statystyki

Resort sprawiedliwości podwyższa opłaty sądowe w sprawach cywilnych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:21
69,61 proc. pensji minimalnej stanowi w Polsce opłata sądowa w sprawie, w której wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. euro

69,61 proc. pensji minimalnej stanowi w Polsce opłata sądowa w sprawie, w której wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. euroźródło: ShutterStock

Już dziś mamy jedne z najwyższych opłat sądowych w krajach Unii Europejskiej. Mimo to resort sprawiedliwości planuje ich podwyżkę.

Reklama


Z 30 do 100 zł wzrośnie minimalna opłata sądowa, trzeba będzie płacić za wniosek o doręczenie uzasadnienia orzeczenia, mniej będzie opłat stałych. To najważniejsze zmiany, jakie zamierza wprowadzić w systemie kosztów sądowych w sprawach cywilnych resort sprawiedliwości. Zdaniem profesjonalnych pełnomocników spowodują one, że występująca już obecnie bariera w dostępie do wymiaru sprawiedliwości jeszcze wzrośnie.

Jak zapewniają pomysłodawcy, zmiany są konieczne, bo obecny system „nie spełnia zakładanych celów motywacyjnych i fiskalnych”. Tyle, że plany resortu sprawiedliwości przedstawione w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów stoją w sprzeczności z postulatami zgłaszanymi od dłuższego czasu przez środowisko prawnicze. Problem zbyt wysokich opłat sądowych był podnoszony m.in. podczas majowego Kongresu Prawników Polskich. Wówczas zapadła decyzja o powołaniu społecznej komisji kodyfikacyjnej, której pierwszą z inicjatyw miało być podjęcie działań zmierzających do zmiany tego stanu rzeczy.

– Wysokość opłat sądowych jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem z naszych badań wynika, że już w chwili obecnej mamy jedne z najwyższych stawek w Europie – zauważa Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • Mecenas(2017-10-16 10:13) Zgłoś naruszenie 4010

    Co ??? To tak się załatwi sprawę przewlekłości. Po prostu blokując obywatelom dostęp do Sądu. Codziennie spotykam ludzi, których na dochodzenia swoich praw po prostu nie stać.... Żenada

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Karol (2017-10-16 09:48) Zgłoś naruszenie 3117

    Opłata za uzasadnienie - uzasadnienie to podstawowy obowiązek sądu. To nie może być płatne niezależnie czy nazwiemy to opłatą za samo uzasadnienie czy za jego doręczenie (zmiana nazwy nie ukryje celu opłaty)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aprobator(2017-10-16 09:22) Zgłoś naruszenie 2617

    szanuję panią redaktor, ale muszą powiedzieć, że polski system opłat sądowych wręcz sprzyja patologiom a zwłaszcza jest wodą na młyn dla różnego typu pieniaczy, więc jestem jak najbardziej za zmianami w ustawie o kosztach sądowych, zwłaszcza że teraz różnego rodzaju podmioty profesjonalne (kancelarie odszkodowawcze, fundusze sek.) mają za darmową fachowe pisemne opinie pochodzące od sądu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • t(2017-10-16 16:03) Zgłoś naruszenie 252

    opłaty sądowe do góry, a dla pełnomocników w dół, świetnie. co jeszcze?

    Odpowiedz
  • Prawnik (2017-10-16 18:06) Zgłoś naruszenie 205

    Po co wam sądy jak zaraz wszyscy komornicy odejdą i nie będzie komu egzekwować wyroków. Planowana zmiana kosztów egzekucyjnych spowoduje, że komornika nie będzie stać na utrzymanie kancelarii. Nikt nie będzie chciał ponosić tak absurdalnej odpowiedzialności i dokładać do prowadzonej działalności. Wrócą złote czasy chłopców z sekatorami.

    Odpowiedz
  • a tu rzeczywistośc skrzeczy(2017-10-16 10:45) Zgłoś naruszenie 2010

    Żegnaj dobra zmiano, witajcie swoi na posadach w sądach.

    Odpowiedz
  • mec(2017-10-16 17:36) Zgłoś naruszenie 203

    Zero kilka miesięcy temu: pełnomocnicy za dużo zarabiają, przez co biedni obywatele mają ograniczone prawo do sądu. Teraz gdy chodzi o jego kieszeń jakoś ograniczenia nie widzi ;) Jedynym celem zera jest walka z prawnikami i ustawianie całego wymiaru sprawiedliwości pod własny plan stworzenia ....

    Odpowiedz
  • referfq(2017-10-16 12:16) Zgłoś naruszenie 174

    Rozbawił mnie Just, jakby sąd uzasadniał z urzędu każde wydane orzeczenie to lekką ręką rozpoznanie spraw wydłużyłoby się pięciokrotnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Fgh(2017-10-16 17:59) Zgłoś naruszenie 161

    A pełnomocnik z urzędu to ma dostać tyle że ledwie na papier i znaczki w sprawie mu starczy...paranoja

    Odpowiedz
  • Just(2017-10-16 11:09) Zgłoś naruszenie 1523

    Ludzi nie stać na profesjonalną obsługę prawną. Opłaty są bardzo wysokie, a PIS jeszcze podwyższa!!! Sąd powinien uzasadniać każde postanowienie, a nie tylko na wniosek! Sądy nie zwracają wpłaconych kwot z naddatkiem! To jest przychód (ZYSK??? sądu? Jak to jest księgowane? W praktyce nie ma opieszałości w sądach! Ile wniosków rozpatrzono negatywnie, kto prowadzi statystykę? W tych sądach będzie jeszcze gorzej, nastąpi umocnienie władzy sądowniczej. Obywatel jest tam ZEREM.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • orgo(2017-10-16 12:11) Zgłoś naruszenie 137

    Hi, hi. Chcieliście Polacy rządów PIS i naprawianie sądownictwa przez pana Ziobrę, no to macie :)

    Odpowiedz
  • Jurek(2017-10-16 21:27) Zgłoś naruszenie 121

    Zobaczymy jak te dodatkowo płatne uzasadnienia obronią się przed ETPC przy zarzucie ograniczenia prawa do sądu. Koszt orzeczenia - 100 zł. Ale jakbyś chciał się dowiedzieć dlaczego sąd wydał takie a nie inne orzeczenie, no to (powiedzmy) wtedy 300 zł. Dobre. I nie, nie piszcie że jest ustne przedstawienie motywów wyroku. Prawie nigdy nie da się ustnie w 5 minut rzeczowo wyjaśnić motywów gdy gdy pozew miał 10 stron.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • zs(2017-10-16 08:48) Zgłoś naruszenie 112

    Panie V-ce P,jak mają się tu ułatwienia dla gospodarki >firm. Chyba, że ktoś prowadzi bank .Dziś rano w radio jeden z banków zachęcał do brania kredytów za stawkę ok.9,7% jako promocję. Banki ludowi i firmom dają przy lokacie terminowej rocznej np.1,2-,1,4 %- minus podatek 20% Belki nie zdjęty ,miał być tylko 2 lata. Gdzie tu zysk biznesowy , niech Rząd i p.Vce P wytłumaczy nam ,kto na kim zarabia i do kogo dokłada się do marmurów i miln. pensji , premii .Czy jest tu zmowa banków,to gdzie jest UOKiK ?. Ujawniamy te ułatwienia i zyski ,które "niby mogą osiągać firmy osoby " > szczególnie małe !.

    Odpowiedz
  • emeryt(2017-10-16 20:25) Zgłoś naruszenie 111

    No i PIS -Ziobro drenuje kieszenie Polaków!!! " Dobra zmiana w akcji"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brakuje pieniedzy w bydzecie na 500 plus , rodacy zapłacą za głupotę PIS-u!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • wjw(2017-10-16 13:10) Zgłoś naruszenie 104

    Ot, dojna zmiana...

    Odpowiedz
  • Kunta Kinte(2017-10-16 18:29) Zgłoś naruszenie 91

    I to jest kolejny argument dla ludzi wykształconych, operatywnych, aby kupić bilet "na zachód" w jedną stronę (nie główny, rzecz jasna, ale istnienie w danym kraju i pozostawanie w nim - nie mówiąc o powrotach - właśnie składa się z detali.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-10-16 11:56) Zgłoś naruszenie 96

    " Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli" oraz " Błogosławieni cisi bo oni........" mówi Pismo. A więc wierzcie nadal w dobrą zmianę i nie pyskujcie po sądach a dostąpicie PiS- owskiego raju.

    Odpowiedz
  • Zell5(2017-10-17 00:57) Zgłoś naruszenie 79

    Ja już nie mam wątpliwości że sądy to mafia i kartel przestepczy

    Odpowiedz
  • demokryt(2017-10-16 21:56) Zgłoś naruszenie 610

    Płatny wniosek o sporządzenie uzasadnienia - działa w sądownictwie administracyjnym, zadziała też i w powszechnym. Popieram!

    Odpowiedz
  • xvart(2017-10-16 22:45) Zgłoś naruszenie 56

    szczególnie jak najszybciej opłaty za uzasadnienia. Uzasadnienia to zmora w pracy sędziów. Na 100 napisanych przez sędziego uzasadnień jest zaledwie 10 apelacji. Reszta idzie do szuflady. Albo sędzia realizuje prawo obywatela do poznania pisemnych motywów wyroku albo prawo do sądu. Dwóch rzeczy na raz robić się nie da. Przeciętny cywilista traci rocznie 3 miesiące na pisaniu uzasadnień, od których nie ma potem apelacji. Wystarczy wprowadzić niewielkie opłaty (rzędu 30-50 zł) a czas postępowań skróci się o 25 %.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz