statystyki

Ustawa o komornikach: Egzekucja długów tylko dla zuchwałych

autor: Piotr Szymaniak19.04.2017, 18:00
Tymczasem z danych KRK za 2016 r. wynika, że czasy hurtowni komorniczych należą do przeszłości. 90 proc. kancelarii obsługuje do 5 tys. spraw, a 60 proc. do 2,5 tys.

Tymczasem z danych KRK za 2016 r. wynika, że czasy hurtowni komorniczych należą do przeszłości. 90 proc. kancelarii obsługuje do 5 tys. spraw, a 60 proc. do 2,5 tys.

 Po (nie)uwzględnieniu uwag do ustawy o komornikach sądowych nowa wersja projektu budzi jeszcze większe obawy adresatów regulacji. I może spowodować falę odejść z zawodu.

Reklama


– Wygląda na to, że konsultacje tylko zaszkodziły ustawie – nie kryje rozczarowania Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. W ramach opiniowania do Ministerstwa Sprawiedliwości napłynęło wiele krytycznych uwag. Część postulatów miało zostać uwzględnionych. Przykładowo MS zamierzał przyznać więcej (w stosunku do pierwotnych planów) uprawnień asesorom i aplikantom komorniczym. Wcześniej zakładano, że w ramach czynności wykonywanych samodzielnie poza kancelarią asesor będzie mógł jedynie sprawdzić, czy dłużnik pod danym adresem rzeczywiście mieszka lub prowadzi działalność. Teraz dodano do tego możliwość wysłuchania dłużnika w celu ustalenia posiadanych przez niego składników majątku.

– Nie tak wyobrażaliśmy sobie rozwiązanie tego problemu. Wystarczy, że dłużnik nie zechce wpuścić asesora. Nie może on przecież zarządzić otworzenia mieszkania i wezwać policji na pomoc. W ten sposób sprowadza się asesora do roli figuranta, z którym nikt nie będzie musiał się liczyć. To będzie kpina z wymiaru sprawiedliwości – mówi prezes Fronczek.

Komornicy ostrzegają, że wysyłanie samego asesora do dłużnika może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dłużnik nie dość, że nie będzie musiał takiego adepta do zawodu wpuszczać, to jeszcze zostanie uprzedzony o wizycie jego przełożonego. A to da mu czas na pozbycie się majątku poprzez sprzedaż lub przepisanie na kogoś poszczególnych ruchomości. W świetle proponowanych przepisów o zajęciu ruchomości już to wystarczy, by powstrzymać komornika. Nowe uprawnienie może więc okazać się fikcyjne, ponieważ skorzystanie z niego tylko zwiększy ryzyko bezskutecznej egzekucji.

– Rozumiem obawy przed powierzeniem asesorom prowadzenia egzekucji długów o znacznej wartości. Jednak skoro pomimo poważnych zastrzeżeń wprowadzamy filmowanie czynności w domu dłużnika, zwiększamy odpowiedzialność komornika za działania asesora, to pozwólmy na przeprowadzenie egzekucji długów np. do 50 tys. zł – postuluje prezes KRK.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • Qba(2017-04-19 19:30) Zgłoś naruszenie 516

    No cóż, egzekucja bezskuteczna będzie o tyle pożądana, że, daj Boże, odstraszy wierzyciela od składania kolejnego wniosku. Każda sprawa która wpłynie po wejściu w życie ustawy to tylko kłopot, straty i zmartwienie, i większość kancelarii będzie się starała spraw unikać - biedując na tych z ubiegłych lat i próbując łagodnie wygaszać działalność w nadziei że ktoś się opamięta. Dziesięcoprocentowa opłata minus 1-20% działki dla SP minus VAT w małych kancelariach nie zarobi na 80% bezskutków i kolejnie 5-10% spraw z wpłatami "na kwit" i opłatą 5%. Fajnie będzie - kraj przemierzany przez hordy wierzycieli z naręczami tytułów, i kance zakamuflowane na maxa, z tablicami wielkości znaczka pocztowego. A wszystko wymyślili specjaliści którzy jednego dnia nie prowadzili działalności gospodarczej, jednego dnia nie mieli na głowie utrzymania firmy. To mnie najbardziej bawi.

    Odpowiedz
  • Lp(2017-04-19 20:50) Zgłoś naruszenie 483

    Wyborcy jaśnie nam panującej opcji to nie są na ogòł wierzyciele... :).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adwokat(2017-04-19 21:24) Zgłoś naruszenie 335

    Po zaproponowanych zmianach, każdy kto wygra sprawę w sądzie będzie mógł się prawomocnym tytułem co najwyżej podetrzeć. Polska będzie wiele lat odrabiać straty.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • powiatowy komornik(2017-04-20 01:10) Zgłoś naruszenie 238

    "Średnie miesięczne dochody wynoszą 50 tys. zł" to mit. jest kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka. "95 z nich zarabiało powyżej 100 tys. zł" tylko zapomniał dodać że 10 (hurtownie egzekucyjne) zarabiało MILIONY miesięcznie. no to średnia jak nic, 50 tys miesięcznie. realia średniej kancelarii: 10 pracowników, 1 asesor, 1 aplikant, komornik, powiat 25% bezrobocia: 60 tys PRZYCHODU z opłat. 40-45 tys KOSZTY utrzymania kancelarii (płace, czynsz za lokal, rachunki, składka na samorząd, benzyna, materiały biurowe, monitoring etc) DOCHÓD do opodatkowania:w porywach 15-20 tys zł, na czysto 10-15 tys. oczywiście pracownicy na minimalnej krajowej. fajna praca? szacunek - 0, groźby, wyzwiska - chleb powszedni. wystarczy 9 lat edukacji połączonej z odrabianiem pańszczyzny i można działać. zapraszam wszystkich mędrców internetowych!! rewirów będzie mnóstwo, nowy możesz otwierać gdzie chcesz, już dziś!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • normalny(2017-04-20 12:21) Zgłoś naruszenie 184

    ZOBACZYMY JAK CI CO NAJWIĘCEJ KRZYCZĄ BĘDĄ SIĘ STARALI O ALIMENTY, ZWROT DŁUGU ITP. POPRZEZ KOMORNIKA... WTEDY BĘDZIE PŁACZ I LAMENT BO SKUTECZNOŚĆ EGZEKUCJI BĘDZIE FIKCJĄ NA PAPIERZE I SZUMNYM HASŁEM.. A JEŻELI wy "istoty wełniane" TAK WAS BOLĄ TE niby ZAROBKI WYJĘTE Z "tylnej części" !! TO ZAPRASZAM DO ZAWODU, PRZEKWALIFIKOWAĆ SIĘ I POROZMAWIAMY.. NIE RAZ PRZEZ SKUTECZNOŚĆ WŁAŚNIE KOMORNIKA DZIĘKI SWOIM INSTRUMENTOM MOJA FIRMA JESZCZE NIE UPADŁA BO ME*DY NIE PŁACILI FAKTUR.. ŻAL ŻAL I JESZCZE RAZ ŻAL.. EGZEKUCJA SIĘ SKOŃCZY WRAZ Z WEJŚCIEM NOWEJ USTAWY

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ja(2017-04-20 17:18) Zgłoś naruszenie 144

    Niestety pora przyznać daliśmy ciała, zarabialiśmy za dużo. To niemoralne zarabiać po kilkadziesiąt i więcej tysięcy miesięcznie. Zabierzcie od góry, zmniejszcie maxa. Osobiście znam komorników, którzy po kilkunastu latach pracy mieli dość, Nie pracy, dość pieniędzy, żeby w wieku 50 lat odejść z zawodu i resztę życia spędzić na spełnianiu swych marzeń o podróżach i wygodnym życiu. Teraz już za późno. Machina ruszyła, a że ustawę napisały osoby nie mające pojęcia o kosztach utrzymania kancelarii, i mamy co wyszło. Wiem, że mojej miejscowości żadna kancelaria nie jest w stanie się utrzymać. Znamy się wszyscy, i wiemy jako pracownicy jakie są koszty utrzymania kancelarii i jaki przychód z opłat. Już jest nas w kancelariach za mało.Niestety nie wiedzą tego nasi ustawodawcy. Dziś odcierpi środowisko młodych komorników, którzy przejęli schedy po uciekających, jak szczury z tonącego okrętu, komornikach. Zasypani robotą, w okrojoną kadrą, bo dobre czasy się już skończyły i kancalarii nie stać na zatrudnianie wystarczającej ilości pracowników. Zapraszam ustawodawców do kancelarii, w których zasuwamy jak w kieracie, próbując obrobić tony bzdurnych wniosków firm windykacyjnych, które trzepią kasę na odsprzedawaniu i kupowaniu długów, nabijaniu kolejnych pieczęci na wyrokach z kolejnymi kosztami zastępstwa i czerpiącymi zyski z pozwów o przewlekłość. Zapraszam do kancelarii , na własne oczy zobaczyć jak traci się kolejne godziny pracy patrząc na kręcące się kółeczka, wciąż przeładowych stron epu , pue, esądu. Zapoznajcie się z ogromem wiedzy jaką musi posiadać pracownik kancelarii, żeby nadążyć za wszystkimi pomysłami naszych ustawodawców.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • query(2017-04-20 05:12) Zgłoś naruszenie 1121

    A mnie interesuje dlaczego komornikom wolno przepisywać się do innych korporacji, mimo że ich zawód w niczym nie przypomina pracy radcy prawnego czy adwokata. Dlaczego stwarza się taką możliwość komornikom, a nie stwarza takiej możliwości tym, którzy i tak wykonują de facto zawód radców prawnych (działy prawne firm lub urzędów). Ktoś kto prowadzi obsługę prawną podmiotu chyba bardziej nadaje się do takiego wpisu niż ktoś kto prowadzi jedynie postępowania egzekucyjne.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Czego bronią komornicy ?(2017-04-19 23:19) Zgłoś naruszenie 1017

    Oto co pisała Gazeta Prawna we wrześniu 2016: "Opowieści o biedzie komorników można włożyć między bajki. Średnie miesięczne dochody wynoszą 50 tys. zł – mówi dr Rafał Reiwer z MS. – Aż 646 komorników osiągnęło dochody w przedziale od 10 do 50 tys., a 301 od 50 do 100 tys. zł miesięcznie. 95 z nich zarabiało powyżej 100 tys. zł – przytacza dyrektor Reiwer. Komorników, którzy wykazali straty, było jedynie 18."

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Janusz(2017-04-19 22:23) Zgłoś naruszenie 1028

    Pamiętam jak dziś jak Notariusze tak samo 10 lat temu pisali gdy Ziobro im obniżał stawki o połowę. Też pisali o masowym zamykaniu Kancelarii, zwolnieniach grupowych i problemach z aktami notarialnymi. I co? Od tego czasu kancelarii notarialnych... przybyło chyba trzykrotnie, notariusz jest w każdej gminie, a akty notarialne są przygotowywane z dnia na dzień.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ONN_45_SL(2017-04-20 09:16) Zgłoś naruszenie 933

    NIKT NIE POWIEDZIAŁ ŻE KOWALSKI MUSI BYĆ KOMORNIKIEM. Jeśli nie jest zadowolony z ograniczenia możliwości złodziejstwa w majestacie prawa zawsze może się przekwalifikować To po pierwsze. Po drugie : w Polsce komornik to jest patologiczny biznes więc może wreszcie ktoś ukróci ta patologie. Gdzie jest do pomyślenia że Kancelaria Komornicza to działalność gospodarcza. TO JEST PATOLOGIA. Po trzecie : Dopóki w Polsce prawo bedzie tworzone pod złodziejstwo , jak firmy obrotu wierzytelnościami, fundusze sekurytyzacyjne itp wynalazki , Tak im źle ????? Koszt egzekucji komorniczej to 8 lub 15 % , ne mniej niz ok 340 pln - czyli przy egzekucji kwoty 500 zł koszt zg z prawem ( patologia ) to ok 80% + VAT ( 23 ) czyli realnie ponad 100 % !!!!!!!! I im jeszcze źle?????? TO JEST JEDNA WIELKA PATOLOGIA.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • ONN_45_SL(2017-04-20 12:51) Zgłoś naruszenie 58

    PRAWDA KOLE W AUREOLE - Jan Izydor Ształdynger

    Odpowiedz
  • ONN_45_SL(2017-04-20 14:48) Zgłoś naruszenie 513

    NORMALNY - żal ogarnia jak się Ciebie czyta. Zmień chłopie nicka i proś Boga o zdrowie. Ta dyskusja nie jest o tym czy Tobie ktoś zapłacił czy nie. Nie masz POJĘCIA o czym mówisz..

    Odpowiedz
  • katiusza(2017-04-20 17:00) Zgłoś naruszenie 48

    http://www.gazetawroclawska.pl/dolny-slask/a/jak-komornik-stracil-swoje-5-mln-zl,11664802/ prosze sobie przeczytać komornik lekka ręka wyrzucił w błoto 5 mln zł ja sie pytam z czego sie tak dorobił,zawsze im mało jak tylko sie cos majstruje przy ustawie o komornikach zaraz wielkie larum , cały wymiar sprawiedliwości dpo naprawy od zera.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • suveren(2017-04-27 09:39) Zgłoś naruszenie 11

    Wśród komorników jak i w przypadku przedstawicieli innych zawodów odsetek szubrawców jest identyczny jak w całym społeczeństwie. Nie byłoby problemu z oceną przedstawicieli tego zawodu gdyby nie rażące nadużycia jakich przeświadczeni o swojej bezkarności przedstawiciele tego zawodu się dopuścili. Doskonałym przykładem jest legnicki komornik, który przywłaszczył sobie z depozytu sądowego z kwoty wyegzekwowanej od dłużnika na rzecz dwójki emerytów 12 767,42 zł tytułem opłaty egzekucyjnej od całkowicie bezskutecznej egzekucji. Sąd nadzorujący komornika od trzech lat robi wszystko aby nie dopuścić do merytorycznej kontroli prawidłowości działania komornika. Rzecznik dyscyplinarny przy KRK również zignorował sprawę.... Roku trzeba było aby sprawą zainteresowała się rzetelnie prokuratura, w szczególności konieczna była interwencja Prokuratora Krajowego. Wówczas okazało się, iż komornik złodziej fałszował akta egzekucyjne i prowadził przez trzy lata egzekucję bezpodstawnie, bo wygasł tytuł wykonawczy o czym trzykrotnie informował go sąd. Puki władza sądownicza będzie w niepodzielnym władaniu kast prawniczych prawa obywatela nie istnieją !!! Ustawa o KRS może zakończyć tę bezkarność i przywrócić egzekwowanie prawa również wobec prawników, w tym komorników.

    Odpowiedz
  • op(2017-04-22 00:10) Zgłoś naruszenie 12

    Zaległość 84 zł. prawdopodobnie celowo nie podjęta przez dłużnika rozliczenie kosztów sądowych. Wyrok zaoczny ,komornik egzekucję z renty Zus wycenił na 15 % plus wynagrodzenie i 23% vat razem prawie 600 zł. Teraz niech mi ktoś powie czy to nie zdzierstwo w majestacie prawa . Nawet mafia nie nalicza takich odsetek . Wulgarność i buta zero zrozumienia ,najwyższa pora coś z tym zrobić.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz