statystyki

Adwokatura za ujednoliceniem zasad wnoszenia pism

autor: Anna Krzyżanowska07.03.2017, 07:19; Aktualizacja: 07.03.2017, 07:40
umowa prawo prawnik

Ustawodawca w innych procedurach wyraźnie zastrzegł, iż w przypadku, gdy termin upływa w sobotę, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu wolnym od pracyźródło: ShutterStock

„Jeżeli koniec terminu przypada na sobotę lub dzień uznany przez ustawę za wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia” – tak w ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej powinien brzmieć par. 3 art. 123 kodeksu postępowania karnego.

Reklama


Według rady zmiana nie tylko ułatwi pracę pełnomocnikom, ale i zharmonizuje zasady kierowania pism do sądów. Dziś bowiem w procedurze karnej sobota – jeśli chodzi o skutki wniesienia pism – zrównana jest z dniem pracującym.

Nie jest to zaś zgodne chociażby z planowanymi zmianami w innych polskich kodyfikacjach. „Obecnie do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1183), gdzie procedowana jest m.in. zmiana kodeksu postępowania w tym zakresie polegająca na zrównoważeniu sobót z dniami ustawowo wolnymi od pracy” – wskazują w piśmie skierowanym do Sejmu adwokaci Dariusz Goliński oraz Karol Pachnik, pełnomocnicy prezesa NRA ds. legislacji.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama