpisali umowy na śmieci.Powiem Wam.że mam już dość tej obłudy patrzą tylko żeby wydębić od nas kasę ,a sami przyznają sobie wysokie premię.Coraz trudniej mi utrzymać rodzinę kończę bo mnie krew zalewa pozdro!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama