statystyki

Ziobro daje drugą szansę dłużnikom

autor: Patryk Słowik20.12.2017, 23:23; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:43
Przesłanki umyślności i rażącego niedbalstwa nie będą warunkiem dla skuteczności ogłoszenia upadłości, lecz wpłyną jedynie na okres spłacania długów.

Przesłanki umyślności i rażącego niedbalstwa nie będą warunkiem dla skuteczności ogłoszenia upadłości, lecz wpłyną jedynie na okres spłacania długów.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli ktoś zadłużył się umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, będzie mógł ogłosić upadłość konsumencką. Po prostu swoje zobowiązania będzie spłacał dłużej. O pracach nad projektem nowelizacji prawa upadłościowego poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Tym samym potwierdziły się informacje DGP z zeszłego tygodnia.

Obecnie jest tak, że na oddłużenie nie mają szans osoby, które zawiniły przy popadnięciu w finansowe tarapaty. Ustawodawca uznał, że ktoś, kto nie spłacał swoich zobowiązań, a np. kupował luksusowe samochody, nie zasługuje na dobrodziejstwa płynące z upadłości konsumenckiej.

Minister Ziobro uważa jednak, że to złe podejście. I że każdy zasługuje na drugą szansę. Dlatego przesłanki umyślności i rażącego niedbalstwa nie będą warunkiem dla skuteczności ogłoszenia upadłości, lecz wpłyną jedynie na okres spłacania długów. Ci, którzy nie zawinili przy powstaniu zadłużenia, będą swoje zobowiązania spłacali najwyżej przez 3 lata. Ci zaś, którym przypisze się umyślność – od 4 do 7 lat.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • smok_wincenty(2017-12-21 10:56) Zgłoś naruszenie 218

    A ja myślałem, że zadłużenia się umyślnie to przestępstwo z art. 286 kk. Polska! To nie jest kraj dla uczciwych ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ter(2017-12-21 13:18) Zgłoś naruszenie 92

    ja uważam, że kwota pierwotna długu powinna być spłacona w 100%, ktoś kto bierze kredyt/pożyczkę robi to świadomie, natomiast dyskusji i ewentualnemu umorzeniu mogą podlegać odsetki czy jakieś dodatkowe opłaty... bo jakby nie było, niespłacenie kapitału, to jest najnormalniejsza kradzież...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • setup(2017-12-21 13:47) Zgłoś naruszenie 82

    To może ja nie zapłacę urzędowi skarbowemu i ogłoszę upadłość konsumencką? dobry wujek na nieswój koszt - prezenty dla leserów, obiboków, ręce opadają

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jurek(2017-12-21 12:15) Zgłoś naruszenie 73

    A czy Mateusz Kijowski też będzie mógł ogłosić upadłość żeby komornik nie zabierał mu już tych pieniędzy z tych zbiórek na jakieś tam alimenty?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • hul(2017-12-21 13:00) Zgłoś naruszenie 43

    no i po wuj być uczciwym w tym cholernym kraju

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AA(2017-12-21 13:49) Zgłoś naruszenie 46

    Już słychać wycie lobbystów od windykacji - kupić wierzytelność za 10% wartości nominalnej, doliczyć księżycowe odsetki i wrzeszczeć: aj, waj rabują Dobić ich przedawnieniem z urzędu niczym osinowym kołkiem

    Odpowiedz
  • felek(2017-12-21 15:08) Zgłoś naruszenie 33

    Tylko idiota mógł wymyślić te bzdury. A Wierzyciele co mają zrobić? Tępe średniowieczne łby. Trybunał Stanu już się zbliża.

    Odpowiedz
  • Odruch wymiotny(2017-12-21 13:06) Zgłoś naruszenie 30

    CO za po--by na tym forum.

    Odpowiedz
  • Bolek(2018-01-12 15:55) Zgłoś naruszenie 20

    Długi trzeba spłacać ale też trzeba dać szansę dłuźnikom. Dłużnik to nie morderca, bandyta czy gwalciciel. Tysiące z nich to uczciwi ludzie. Czy według niektórych z was lepiej ich dobić, zeszmacić i wykluczyć ze społeczeństwa?

    Odpowiedz
  • AA(2017-12-21 08:24) Zgłoś naruszenie 14

    W "sumie wystarczyłoby" rozciągnąć względy słuszności i humanitaryzmu także na winę umyślną

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz