statystyki

Zawistowski: Z Izby Cywilnej SN będzie musiało odejść prawie 2/3 składu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 28.09.2017, 09:13
- Sędziowie SN po ukończeniu 65. roku życia nie osiągają jeszcze kresu swoich możliwości zawodowych - wyjaśnia Dariusz Zawistowski

- Sędziowie SN po ukończeniu 65. roku życia nie osiągają jeszcze kresu swoich możliwości zawodowych - wyjaśnia Dariusz Zawistowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

- Obywatele nie dowiedzą się, dlaczego jeden sędzia okazał się w oczach głowy państwa godny dalszego pełnienia urzędu, a inny nie. Mogą więc pojawić się domysły, że jeden po prostu się podoba rządzącym, a drugi nie, bo np. orzeka nie tak, jak by tego oczekiwała władza - tłumaczy Dariusz Zawistowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracami Izby Cywilnej, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Reklama


Prezydent we wczorajszym wywiadzie dla DGP postawił tezę, że skutkiem jego projektów dotyczących wymiaru sprawiedliwości nie będzie rewolucja, a jedynie głęboka zmiana. Zgadza się pan z tym stwierdzeniem?

Trudno mówić, że to nie jest rewolucja, skoro na skutek wejścia w życie zaproponowanych regulacji skład Sądu Najwyższego zmieni się w sposób diametralny. W efekcie wprowadzenia kryterium, zgodnie z którym sędziowie SN będą przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat, z sądu będzie przecież musiało odejść ok. 40 proc. obecnej kadry orzekającej.

Kieruje pan Izbą Cywilną SN. Jak ta zmiana wpłynie na jej skład?

Będzie zmuszonych odejść 18 na 30 sędziów orzekających. Rodzi się więc pytanie, czemu ta wymiana kadr ma tak naprawdę służyć.

Chociażby zrównaniu wieku emerytalnego sędziów z wiekiem emerytalnym innych obywateli.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • Alois Hudal(2017-09-28 09:44) Zgłoś naruszenie 4510

    Nareszcie. Od kilka lat powtarzam ten postulat. Nie może być tak, że w izbie cywilnej sędziowie orzekają po 25-30 lat. Jak sędzia G. przychodził do SN, to w jego macierzystym okręgu ludzie żyli bez kanalizacji, telefonów, a gdzieniegdzie bez bieżącej wody. Co taki sędzia, od kilku dekad zamknięty w przysłowiowej "wieży z kości słoniowej" może wiedzieć o bieżących realiach społeczno - gospodarczych? O realiach w jakich pracują sędziowie liniowi ? Poza tym, orzekanie to ciężka także pod względem fizycznym praca, a biologii nie oszukasz. Skoro sam wybierasz skargi które rozpoznasz, to 70-latek raczej skomplikowanej sprawy gospodarczej nie weźmie, tylko pod byle pretekstem odmówi przyjęcia do rozpoznania. Dlatego statystycznie sędzia izby cywilnej rozpoznaje merytorycznie jedną skargę kasacyjną na kwartał i najczęściej jest to sprawa o ochronę dóbr osobistych. Moim zdaniem najwyższą jakość orzekania w izbie cywilnej prezentują najmłodsi sędziowie : Romańska, Grzegorczyk. Twórczości niektórych starszych sędziów nie jestem w stanie czytać bez zażenowania.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • obserwator(2017-09-28 08:42) Zgłoś naruszenie 3914

    bardzo dobrze, niech dadzą szansę młodym zdolnym sędziom, należy im się odpoczynek po trudach pracy

    Odpowiedz
  • logik(2017-09-28 12:49) Zgłoś naruszenie 358

    sądy STALINOWSKIE w Polsze należy jak najszybciej rozpędzić i utworzyć nowe z nowych ludzi. Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UBeków, bo to jeszcze gorsza zaraza (to byli "nadzorcy"wspólnie z prokuraturą). Dla "zasłużonych sędziów" zastosować program CELA+

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Miś(2017-09-28 09:58) Zgłoś naruszenie 327

    Teraz już wiecie dlaczgo orzekali że POdniesienie wieku emerytalnego jest OK!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zyta(2017-09-28 11:38) Zgłoś naruszenie 2810

    Niech odchodzą nawet wszyscy.Nie ma ludzi niezastąpionych.Jest tylu młodych dobrze wykształconych prawników,którzy ich zastąpią.Zmiana pokoleniowa konieczna,dla ludzi którzy potrzebują sprawiedliwych sądów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wszystko przez tego Timmermansa, Panie Sędzio!(2017-09-28 14:30) Zgłoś naruszenie 202

    To on "nakazuje" wyrównać wiek emerytalny dla wszystkich, nie wyłączając kobiet i ... sędziów. ;-)

    Odpowiedz
  • mmm(2017-09-28 11:15) Zgłoś naruszenie 207

    Hmm... ja też czasami czytając uzasadnienia wyroków polskich sądów na piśmie nie wiem dlaczego wydano takie a nie inne rozstrzygnięcie. Jeżeli ja bytuję z takim zjawiskiem i już jestem do niego przyzwyczajony, to niech i sędziowie SN przyzwyczają się do niego. Wiem, że to dla nich nowość. Dla mnie nie.

    Odpowiedz
  • s.Magda W.(2017-09-28 16:46) Zgłoś naruszenie 154

    Sędziowie SN to chyba jedyną grupa zawodowa, która broni się przed pójściem na emeryturę , której odpowiednikiem jest stan spoczynku. To praca nie może być cięższa od snu. Obywatele ! Bierzcie przykład z sędziów SN ! Praca do 80tki.

    Odpowiedz
  • Basia(2017-09-28 13:56) Zgłoś naruszenie 124

    Wiek powinien być 65 lat, jak dla wszystkich Polaków, ale bez żadnej mozliwości przedłużenia, bo to naprawdę nie służy niezależności i daje szansę nacisku politycznego na sędziów, jeśli o przedłożeniu ma decydować polityk. Wymiana pokoleniowa w SN ze względów historycznych naprawdę się przyda. Po prostu 65 lat i koniec.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • milton(2017-09-28 18:48) Zgłoś naruszenie 101

    Z sędziowaniem jest jak seksem. W pewnym wieku silnym się jest tylko w gębie ... panie siwy sędzio ze zdjęcia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2017-09-28 14:00) Zgłoś naruszenie 63

    Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego? Tak wygląda podział władzy w rzeczywistości. Przeczytaj: http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Demokracja_czy_dyktatura_S%C4%85du_Najwy%C5%BCszego%3F

    Odpowiedz
  • saul(2017-09-29 08:05) Zgłoś naruszenie 53

    Wszędzie na świecie sędziami SN są najstarsi i najbardziej doświadczeni sędziowie. W Wolsce ekipie rządzącej marzą się asesorzy po KSIP.

    Odpowiedz
  • Mec(2017-09-29 09:41) Zgłoś naruszenie 22

    W końcu bo te ich wywody wołają o pomstę do nieba.

    Odpowiedz
  • kos(2017-09-29 20:49) Zgłoś naruszenie 11

    By łatwiej zrozumieć prawdziwą istotę owej obcej naszej społeczności ,tradycji i kulturze uprzywilejowanej ponad ogół Polaków owej grupy, czy raczej kasty, należy rozpoznać nie tylko prawdziwe ich pochodzenie, ale także historię ICH dokonań na drodze do całkowitego zawłaszczenia władzy w Polsce, jaką odbyli ONI przez trzy pokolenia od utrwalaczy PRL, po obecnych, faktycznych beneficjentów III RP.

    Odpowiedz
  • obywatel(2017-09-29 13:25) Zgłoś naruszenie 11

    W Niemczech jest taka zasada: 65 lat i w stan spoczynku lub na emeryturę. dotyczy to wszystkich sędziów Urzędników. Profesorów wyższych uczelni. Niezależnie jak zasłużonych. 65 lat i trzeba zrobić miejsce młodszym i równie albo bardziej zdolnym i nikt sie nie oburza, A że w SN konieczna jest zmiana pokoleniowa, to po tej wypowiedzi jest to tym bardziej jasne.

    Odpowiedz