statystyki

Z kryteriami w przetargach nie jest dobrze, ale jest nadzieja, że będzie lepiej

autor: Sławomir Wikariak16.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.05.2017, 09:40
dokumenty

Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska”, najczęściej stosowanymi kryteriami pozacenowymi są okres udzielonej gwarancji i termin realizacjiźródło: ShutterStock

 Termin realizacji zamówienia i okres gwarancji to wciąż najpopularniejsze kryteria pozacenowe stosowane w polskich przetargach. Zarówno Ministerstwo Rozwoju, jak i Urząd Zamówień Publicznych są jednak dobrej myśli i przewidują, że z czasem urzędnicy coraz częściej będą sięgać po kryteria jakościowe.

Od lipca 2016 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.), w przetargach, poza określonymi sytuacjami, cena nie może jako jedyna decydować o wyborze najkorzystniejszej oferty. Kryteria cenowe powinny stanowić co najmniej 40 proc. ogólnej wagi.

Przepisy te są stosowane przez urzędników, tyle że najczęściej wybierają oni najłatwiejsze, a jednocześnie najmniej efektywne rozwiązania. Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska”, najczęściej stosowanymi kryteriami pozacenowymi są okres udzielonej gwarancji i termin realizacji. Aż 85 proc. zamawiających z sektora samorządowego wskazało na pierwsze i aż 40 proc. na drugie z tych kryteriów jako najważniejsze ze stosowanych przez siebie. Zaledwie 7 proc. podało kryterium jakościowe.

Dużo lepiej wygląda sytuacja w administracji centralnej – tu na kryteria jakościowe wskazało już 37 proc. przebadanych urzędników.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane