statystyki

Firmy windykacyjne nie mają takich samych uprawnień jak komornicy

autor: Andrzej Antkiewicz05.01.2010, 14:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Firmy windykacyjne nie mogą stosować przymusu wobec dłużnika. Posiadają jedynie kompetencje do prowadzenia negocjacji między wierzycielem a dłużnikiem. Mogą też informować dłużników o konsekwencjach skierowania przeciwko nim sprawy do sądu.

reklama



reklama


W polskim porządku prawnym dopuszczalna jest co do zasady cesja wierzytelności bez zgody dłużnika (art. 509 par. 1 i 2 k.c.). Zgodnie z zasadą wolności gospodarczej mogą powstawać i funkcjonować w obrocie gospodarczym podmioty, które zawodowo trudnią się obrotem wierzytelnościami (np. firmy faktoringowe). Podmioty te są z zasady nastawione na wypracowanie zysku, a ich wielość w obrocie gospodarczym świadczy o tym, że z obrotu wierzytelnościami można obecnie osiągać pewne dochody.

Likwidacja dzikich egzekucji

Czym innym jest jednak obrót wierzytelnościami, a czym innym ściąganie należności od dłużników, do czego uzurpują sobie nieraz prawo firmy windykacyjne. Wyraźnie trzeba powiedzieć, że firmy windykacyjne takich uprawnień nie posiadają. Wskazać przede wszystkim należy, iż stosownie do treści art. 2 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji – poza wyjątkami przewidzianymi w innych ustawach – czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych wykonuje wyłącznie komornik. Aktualne brzmienie przytoczonego przepisu zostało ustalone przez ustawę z 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 112, poz. 769). Dodanie tą nowelizacją wyrazu „wyłącznie” miało na celu likwidację dzikich egzekucji prowadzonych przez firmy windykacyjne i wyeliminowanie konkurencji komorników ze strony tych firm.

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy z 24 maja 2007 r. oraz toku prac legislacyjnych, asumptem do wprowadzenia zmiany omawianego przepisu były m.in. problemy związane z zadłużeniem szpitali i wykorzystywanie tej sytuacji przez firmy windykacyjne, w tym także praktykujące tzw. dziką windykację.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

  • 1: szczepan z IP: 192.162.50.* (2012-02-10 19:00)

    KOMORNIK MOŻE POBIERAĆ OD dłużnika pieniądze ale powinien się przed dłużnikiem rozliczać z pobieranych pieniędzy.Dłużnik powinien być informowany co zostało spłacone.Wychodzi na to ze komornik z tych pieniędzy nie płaci bankowi I można płacić do śmierci.

  • 2: Halina z IP: 87.166.255.* (2011-08-20 18:22)

    No dobrze,a co nalezy powiedziec na to,jak towarzystwa ubezpieczeniowe zadaja od swoich bylych agentow zwrotu pobranch prowizji za polisy ktore upadly,dobrze zeby odrazu ale po 7,8 10 latach jak w moim przypadku 4 polisy upadly tj ok.2000 zl, dzisiaj to juz jest 5000 zl ,oddali do firmy widykacyjnej ,a nie zalozyli sami sprawy w sadzie. Od 6 lat zmienilam mieszkanie, ale przeciez mozna nowy adres ustalic, teraz po 8-9 latach zadaja ode mnie pieniedzy. Nie wiem czy nie poczekac ,az oddadza sprawe do sadu. Skad mialam wiedziec,ze polisy upadly,moze pisali ale na stary adres.

  • 3: Leszek z IP: 95.108.26.* (2010-11-18 15:26)

    Pamiejtajmy..W Polsce Dłuznik ma Prawo nie być Dłuznikiem.FW to hieny szukajace potencjalnej ofiary.Walcz i nie daj się tym bezkarnym Bandytom.Sądy i Komornicy to to samo jedna Wielka Lichwiarska Mafia.

  • 4: guana z IP: 188.147.34.* (2010-11-02 10:44)

    do winykatora posłuchaj nic nie możesz zrobic może komornik ty niemasz nic do gadania tylko straszyc to wszystko

  • 5: menager firmy okiennej z IP: 77.91.2.* (2010-07-16 22:32)

    Ja zawsze korzystam z chłopców z pruszkowa maja legalna firmę windykacyjną i zawsze odzyskują długi które im powierzymy ostatnio odzyskali dług umorzony przez komornika sa naprawde dobrzy ale nie wiem jak odzyskują a nawet mnie to nie interesuje sa naprawde super polecam ich numer 788027406

  • 6: olo z IP: 87.207.58.* (2010-04-07 16:35)

    jeśli bank rozdaje na lewo i na prawo,bez opamiętania kredyty ludziom przypadkowym,często umoczonym po szyję w długach i nie mających żadnego zabezpieczenia materialnego,niech ponoszą konsekwencje za błędy i chciwość razem z dłużnikami

  • 7: SSSS z IP: 188.146.45.* (2010-01-15 15:18)

    JA MAM PROBLE Z FIRMA WINDYKACYJNA KRUK KTÓRA SKIEROWAŁA PISMO DO MO0JEGO OJCA W PIZNIEJSZEJ TRESCI PISZA: WZYWAMY PANIA DO NATYCHMIASTOWEGO I DOBROWOLNEGO UREGULOWANIA NALEZNOSCI... CZY TO MOŻE BYC POMYŁKA?? SPRAWA DOTYCZY ZWROTU SPRZETU PO WYGASNIECIU UMOWY. JEST NA TO 1 MIESIAC OD WYGASNIECIA UMOWY(NAPISANE MALYM DRUCZKIEM GDZIES W UMOWIE)
    NIESTETY NIE PAMIETALAM ILE CZASU UPLYNEŁO OD WYGASNIECIA UMOWY DO ODDANIA SPRZETU...KARAJA OJCA ZA TO 300 ZŁ.JEST JAKIS SPOSÓB ABY TEGO NIE PLACIC , MOZE JAKIES ODWOŁANIE??PROSZE O JAKIES RADY BARDZO DZIEKUJE!

  • 8: poszkodowany,oszukany przez pracodawcę z IP: 188.33.220.* (2010-01-12 20:08)

    do Pana Windykatora,proszę o kontakt ,poszkodowany i okradziony przez pracodawcę.Pisałem w dniu 2010.01.o7r. Kwota jest znaczna. czekam pozdrawiam.Posiadam nakaz zapłaty z klauzulą wykonalnosci.

  • 9: Witalis z IP: 79.162.8.* (2010-01-08 18:02)

    Do 10. Prywatna osoba, jakim jest windykator, nie może mieć uprawnień władczych, jakie ma państwo i jego organy, m.in. komornicy.
    Komornicy mają w kpc i w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji ściśle określone uprawnienia i obowiązki. Do tych obowiązków należy m.in. podjęcie czynności w ciągu 7 dni od dnia wniesienia przez wierzyciela wniosku o zajęcie majątku. Mają uprawnienie do zajmowania poszczególnych składników majątkowych dłużnika, a przy tym mogą żądać asysty policji lub ABW.
    Istota problemu w działalności komorników polega na ich praktycznej nieodpowiedzialności w przypadkau nieprzestrzegania prawa. Ustawową terminowość traktują, jako niewiążącą (nazywają to "terminami instrukcyjnymi").

  • 10: poszkodowany,oszukany przez pracodawcę z IP: 188.33.103.* (2010-01-07 19:49)

    Do Witalis i Pana 8 Windykatora może kiedyś doczekamy się skutecznych windykacji bo na dzień dzisiejszy jest jak jest komornikom się nie chce sciągać wierzytelności prywatnych wolą szpitale lub plac Defilad może wreszcie się obudzą jak stracą połowę zysków ustawa w przygotowaniu ,bo po co pani komornik X ma sciągać wierzytelność od zaprzyjażnionego małżeństwa E i M z domu P kiedy woli chłopa postraszyć jak niema co zabrac to weżmie i jabłka po 10gr.za kilogram. Ja osobiscie jak wielu innych zostałem oszukany przez pracodawcę któremu wpłaciłem na bramy 2szt.Horman bramy rolowane.W sądzie otrzymałem wyrok z klauzulą wykonalności Komornik, przetrzymał pan Prezes zdążył sie ulotnić żona zgłosiła na Policję jak przystało na kochająca zone która została na koniec sielanki obdarowana drugą połową majątku odziedziczyła całosc a pan PREZES się ulotnił jest poszukiwany na portalu Policja.poszukiwani,listem gończym.pl W Sądzie na rozprawie o wyjawienie majątku usłyszałem że mam wskazać adres ukrywającego się oszusta bo pod stałym aresem gdzie prowadził firmę i mieszkał go nie ma.Oszukany przez pracodawcę! To cała prawda o ochronie prywatnych wierzytelności.Dlatego uważam i życzę sukcesów prywatnym egzekutorom w ich trudnej i odpowiedzialnej wiążącym sie z dużym ryzykem pracy i czekam ,może nasze prawo da IM wreszcie szersze uprawnienia jak to stało sie ze Strażą Miejska

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię