statystyki

Przedsiębiorcy nie unikną płacenia za wycinkę drzew

autor: Urszula Mirowska-Łoskot01.03.2017, 07:51; Aktualizacja: 01.03.2017, 09:03
drzewa w lesie

Zmiana ma uniemożliwić wycinanie drzew w większych zespołach po to, by tworzyć podstawy dla inwestycji.źródło: ShutterStock

W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, który złożą posłowie PiS. – Do ustawy zostanie wniesiona poprawka – zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Gotowego projektu nowelizacji jeszcze nie ma, pracują nad nim legislatorzy.

– Poprawka nie uchyli możliwości wycinania drzew na prywatnych posesjach, bo ona z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym – zadeklarował Jarosław Kaczyński.

Zmiana ma uniemożliwić wycinanie drzew w większych zespołach po to, by tworzyć podstawy dla inwestycji. Obecnie zdarza się, że zanim deweloper kupi grunt, wymaga od osoby fizycznej, która jest w jego posiadaniu, aby ta wykarczowała działkę. To pozwala uniknąć potem ubiegania się o pozwolenie na wyrąb w gminie, a także wnoszenia opłat za usunięcie drzew czy krzewów. Eksperci wskazują też na inną lukę. Uważają, że obecne zapisy pozwalają na obchodzenie przepisów przez przekazywanie nieruchomości osobom fizycznym. Mają one za zadanie jedynie usunąć z działki zbędne rośliny, a potem oddać np. deweloperowi nieruchomość przygotowaną już pod inwestycję. Zgodnie bowiem z przepisami osoby fizyczne, które planują wycinkę na cele niewiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie muszą występować o zgodę w gminie, nie płacą też za usuwanie drzew.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane