Czaputowicz był pytany w radiowych Sygnałach Dnia, o to jak obecnie wyglądają relacje między Polską a Unią Europejską. "Prowadzimy dialog, wyjaśniamy nasze stanowisko. Pewna procedura została wdrożona przez Komisję Europejską; zajmie się tym Rada do spraw Ogólnych. W najbliższym czasie przedstawimy nasze stanowisko na piśmie" - odparł szef MSZ.
Jego zdaniem "trudno krytykować" reformę sądownictwa za niespełnianie standardów UE. "To co robimy, jest jak najbardziej zgodne ze standardami UE" - przekonywał Czaputowicz. Zadeklarował, że Polska będzie dalej "tłumaczyć" swoje stanowisko w tej sprawie. "Interpretacja tych ustaw (sądowniczych) przez ekspertów KE nie jest naszym zdaniem właściwa" - wskazał szef MSZ.
zobacz także:
Jak mówił, reforma wymiaru sprawiedliwości była oczekiwana przez społeczeństwo w Polsce. "Moim zdaniem w wielu sprawach mamy rację; system sądownictwa był nieefektywny" - powiedział szef MSZ.Pytany czy możliwe jest wprowadzenie zmian w ustawach sądowniczych, by złagodzić stanowisko KE odparł, że "teoretycznie i praktycznie" jest to możliwe. "Chodzi tu o pewien zakres zmian. Te reformy stanowią pewną całość. Nie można cofnąć się do sytuacji sprzed trzech lat i na przykład uznać legalności wyboru sędziów (Trybunału Konstytucyjnego), którzy zostali wybrani w naszym rozumieniu nielegalnie przez Sejm poprzedniej kadencji" - tłumaczył minister.
W czwartek w Brukseli Czaputowicz odbył dwugodzinną rozmowę z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Po spotkaniu szef polskiego MSZ nie wykluczył "modyfikacji" reform wymiaru sprawiedliwości w celu osiągnięcia porozumienia z KE, jeśli polskie władze uznają to za zasadne. Zaprosił także Timmermansa do Polski, by mógł on porozmawiać m.in. z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską. Wiceszef Komisji podkreślał, że ma nadzieję na przyjazd w marcu.
Czaputowicz, dopytywany w radiowej Jedynce czy Timmermans "rozumie" polskie argumenty ws. reformy sądownictwa ocenił, że wiceszef KE w tej sprawie "powiela argumenty opozycji w Polsce". "Chodzi o to, żeby KE otworzyła się również na nasze argumenty, czyli argumenty większości parlamentarnej" - podkreślił.
Według szefa MSZ, stanowisko KE jest "niesprawiedliwe i nie zawsze opiera się na prawdziwych przesłankach". Dodał, że Polska musi przekonywać też inne państwa członkowskie UE do swoich racji. Zdaniem Czaputowicza, wiele państw Wspólnoty chciałoby uniknąć głosowania w sprawie praworządności w Polsce, co - jak mówił szef MSZ - zdaniem tych państw, mogłoby doprowadzić do powstania podziałów w UE.
Dodał, że również ze strony Niemiec "jest dążenie do tego, aby prowadzić dialog i nie dopuścić do polaryzacji Unii Europejskiej".
Komisja Europejska, uruchamiając w grudniu art. 7.1. unijnego traktatu wobec Polski, wskazała, jakie działania muszą podjąć władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Poza zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym KE domaga się też nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.
Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".
stan47.emeryt(2018-02-09 09:38) Zgłoś naruszenie 2120
To ich oświeć. Nowelizację ustawy o IPN zagranica też podobno źle interpretuje. Czy jest aż taki problem, w napisaniu tak ustawy, czy ich nowelizacji.żeby to było jasne, przejrzyste i zrozumiałe dla wszystkich. No ale jezeli bierze się do poważnych zadań ludzi z łapanki, nieprzygotowanych, ale z pisowska legitymacją, no to takie są efekty.
Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedzprawnik(2018-02-10 11:40) Zgłoś naruszenie 10
@FFF: Dobre napisanie prawa ZNACZNIE utrudnia toczenie wojen informacyjnych. Złe napisanie prawa wkłada przeciwnikowi broń do ręki. KATASTROFALNIE GŁUPIE napisanie prawa sprawia, że "wojna informacyjna" staje się walką w słusznej spawie.
fisher(2018-02-09 12:50) Zgłoś naruszenie 54
@FF a co wstydzisz sie dzialan Polskich wladz utrzymujacych obozy po 45r ..?? a moze udajesz, ze ich nie bylo ??
FFF(2018-02-09 09:53) Zgłoś naruszenie 1113
Nie masz czlowieku pojecia o czym piszesz. Nawet jakby ustawa byla inaczej napisana to i tak bylaby przedmiotem wojny informacyjnej ktora wywolala rosja. A zagranica zle interpretuje 99% polskich ustaw skoro nadal uzywa terminu "polskie obozy".
tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-02-09 10:33) Zgłoś naruszenie 169
Paradoksem jest brak argumentów między innymi u Jacka Czaputowicza i w imię niekonstytucyjnych projektów P. i S. brnięcie w pozaprawny nonsens. Wytwarzanie bezprawnej fikcji prawdopodobnie nie sprzyja rzetelnej refleksji w P. i S. pod kątem wycofania się z "błędów". Między innymi Czaputowicz nie uwzględnia niuansu, czyli obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej. Bywa, że niezbędna jest w danej dziedzinie reforma i Sejm przegłosowuje sensowny pomysł w ustawie. Ale "reformy" sensownej infrastruktury prawnej w Polsce są sprzeczne z Konstytucją, więc między innymi w tym aspekcie o jakim "sensie" można tu mówić ?
Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedztomasz_kubik@toya.net.pl(2018-02-10 09:37) Zgłoś naruszenie 00
Anonimie. Możliwe, że w ściślejszym centrum P. i S. jest uwarunkowana komunizmem frakcja, ale może nie należy generalizować. O ile Jarosław Kaczyński przyczyni się do realizacji dobrej zmiany w wykonaniu P. i S., czyli zrezygnuje z funkcji przewodniczącego, to może P. i S. będzie funkcjonować w granicach prawa i w demokratycznych standardach.
czytelnik(2018-02-10 09:34) Zgłoś naruszenie 04
fisher oczywiście co innego jak było za Tuska, polskość to nie normalność, a więc likwidowali gospodarkę powoli, aby mogli przejmować inni z zachodu np. LOT
fisher(2018-02-09 12:51) Zgłoś naruszenie 63
nie oczekuj od pisbolszewii zrozumienia pojec zupelnie podstawowych jak praworzadnosc, Konstytucja. Dla niech sa one nieistiotne. DO tego Kklamcy uzalajacego sie na brak zrozumienia dla "reform" pytanie, ktore konkretnie zmiany usprawnily dzialanie sadow ??
Legart(2018-02-10 11:33) Zgłoś naruszenie 111
Obawiam się, że eksperci KE DOKŁADNIE rozumieją istotę reformy sądownictwa wg. PiS. Reformę pt. : "Swojacy na stołki! Wyroki zgodne z linią partii!" Ale nawet mniejsza o wyroki, byle swojacy dostali te stołki...
Odpowiedzkos(2018-02-09 11:42) Zgłoś naruszenie 114
Zagraniczni eksperci vs pisowscy typu Piotrowicz, Jaki, Przyłebska , Żelek. PiS to PiC przynajmniej jeśli chodzi o ekspertów.
OdpowiedzMały(2018-02-10 09:47) Zgłoś naruszenie 81
Panie ministrze nietrudno zrozumieć nawet w UE że przyjęliście ustawy niezgodnie z konstytucją. Konstytucji nie mieliście prawa nawet tchnąć bo nie macie większości konstytucyjnej. A tak zachowaliście się i zachowujecie jak państwo o ugruntowanej dyktaturze.
OdpowiedzBolesław Śmiały(2018-02-10 08:47) Zgłoś naruszenie 82
Oczywiście, nikt nie rozumie, opozycja parlamentarna, opozycja pozaparlamentarna, KE, USA, profesorowie prawa. Jest taka zasada: jak wszyscy ci mówią, że jesteś pijany, to weź taksówkę. Możesz też sam poprowadzić samochód, ale jeśli dojedziesz to wcale nie znaczy, że byłeś trzeźwy.
Odpowiedzre(2018-02-09 15:15) Zgłoś naruszenie 71
O zasadzie clara non sunt interpetanda też nie słyszał?
OdpowiedzWyśmiewajacy sie Rubinowie (2018-02-10 10:08) Zgłoś naruszenie 09
Nielekarki ( z MOPS i sądu rodzinn Kraków) wymyśliły i "leczyły" choroby bycia "głupimi ofiarami Wariatów" zdrowym Rubinom w spr. I C 2144/16- co zemściło się 10 lat "wydojeniem Polski" z różnych zasiłków i ulg podatku dla wyśmiewajacych się Rubinów. Tak wygląda w Polsce zła praca "urzędasów na urzędach" z lepszej kasty- co obrażaja obywateli od "ubezwłasnowolnionych i głupich" obywateli II kat.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzLegart(2018-02-10 11:37) Zgłoś naruszenie 50
Nic nie rozumiem... Naprawdę. Twe słowa nie niosą treści ani sensu. Pisz zrozumiale!