statystyki

Nowe zasady wycinki: Mniejsze drzewa też do rejestracji

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.05.2017, 07:13; Aktualizacja: 04.05.2017, 08:38
Nowe zasady wycinki drzewa mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Stanie się to prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca

Nowe zasady wycinki drzewa mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Stanie się to prawdopodobnie na przełomie maja i czerwcaźródło: ShutterStock

Mieszkańcy dłużej poczekają na zgodę w sprawie usunięcia drzew z własnej posesji. Będą też musieli zgłaszać wycinkę drobniejszych topoli czy kasztanowców

Reklama


Tak wynika z poprawek, które wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Obecnie właściciel nieruchomości nie musi nikogo pytać o zgodę ani rejestrować wyrębu, jeżeli wycinka nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nowelizacja, nad którą kończy prace parlament, wprowadzi wymóg zgłoszenia wycinki w urzędzie gminy. Zgodnie z Sejmową wersją nowelizacji po otrzymaniu zgłoszenia urząd będzie musiał przeprowadzić oględziny drzew, które mają zostać usunięte. Na tej podstawie zdecyduje, czy wniesie sprzeciw. Będzie miał na to zaledwie 14 dni, co nie podoba się gminom.

– To bardzo krótki termin, zwłaszcza wobec konieczności powiadomienia i umówienia się ze stroną celem umożliwienia wstępu na posesję – uważa Ewa Olszowska-Dej, dyrektor wydziału kształtowania środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • wyborca(2017-05-05 08:20) Zgłoś naruszenie 671

    Ja i moi pozostali znajomi na nich już nie zagłosujemy.Dobra zmiana pokazała co potrafi?????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dona(2017-05-04 09:42) Zgłoś naruszenie 516

    Nie w porządku że ktoś ma decydować na mojej posesję, co mam robić i które drzewa mam usunąć, działkę na własność kupiłam za ciężkie zarobione pieniądze, w normalnym kraju, każdy na swojej posesji decyduje o wszystkim. Polsko dokąd idziesz i w jakim kierunku ?????????????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Przemek(2017-05-04 14:54) Zgłoś naruszenie 413

    Kto chciał to już wyciął drzewa, mogła już ta ustawa zostać w takiej formie jak obowiązuje, jako polacy bardzo lubimy sobie komplikować życie. Nikt się nie pyta bezpośrednio zainteresowanych co oni ba to a wypowiadają się eksperci z blokowisk, którzy nawet nie wiedzą jak posadzić drzewo. Jestem właścicielem ziemskim i chętnie posadzę kolka tysięcy dszew ale gdy mam mieć problem za kilka lat z ich wucinką to dziękuję i nie zasadzę ani jednego.

    Odpowiedz
  • Dona do Viki(2017-05-04 15:08) Zgłoś naruszenie 372

    Ja nie mam czasu zajmować się bzdetami i chodzić do Gminy ,pracuję od rana do wieczora, mam swoją posiadłość a więc mam prawo zrobić to co uważam za słuszne, a tylko takich krzykaczy jat Ty robią zamieszania, bierz i sadź tyle drzew ile ja mam na swoją działce i zobaczysz co to znaczy ile pracy z tym związane, pielęgnować i dbać o środowisko

    Odpowiedz
  • maxxxx(2017-05-04 07:42) Zgłoś naruszenie 2713

    jak już szyszko i inni cwaniaki lobbyści zarobili na wycince - to trzeba teraz dowalic maluczkim..a co

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-05-04 23:04) Zgłoś naruszenie 273

    Zalecam kolczykowanie agrestu . Nie , nie krzaków - owoców . A później weźmy się za truskawki . Aha , zgłoszenia i prośby o zezwolenia , najlepiej składać w pałacu prezydęckim . U pą prezydą .

    Odpowiedz
  • Wolfram(2017-05-05 08:13) Zgłoś naruszenie 254

    Zadymę koło drzew zrobiło Peło, Nowoitp. ze względów czystopolitycznych a nie z uwagi na troskę o przyrodę. Jeżeli będę musiał z byle kikutem latać do gminy czy mogę go usunąć to jedno jest pewne przy urnie za kilka lat będę o tym pamiętał, i nie tylko ja.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • STEFAN MYSZKIEWICZ(2017-05-05 16:03) Zgłoś naruszenie 201

    ja się dziwie ze PIS SIE UGIĄŁ PRZED TAKIMI OSZUSTAMI Z PO BO to była bardzo dobra ustawa SZYSZKI BO JAKIS URZEDAS MA MI DECYDOWAC NA DZIAŁCE CZY JA mam wyciąć drzewo czy nie normalna paranoja PISIE....przez tą ustawe gdy zmienicie i przez staz 40 i 35 które obiecał prezydent i nie dotrzmał obietnicy p[rzegracie następne wybory....

    Odpowiedz
  • perfidia(2017-05-04 08:53) Zgłoś naruszenie 138

    Najpierw wrzeszczałeś a teraz jęczysz ?

    Odpowiedz
  • Mewa(2017-05-08 21:53) Zgłoś naruszenie 40

    Przez tych całych obrońców to za kilkadziesiąt lat na prywatnych działkach nie będzie żadnego drzewa. Stare się wykruszą nowego nikt nie wsadzi po po co ? Płać podatki sadz jak żeś głupi a potem nie pozwolą uciąć ukarzą karami zrobią z niego pomnik którego nigdy się nie pozbędziesz albo działka nie będzie warta nic choć byś miał budowlaną bo koszt wycinki przewyższy koszt całej działki. Zamiast zająć si€ nowymi nasadzeniami by odnawiać przyrodę tak jak robią wszyscy to wola latać za właścicielem a właściwie jeżdzić bo na nogach raczej nie pójdą i pilnować co robi. Nie zapominajcie że tych urz€dników i służbowe auta utrzymywać będzie nie kto inny a ci właściciele co płacą podatki. Czyż nie lepiej wydać tą kasę na nowe sadzonki i sadzenie?

    Odpowiedz
  • Xyz(2017-06-11 16:11) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz to już nikt przy zdrowych zmysłach nie pozwoli żeby mu samodosiejka wyrosła.Dość tego wpiep..... się do mojego ogródka. Została mi jeszcze jakaś100 ale zdążę a jak nie to tylko położę przed 17.06.Pozdrawiam ekologów. Leczcie się ludzie nie dajecie mi kasy na utrzymywanie tego to przestańcie się rządzić cudzą własnością.

    Odpowiedz