statystyki

Wycinka drzew: Gminy będą mogły objąć szczególną ochroną jabłonie

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 27.09.2017, 08:53
Obecnie brakuje kryteriów uznania roślin za pomniki przyrody.

Obecnie brakuje kryteriów uznania roślin za pomniki przyrody.źródło: ShutterStock

Gmina będzie mogła zakazać wycinki drzewa, które posiada wyjątkowe walory krajobrazowe czy historyczne. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. Ma wejść w życie 17 grudnia 2017 r.

Reklama


Obecnie brakuje kryteriów uznania roślin za pomniki przyrody. Powoduje to, że mimo iż gminy teoretycznie mają możliwość zakazać wyrębu drzewa (rosnącego na nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych, usuwanego na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej) uznanego za cenny okaz, to w praktyce nie mogą z tego narzędzia skorzystać. – Gmina nie może bowiem wydać sprzeciwu wobec zamiaru wycinki drzewa, nawet jeżeli planowane do usunięcia rośliny istotnie wyróżniają się na tle innych, co osłabia ochronę najbardziej wartościowych okazów przez samorządy. Brak możliwości wykorzystania tejże przesłanki zrodzi ten skutek, że przepis funkcjonowałby jako martwy – uzasadnia potrzebę wydania rozporządzenia Ministerstwo Środowiska.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane