statystyki

Sędziowie dublerzy sami się nie wyłączą

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.10.2017, 18:00
Trybunał 1

Trybunał 1źródło: ShutterStock

Już 24 października Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem rzecznika praw obywatelskich, w którym zakwestionowany został szereg przepisów zawartych w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę o statusie sędziów TK (Dz.U. z 2016 r. poz. 2072).

Reklama


Są wśród nich regulacje, które niejako wymusiły, aby osoby wybrane przez Sejm obecnej kadencji na zajęte już stanowiska w TK zaczęły sprawować urząd sędziego trybunału (sędziowie dublerzy). Chodziło tutaj o Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i nieżyjącego już Lecha Morawskiego. DGP jako pierwszy napisał pod koniec września, że dwóch spośród nich (Cioch i Muszyński) znalazło się w składzie, który ma oceniać zakwestionowane przez RPO przepisy. Prawnicy zgodnie ocenili, że jest to ewidentne złamanie zasady nemo iudex in causa sua (nikt nie może być sędzią we własnej sprawie).

Jak się jednak okazuje, problemu tego nie zauważają sami zainteresowani. W odpowiedzi na pytania DGP, czy sędziowie Cioch i Muszyński postanowili wyłączyć się od orzekania w tej sprawie, Marcin Koman z biura prasowego TK odpowiedział, że „nie ma żadnych nowych wiadomości na temat ewentualnych zmian w składzie orzekającym w sprawie o sygn. akt K 1/17”.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • emeryt(2017-10-12 19:45) Zgłoś naruszenie 1610

    Honoru nie mają!!! Czas ich rozliczy a póżniej naród - Prawdziwy SUWEREN. PIS do wydmuszka a nie suweren.....

    Odpowiedz
  • Zrozumieją to dopiero ... (2017-10-12 20:10) Zgłoś naruszenie 139

    ... pod KOŁAMI HISTORII

    Odpowiedz
  • HISTORIA zatoczy koło... (2017-10-12 20:06) Zgłoś naruszenie 1014

    PIS-Bolszewicy to ... DYKTATURA PIS i wcześniej czy później tez zostanie odsunięta ... od KORYTA, podobnie jak inne Dyktatury w HISTORII. I spełni się wtedy porzekadło w stosunku do nich ... :"Jak PSY służyli, i jak PSÓW Ich ubiją" ... podobnie jak Bolszewików w CCCP

    Odpowiedz
  • Jachutek(2017-10-13 14:36) Zgłoś naruszenie 83

    A we Wrocławiu chory psychicznie sędzia wydawał wyroki. Ilu takich w kraju sędziów wsadziło niewinnych ludzi do więzienia.

    Odpowiedz
  • igor(2017-10-15 09:49) Zgłoś naruszenie 31

    Co to za bzdury? Sędziowie "dublerzy"???? Skąd wzięliście taką kategorię, czy aby nie z propagandy kodziarzy???

    Odpowiedz
  • logik(2017-10-15 16:11) Zgłoś naruszenie 30

    sądy STALINOWSKIE w Polsze należy jak najszybciej rozpędzić i utworzyć nowe z nowych ludzi. Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UB-eków (SB-ków), bo to jeszcze gorsza zaraza (to byli "nadzorcy" wspólnie z prokuraturą). Dla "zasłużonych sędziów" zastosować program CELA+

    Odpowiedz
  • Nie ma wyjścia z zaczarowanego kręgu(2017-10-16 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z komentarzem "logik" ale jeden zasadniczy problem kto to ma zrobić ?. Oczywistą oczywistością jest, że nie zrobi tego PiS, PO, Nowoczesna, Kukiz 15, SLD. Więc wychodzi na to, że nowi sędziowie "wytrenowani" przez "zasłużonych sędziów" będą działać jak sądy STALINOWSKIE.

    Odpowiedz
  • emeryt II(2017-10-16 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do emeryta Jako emeryt powinieneś wiedzieć, że czas w którym słowa Bóg, Honor, Ojczyzna coś znaczyły, się skończył i nigdy już nie wróci, przynajmniej wśród polityków. Teraz liczy się tylko kasa, kasa i jeszcze raz kasa a kasę zapewnia władza

    Odpowiedz