statystyki

Od przyszłego roku darmowy prawnik prawie dla każdego

autor: Emilia Świętochowska31.07.2018, 07:19; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:16
pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadek

Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność – powiedział wczoraj prezydent.źródło: ShutterStock

 Prezydent Andrzej Duda podpisał swoją autorską nowelizację ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255).

Dzięki nowym przepisom z darmowych porad będą mogły korzystać wszystkie osoby, które uznają, że nie stać je na zapłacenie za usługi kancelarii. Wystarczy, że złożą w tej sprawie stosowne oświadczenie. – Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność – powiedział wczoraj prezydent.

Urzędy nie będą weryfikowały, czy beneficjenci bezpłatnej pomocy rzeczywiście są w nie najlepszej sytuacji materialnej. Oświadczenie o braku możliwości poniesienia kosztów porady nie będzie też składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Dotychczas za darmo korzystać z usług prawnych mogły tylko osoby pobierające zasiłki z pomocy społecznej, młodzi do 26. roku życia, seniorzy, kombatanci i weterani, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz osoby poszkodowane w wyniku katastrof. Od przyszłego roku prawnicy udzielający porad w punktach organizowanych przez samorządy lokalne będą pracować w formie dyżurów. Co do zasady mają one trwać cztery godziny, ale starosta będzie mógł je wydłużyć do pięciu, jeśli będzie to konieczne, żeby obsłużyć wszystkich zainteresowanych.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • marta(2018-07-31 12:21) Zgłoś naruszenie 221

  Mówiąc wprost znowu pieniędzy z naszych podatków zostanie sprzeniewierzonych...zgodnie z prawem...

  Odpowiedz
 • as(2018-07-31 13:29) Zgłoś naruszenie 160

  Czyli będziemy łożyć ze swoich podatków na pomoc prawną dla kogoś, kto jest być może bogatszy od nas... Może w ogóle wszystko powinno być... bezpłatne? Kolejne prezenty polityków z pieniędzy podatników. Obrzydliwość! Zdemoralizują ludzi do reszty. Zamiast uczciwie pracować i na wszystko zarobić, dziś ludzie są motywowani raczej do korzystania z przeróżnych przywilejów: 500+, 300+, mieszkanie+, teraz pomoc prawna+. To droga donikąd.!

  Odpowiedz
 • Nadir(2018-07-31 09:21) Zgłoś naruszenie 121

  A gdzie ta " Duda pomoc" co przed wyborami tak niby działała i nikomu nie pomogła. Gdzie to biuro pomocy prawnej co obiecywał prezydent przy swojej kancelarii. Ta pomoc darmowa już istnieje ale niestety jakość tej pomocy i zaangażowanie prawników jest słabe.

  Odpowiedz
 • darmowa kiełbasa(2018-07-31 18:36) Zgłoś naruszenie 101

  Postuluję wszystko za darmo! Nie po to płaciłem podatki na uczniów zawodówek aby uczyli się za darmo żebym płacił u fryzjera.

  Odpowiedz
 • taka prawda(2018-07-31 09:10) Zgłoś naruszenie 89

  Dodac trzeba jeszcze jedno prawo obywatela.a mianowicie prawo do obrony bez przymusu adwokackiego/ radcowskiego. To znaczy,ze we wlasnej sprawie kazdy obywatel ma prawo bronic sie sam bez przymusu wziecia prawnika .Swiete prawo obywatelskie.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • za darmo to nie Duda będzie prezydentem(2018-07-31 17:41) Zgłoś naruszenie 61

  Wywalanie pieniędzy. Jak zwykle. Nie da się znać na całym prawie, więc taka porada będzie cokolwiek warta, jeżeli trafi się w specjalność prawnika. Po drugie żaden szanujący się prawnik, nie będzie się użerał z żulami, którzy nagle poczuli się jak amerykańscy potentaci mający swojego prawnika. :)). Z resztą połowa tej klienteli to i tak będą ludzie chorzy psychicznie. Po to się prawnik uczył 5 lat i 3 lata aplikacji, żeby swoją wiedze sprzedawać za kilka groszy na państwowej posadzie rozliczany przez urzędowych bałwanów. Wolalbym drewno rąbać w bieszczadach.

  Odpowiedz
 • kielbasa wyborcza(2018-07-31 08:31) Zgłoś naruszenie 33

  Pan profesor prawa K i pani profesor prawa CHGW awansowali w tych samych czasach. Ciekawe kto wspomagal ich kariery naukowe w czasach gdy patrioci byli relegowani z uczelni? To jest ta zapowiedziana przed wyborami 2016 dudapomoc ktora byla tylko kielbasa wyborcza

  Odpowiedz
 • coś od siebie(2018-07-31 18:37) Zgłoś naruszenie 32

  Jeszcze muszą znaleźć radców czy adwokatów chętnych do udzielania pomocy za darmo wszystkim. Do tej pory znajdowali, bo pomoc dotyczyła głównie ubogich - tylko teraz pytanie, skoro mają oni udzielać pomocy prawnej za darmo ludziom zamożniejszym od siebie za marne grosze to ciekawe ilu się takich znajdzie i kto będzie w tych punktach bezpłatnej pomocy prawnej udzielał - magister prawa z fundacji bez tytułu, gdzie klient obowiązkowo już teraz podpisuje oświadczenie że pomocy nie udziela profesjonalny pełnomocnik i zrzeka się roszczeń w razie błędnej porady :)

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Baju Baju(2018-07-31 15:25) Zgłoś naruszenie 32

  Jeśli dobrze się wczytasz w ustawę to okaże się ze pomoc bezpłatna będzie udzielana wyłącznie osobom których dochód nie przekracza np. 100 zł. Takie bajki z tym ulgami to dla dzieci bo my Polacy juz znamy dobrodziejstwa rządzących le społeczeństwa, ze zamiast ulg trzeba jeszcze dokładać, bo celem każdej władzy jest gnębienie społeczeństwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej?

  Odpowiedz
 • Anna(2018-08-01 13:30) Zgłoś naruszenie 10

  Jaka to pomoc darmowego prawnika, którego kancelaria jest w MOPS. Pomoc darmową otrzymasz, ale w sprawach socjalnych. Sprawy administracyjne kosztują, nie ma nic darmo.

  Odpowiedz
 • aaaaaaaaaa(2018-08-01 08:17) Zgłoś naruszenie 10

  bardzo dobrze po co iść do jakiegoś adwokata radcy płacić duże pieniądze za poradę sporządzenie pism zastępstwo skoro raz sprawę się wygra raz przegra , to państwo sejm rząd tworzy prawo a potem wymaga od kogoś niemajętnego by płacić komuś bo prawa nie zna ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Podatnik(2018-07-31 15:32) Zgłoś naruszenie 011

  skoro - my podatnicy - płacimy na darmowe studia prawnicze na państwowych uczelniach - niech się teraz na odwdzięczą - wyuczeni za moje pieniądze

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane