Za sędziowskim stołem tylko Polak. MS wysyła listy z przypomnieniem

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.04.2018, 07:27; Aktualizacja: 16.04.2018, 08:47
Powstaje również problem, co w sytuacji, gdy sędzia podejmie starania zmierzające do zrzeczenia się obywatelstwa obcego państwa, a w praktyce okaże się to niemożliwe

Powstaje również problem, co w sytuacji, gdy sędzia podejmie starania zmierzające do zrzeczenia się obywatelstwa obcego państwa, a w praktyce okaże się to niemożliweźródło: ShutterStock

Ministerstwo zbiera od sędziów deklaracje o posiadanym obywatelstwie. Ci są oburzeni i zapowiadają, że nie będą ich wypełniać.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • TAK dla polskiego Sądu i Sędziów(2018-04-16 09:34) Zgłoś naruszenie 6954

    Chcemy polskich Sądów i p0olskich Sędziów przez duże S, nie splamionych Targowicą. UE owszem,ale najpierw Polska.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Antypolska i zdemoralizowana KASTA musi odejść(2018-04-16 09:31) Zgłoś naruszenie 5847

    Targowicy NIE. Tu jeszcze jest POLSKA

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • logiczny(2018-04-16 08:30) Zgłoś naruszenie 5142

    Z tym "obywatelstwem UE" to koleś popłynął ... jak nie rozumie, że UE nie jest państwem i nie ma czegoś takiego jak obywatelstwo UE, to boję się o poziom jego orzeczeń ...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ha ha(2018-04-16 13:44) Zgłoś naruszenie 3320

    Skowyt niczym w rzeźni, a tu tylu Polaków co kot napłakał . Wszystko sami UBywatele Europy dobrze z nie RP.

    Odpowiedz
  • Unia Europejska,(2018-04-16 14:00) Zgłoś naruszenie 3216

    to Unia demokratycznych krajów o niezależnej suwerenności opartej na Konstytucji danego kraju. Unia to nie federacja . Przestańcie kaszanić (@Prawnik) te lewackie androny i brednie o obywatelstwie unijnym, takowe nie istnieje , tak jak nie "istnieje" Euro w Polsce, bo Konstytucja na to nie zezwala, a więc co z tego,że podpisaliśmy traktat np o przyjęciu Euro wbrew Konstytucji, skoro tego Euro nie wprowadzimy bez referendum i jej zmiany. Unia to urzędnicy, wybierani między sobą, a więc struktura mało demokratyczna i takie są fakty. Polska to Konstytucja oraz władze wybierane przez naród demokratycznie i to się lewactwu nie podoba. Niech spadają więc ze swoimi krętactwami

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • prawnik(2018-04-16 08:29) Zgłoś naruszenie 2643

    Brak podstawy prawnej. Co bardzo zrozumiałe. W krajach, które uznają "prawo ziemi" (największy z nich - USA)obywatelstwo z urzędu uzyskuje każdy, kto się urodził na ich terenie (także w samolocie i na okręcie). W tym zakresie posiadanie obcego obywatelstwa jest całkowicie niezależne od woli i wiedzy noworodka. A nawet od woli rodziców. Wystarczy, że lecieli samolotem linii lotniczych danego kraju i na jego pokładzie nastąpił poród, lub płynęli wycieczkowcem danego kraju, lub przejeżdżali tranzytem przez jego terytorium, etc. Ponadto ustawa wymaga posiadania obywatelstwa polskiego... i tyle.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • logiczny(2018-04-16 09:26) Zgłoś naruszenie 2313

    masz problemy ze zrozumieniem: 1. z USA to nie do końca. Samolot musi lecieć DO a nie Z (bo wtedy to nie działa). 2. ustawa wskazuje NIE że masz mieć polskie obywatelstwo ale że NIE MOŻESZ mieć innego. 3. to, że ktoś Ci nadał (lub z mocy prawa) masz jakieś obywatelstwo, nie oznacza, że nie możesz się zrzec.

    Odpowiedz
  • ally(2018-04-16 10:14) Zgłoś naruszenie 2218

    A ja nie rozumiem problemu - Skala problemu jest pewnie minimalna, ale zasada jest z gruntu OK. dlaczego o moim być lub nie być ma orzekać obywatel innego kraju? A bo ja wiem w jakiej porze dnia on jest obywatelem RP a w jakiem innego? Kwestia posłów i senatorów jest trochę inna, bo tam są jeszcze prawa mniejszości oraz prawo do bycia reprezentowanym przez SWOJEGO przedstawiciela, z jakiegokolwiek kraju poz Polską się wywodzi. Ale w sądach? Niby po co obywatele obcych państw? i jeszcze nieusuwalni? A tymi odmowami zlozenia oświadczeń to tylko sobie sędziowie bat na szyję kręcą. Skoro mają tylko polskie obywatelstwo to czemu ten opór? Po co umierać za tych 10 sędziów co może mieć inne obywatelstwo (tyle ich pewnie w skali kraju jest). Niech potwierdzą (że nie są wielbłądem) i będzie spokój. A tak to zawsze mogą ich usunąć wyrokiem sądu z uwagi na niespełnienie przesłanek ustawowych, a do czasu wyroku TK w tej sprawie trochę czasu upłynie. Ewentualnie przeniosą ich na placówkę na Kaukaz... Albo nie awansują... Albo cokolwiek. Czy to warte sporu i pokazania kto jest silniejszy?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Legart(2018-04-16 09:51) Zgłoś naruszenie 2211

    Powiedzmy wprost: problem nie istnieje. Taka ankieta - podwkurzajka. Oświadcz, że nie jesteś wielbłądem. Taaa! Nie jestem wielbłądem! - Dobrze, nie jesteś wielbłądem, wiemy, że tak powiedziałeś kilka lat temu. Ale mimo wszystko złóż oświadczenie, że nie jesteś wielbłądem!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obywatele Europy(2018-04-16 16:31) Zgłoś naruszenie 204

    Unia nie jest państwem, nie jest federacją ani stanami zjednoczonymi, czym jest więc Unia i jej traktaty ? Dopóki nie będzie federacją , to te traktaty są tak jak w przypadku Euro (dla Polski) mało znaczące . Dlatego jest takie parcie Berlina i Paryża na federację, by była jedna główna Konstytucja Unii i jedno prawo. Ale nie wszyscy chcą nowej rzeszy.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2018-04-16 13:18) Zgłoś naruszenie 1917

    Pan Sędzia Celej przedkłada ideologie ponad prawo. Chyba należy sprawdzić dorobek prawny i intelektualny tego Pana w świetle jego wypowiedzi z okresu kiedy był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa dorobków tej instytucji przekształcania się korporacji sędziowskiej w kastę ze szczególną ochroną przestępczej działalności tej kasty

    Odpowiedz
  • TvKB(2018-04-16 11:56) Zgłoś naruszenie 1811

    Obywatelstwo UE to himera prawna, którą automatycznie utracisz, jeśli utracisz, bądź zrzekniesz się obywatelstwa kraju członkowskiego UE - podmiotu prawa międzynarodowego publicznego. UE nie jest de iure państwem, nie wydaje paszportów, ani dowodów osobistych etc. Będąc obywatelem państwa członka UE, nie jesteś, mimo himerycznego obywatelstwa UE, jednocześnie obywatelem 28 państw członkowskich, ani żadnego innego, poza twoim, z którego pochodzisz. Przepis Art. 9 Traktatu o UE regulujący obywatelstwo UE, jest jedynie próbą stworzenia państwa UE przez symbole jak flaga, hymn, instytucje i prawo unijne, traktaty, etc., ale dopóki państwa członkowskie nie zrezygnują ze swojej suwerenności całkowicie, UE nie stanie się suwerennym państwem, nadającym swoim obywatelom prawdziwe, a nie tylko himeryczne, obywatelstwo, o które nikt nie prosił, mając swoje obywatelstwo państwa członkowskiego, które nie stracisz, w przeciwieństwie do unijnego, nawet jeśli twoje państwo z UE wystąpi, gdyż to jest prawdziwe, faktyczne obywatelstwo, a unijne to tylko himera prawna.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mariola(2018-04-16 14:01) Zgłoś naruszenie 189

    nie można być wyłącznie obywatelem UE-CZY TEGO SĘDZIA NIE NIE ROZUMIE-ale można być i się jest, wyłącznie obywatelem państwa członkowskiego-poziom argumentacji przedszkolaka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • JOZEK(2018-04-16 11:31) Zgłoś naruszenie 1717

    I.......TAK POWINNO BYC

    Odpowiedz
  • Nowa Targwica i wszystko jasne(2018-04-17 07:11) Zgłoś naruszenie 152

    Jak widać są tacy na forum co nie chcą polskich Sądów i chcą zdemoralizowanej Kasty - to Nowa Targowica . Historia zatoczyłam koło. Ale jak skończyła Targowica, to wszyscy chyba wiedzą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • TvKB(2018-04-16 14:21) Zgłoś naruszenie 149

    Porównanie kuleje, ale mimo to je przytoczę: UE jest organizacją międzynarodową, podobnie jak Rada Europy, czy ONZ etc., które wcześniej powstały, jako forum współpracy suwerennych państw. Czy komukolwiek przyszłoby do głowy, twierdzić, że posiada obywatelstwo Rady Europy czy ONZ ? One też są podmiotami międzynarodowego prawa publicznego (Völkerrechtssubjekte), ale jedynie UE przechodząc co kilkanaście lat różne metamorfozy, począwszy od EWG, rości sobie prentensję do supranarodowego państwa, którym nie jest i długo nie będzie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • kawa (2018-04-16 12:15) Zgłoś naruszenie 127

    Niech ktoś wskaże przepis , który nadaje MS jakąkolwiek rolę w procedurze opisanej w art. 117 ustawy o SN .

    Odpowiedz
  • do naiwniaków prawniczych(2018-04-17 09:11) Zgłoś naruszenie 102

    Pojechała cała wataha sędziowsko-prawnicza do Brukseli w pas się kłaniać niczym "hołd polski" składać tylko w czyim imieniu, nie w moim i nie narodu polskiego, bo ojczyznę mamy w Polsce i polskie prawo, i Konstytucję pond traktaty, dlatego Euro nie możemy przyjąć. Totalne Schetyny same się do zdrady przyznają, do puczu również, a Tusk za ordery niemieckie,podjął ruinę polskich stoczni dla Niemiec ,a za to stanowisko w Unii nie za darmo mu dali, a Ci za jego zdradę polskiej racji stanu Nord Stream 1 i 2 zafundowali Polsce i Ukrainie. Macie jeszcze wątpliwości ? , ja nie mam żadnych - suche fakty tylko podałem. Dziś demontaż Polski jest powstrzymywany z woli narodu - wybory określiły kierunek i władza obecna to wreszcie polska władza nie targowicka i takież też powinny być Sady - polskie, nie zdradzieckie i radzieckie.

    Odpowiedz
  • obywatel=współwłaściciel(2018-04-16 10:06) Zgłoś naruszenie 712

    . Obywatelstwo UE jest zrozumiałe nawet dla przedszkolaka. Izraelskie czy amerykańskie również. Zrozumiałym jest wymóg posiadania(czytaj podlegania prawu unijnemu bez możliwości ewakuowania się sędziego np do USA czy Izraela) obywatelstwa jak w wymogu ministerialnym.

    Odpowiedz
  • wredna miernota(2018-04-16 19:45) Zgłoś naruszenie 713

    Ktoś wymyślił nagonkę, by trochę napluć na Sędziów. pod wydumanym, nieistniejącym pretekstem "podwójnego obywatelstwa". A Robert Grey był wiceministrem w rządzie PiS. Wtedy nie przeszkadzało i wyleciał dopiero po sugestiach współpracy z CIA?!

    Odpowiedz