statystyki

Jakie auta będzie można wyrejestrować czasowo?

autor: Piotr Szymaniak04.01.2017, 18:00
samochód

Jak wskazuje wiceminister Jerzy Szmit, rozszerzenie możliwości czasowego wyrejestrowania na wszystkie pojazdy i tak prędzej czy później by nastąpiło przy okazji implementacji unijnego rozporządzenia w sprawie uproszczenia przenoszenia pojazdów rejestrowanych w innych państwachźródło: ShutterStock

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa popiera pomysł wprowadzenia możliwości czasowego wyrejestrowania każdego rodzaju pojazdów. Dzięki temu właściciele samochodów osobowych czy motocykli , które i tak nie są używane (np. z powodu długotrwałego remontu), będą mogli płacić za wskazany okres tylko symboliczne ubezpieczenie.

Reklama


Dziś przepisy pozwalają czasowo wyrejestrować jedynie pojazdy najczęściej wykorzystywane w działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 78a ustawy – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) chodzi o ciężarówki (czyli auta o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony), ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Można je wycofać z ruchu na okres od dwóch miesięcy do czterech lat. By to zrobić, należy zdeponować w wydziale komunikacji dowód rejestracyjny, tablice i kartę pojazdu oraz wnieść opłatę za wyrejestrowanie. W czasie, gdy pojazd jest wycofany z ruchu, jego właściciel płaci maksymalnie 5 proc. wysokości składki ubezpieczenia.

Projekt nowelizacji kodeksu drogowego, złożony przez klub Kukiz’15, przewiduje rozszerzenie powyższego uprawnienia na właścicieli wszystkich pojazdów. Analogicznie do obecnie obowiązujących regulacji właściciel auta będzie musiał zapewnić wycofanemu z ruchu pojazdowi postój poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu. Wysokość opłaty administracyjnej się nie zmieni i wyniesie 150 zł.

Zmianę przepisów popiera Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Co więcej, jak wskazuje wiceminister Jerzy Szmit, rozszerzenie możliwości czasowego wyrejestrowania na wszystkie pojazdy i tak prędzej czy później by nastąpiło przy okazji implementacji unijnego rozporządzenia w sprawie uproszczenia przenoszenia pojazdów rejestrowanych w innych państwach. Projekt dokumentu jest obecnie procedowany w Radzie UE.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • kruk60(2017-01-07 13:40) Zgłoś naruszenie 60

  Placę 120 zl Oc za Honde 500. Jaka logika placić oplatę administracyjną 150zl

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Super.....(2017-01-05 09:26) Zgłoś naruszenie 60

  Kampery, samochody sportowe, beach buggy i cabriolety czy inne okazjonalnie używane......

  Odpowiedz
 • abc(2017-01-05 09:05) Zgłoś naruszenie 50

  brawo

  Odpowiedz
 • dziadowizna(2017-04-25 11:17) Zgłoś naruszenie 30

  Najpierw popsuli prawo POPiS-owcy teraz kapneli śię że to już było za PRL . Oszołomy Solidarnoścpiowe

  Odpowiedz
 • cygan (2017-06-24 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  Przepisy czasowego wyrejestrowania pojazdu, funkcjonowały jeszcze w latach 90-ch i było ok. Co ma znaczyć, że "właściciel auta będzie musiał zapewnić wycofanemu z ruchu pojazdowi postój poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu" - czyli że nie będzie można trzymać samochodu w garażu w mieście, tylko gdzieś w szopie w szczerym polu ? i Do tego ta stawka 150zł, za samochód o dużym silniku gdzie Oc wynosi 1000zł to jeszcze, ale np za skuter, gdy Oc wynosi 50zł To jest parodia. Stawka powinna być symboliczna. Jeden złodziejski, przepis zastępowany drugim.

  Odpowiedz
 • luis(2017-06-01 23:10) Zgłoś naruszenie 00

  odrestaurowuję sobie w garażu starego pontiaca bonnevilla, idzie powoli bo już któryś rok (mogę tylko w wolnych chwilach których mam niewiele) a płacić muszę po kilka stów co roku za cholerne oc, choć auto rozłożone...złodziejstwo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama