statystyki

Dobrowolne oddawanie długów: Trybunał zdecyduje o opłatach

autor: Piotr Szymaniak27.06.2017, 07:27; Aktualizacja: 27.06.2017, 07:47

W przypadku dobrowolnej spłaty długu komornikowi opłata egzekucyjna jest trzy razy większa niż w przypadku oddania pieniędzy bezpośrednio wierzycielowi. Jutro Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy takie zróżnicowanie jest zgodne z ustawą zasadniczą.

W myśl art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz 1138 ze zm.) w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15 proc. wartości dochodzonego świadczenia (jednak nie mniej niż 1/10 i nie więcej niż trzydziestokrotność przeciętnej pensji). Natomiast zgodnie z ust. 2 tego przepisu, jeśli postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone na wniosek wierzyciela (np. jeśli dłużnik zwróci mu pieniądze), wówczas komornik pobiera od dłużnika opłatę w wysokości 5 proc. (nie mniej niż 1/20 i nie więcej niż dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia).

Zdaniem Sądu Rejonowego w Piasecznie, który jeszcze w 2014 r. zdecydował się przedstawić pytanie prawne TK, takie zróżnicowanie jest niezgodne z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Dłużnik, który dostaje wezwanie od komornika do dobrowolnej zapłaty, dostosowując się do niego, wpada w swoistą pułapkę. Nie dość, że spłacając wierzytelność gotówką w siedzibie kancelarii, zostaje obciążony wyższą 15 proc. opłatą, niż gdyby komornik ściągnął te pieniądze z konta (opłata w wysokości 8 proc.), to jeszcze płaci więcej, niż gdyby pieniądze te oddał bezpośrednio wierzycielowi.

Jak podkreśla sąd pytający, osoby mające świadomość obowiązujących zasad, które chcą dobrowolnie dokonać zapłaty, uiszczą świadczenie bezpośrednio wierzycielowi – wbrew skierowanemu do nich przez komornika wezwaniu.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Lex(2017-06-27 14:42) Zgłoś naruszenie 61

  Komornik Sądowy jako jedyna z instytucji wymiaru sprawiedliwości jest samofinansująca się. Nie ma możliwości mówić o dobrowolności spłaty długu po wszczęciu procedury egzekucyjnej (o ile w ogóle po wyroku sądu można mówić o dobrowolności spłaty;/) Brak finansowania z budżetu Państwa powoduje, że komornik za każdym razem gdy wszczyna egzekucję ponosi koszty(nie ma opłaty wstępnej vide wpis w sądzie) zatem na jakiej podstawie można twierdzić, że kiedy po otrzymaniu pisma od komornika ktoś coś dobrowolnie płaci...;/

  Odpowiedz
 • Wierzyciel(2017-06-27 20:57) Zgłoś naruszenie 41

  Pewnie, że jest niezgodny... musi być zawsze 15 % to się oduczą cwaniactwa dłużnicy. Nie 5 %-bo nie ma czegoś takiego jak dobrowolne po wszczęciu egzekucji. Zmusiał aparat do pracy to niech płaci i kropka. Równo to nie 5% ale 15 % od wpłat bezpośrednich. Przecież to jawne skłanianie przez państwo polskie do oszustwa i kombinatorstwa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zoja(2017-06-30 07:47) Zgłoś naruszenie 20

  Najgorsze jest to ,że np tytuł egzekucyjny z US opiewa na 45 złotych ,a Komornik nalicza opłatę egzekucyjną z art. 49 ust.1 uoksie a więc ponad 350 złotych a co bardziej bezczelny dolicza jeszcze do tego VAT.Naliczanie(doliczanie) VAT jest bezprawne o czym każdy Komornik wie ale tak kombinują w stosunku do mało kumatych .Jest to niewątpliwie przestępstwo wyłudzenia dokonane przez urzędnika sądowego.a Patry Jaki milczy.

  Odpowiedz
 • nieczuły(2017-06-27 15:20) Zgłoś naruszenie 211

  Komorników najbardziej boli, kiedy dłużnik spłaca dług bezpośrednio wierzycielowi (wierzyciel się cieszy, bo odzyskał pieniądze, a komornik...). Komornik się nie cieszy, bo liczył, że będzie skubał dłużnika parę lat (to pokazuje, że komornikowi nie chodzi o szybkie odzyskanie długu). A tu kicha tylko 5% opłaty (za 3 listy i tak dużo - za dużo). A gdyby dłużnik był grzeczny i przyniósłby kasę do kancelarii to wtedy byłoby 15%. (ooo, to już coś za te 3 listy). Dlatego komornicy zawsze chętnie przyjmowali kasę w kancelarii bo to 15% opłaty.

  Odpowiedz
 • nieczuły(2017-06-27 10:54) Zgłoś naruszenie 211

  Komornikowi powinien należy się wtedy tylko zwrot za listy. To jest jedyna "firma", której trzeba płacić za nieróbstwo. Taki twór, któremu trzeba płacić, bo jest.

  Odpowiedz
 • mapy 18(2017-07-09 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  Kupa biorących za nic pieniądze,po to są znajomości

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane