statystyki

Deweloperzy proponują: Zamiast opłat za wycinkę drzew kompensacja

autor: Anna Krzyżanowska14.03.2017, 20:00
Projekt nie zmienia nic w zakresie opłat za wycinkę (500 zł za każdy centymetr obwodu usuwanego drzewa, o ile gmina sama nie ustali niższej taksy)

Projekt nie zmienia nic w zakresie opłat za wycinkę (500 zł za każdy centymetr obwodu usuwanego drzewa, o ile gmina sama nie ustali niższej taksy)źródło: ShutterStock

Za każde 50 centymetrów obwodu usuwanego drzewa zostaną zasadzone trzy nowe rośliny tego samego lub podobnego gatunku. Z taką propozycją wyszedł do parlamentarzystów i resortu środowiska Polski Związek Firm Deweloperskich. Wszystko przy okazji dyskusji nad projektem noweli ustawy o ochronie przyrody mającym zatrzymać masową wycinkę na terenach prywatnych.

Od 1 stycznia 2017 r. każda osoba fizyczna może bez opłat usunąć drzewa lub krzewy, które rosną na jej posesji, jeśli tylko cel całej operacji nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Efekty nowego prawa widać gołym okiem: puste place, które przez lata były pokryte zielenią. Z przepisów korzystają bowiem również przedsiębiorcy, którzy przed kupnem nieruchomości od osób fizycznych proszą je, aby wpierw wykarczowały działki (albo też czasowo przenoszą własność gruntów na osoby fizyczne). Dzięki temu nie muszą się później starać o pozwolenie na wyrąb i wnosić opłat.

Tę furtkę obejścia ustawy chce teraz zamknąć Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z projektem każdą wycinkę trzeba będzie zgłosić, a nieruchomości, na której dokonano usunięcia, nie będzie można przez następne 5 lat wykorzystywać na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Powyższą propozycję zaraz po ogłoszeniu skrytykowało wielu ekspertów. – Przyjęcie zmian spowoduje niepewność prawną. I ukarze uczciwych obywateli, którzy zgłosili wycinkę, a przez kolejne lata nie będą mogli rozwijać swojego biznesu przy wykorzystaniu posiadanego majątku – mówi Marek Szolc ze stowarzyszenia ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • BB(2017-03-14 20:56) Zgłoś naruszenie 11

    Są jednak w Polsce rozsądni ludzie. Propozycja jak najbardziej na miejscu. Może tak PiS posłuchałby głosu rozsądku i przestał brnąć w bzdury o ograniczeniu działalności na 5 lat i tym podobne. TO NAPRAWDĘ BARDZO DOBRE ROZWIĄZANIE. Bo w miejsce starych spruchniałych zgniłków mielibyśmy odnowiony drzewostan i to w miejscach do tego przewidzianych. Gratulacje dla Developerów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane