Mogą odebrać nam niezależność tego sądu, mogą zniszczyć gwarancje niezawisłości, ale nikt i nic nie jest w stanie przekreślić naszej niezawisłości wewnętrznej - powiedziała w środowym wystąpieniu do sędziów Sądu Najwyższego I prezes tego sądu Małgorzata Gersdorf.

Wystąpiła ona podczas pierwszej części uroczystości z okazji 100-lecia Sądu Najwyższego. Mówiąc o "wewnętrznej niezawisłości", powiedziała: "Wzywam, proszę i nawołuję, abyśmy się jej wszyscy trzymali".

"W przeciwnym razie kiedyś, gdy już nasze postaci zostaną jedynie cienką warstewką tuszu odciśniętego na kartkach papieru, na których wydrukowano nasze postanowienia, wyroki i uchwały, nikt nie wspomni nas z szacunkiem, na jaki we własnych oczach dzisiaj zasługujemy" - dodała Gersdorf w wystąpieniu, przekazanym PAP przez zespół prasowy SN.

Jak mówiła I prezes, dzieje SN "skłaniają do namysłu nad gotowością poświęcenia własnych interesów dla dobra ogółu". "Będąc sędzią, nie można się nikomu nie narazić – toga to nie ubiór dla ludzi ceniących komfort psychiczny i święty spokój. Dlatego proszę: nie zwracajmy uwagi na syrenie śpiewy polityków; nie uciekajmy też od stosowania prawa w formalizm niezrozumiałych, lecz dla każdego wygodnych uzasadnień" - apelowała.

I prezes SN wystąpiła podczas pierwszej części obchodów 100-lecia SN, w której udział wzięli sędziowie SN i sędziowie w stanie spoczynku, a także jego pracownicy. Podczas uroczystości w gmachu SN wręczono okolicznościowe medale pamiątkowe; otwarto także wystawę pt. "100-lecie Sądu Najwyższego i sądownictwa powszechnego", która będzie dostępna do końca listopada.

Druga część uroczystości odbędzie się w czwartek na Zamku Królewskim. Uroczystość poprzedzi msza święta w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela, skąd zaproszeni goście przejdą na Zamek Królewski. Zaproszono przedstawicieli najwyższych władz.