statystyki

W 2017 r. atak na prawników się nasili

autor: Łukasz Bojarski06.01.2017, 07:00
prawnik, wymiar sprawiedliwości

Rewolucja, która wedle przedstawicieli rządzących dokonuje się w Polsce, jak każdy taki zryw potrzebuje wroga. Najwyraźniej jednym z głównych wrogów rewolucji PiS zostali sędziowie i prawnicy.źródło: ShutterStock

Prawnicy, w tym sędziowie, to także kontrolerzy władzy. Obecna władza, jak każda zresztą, sprawdzana być nie lubi, więc dąży – i tu się od innych władz różni – do poważnego ograniczenia roli kontrolerów

Reklama


Co to był za rok... Dla prawników i komentatorów prawnych zupełnie szczególny. Zdominowany przez problematykę związaną z atakiem na Trybunał Konstytucyjny, nazywanym enigmatycznie „sporem o trybunał”. Sporem, który skończył się tak, jak się zaczął – pogwałceniem konstytucji przez najwyższe organy państwa, zmianą ustroju bez zmiany konstytucji, w dużej mierze paraliżem instytucji kontroli konstytucyjności. I wciąż warto przypominać, że atak na TK nie był spowodowany, jak twierdzą rządzący, wcześniejszym zamachem poprzedniej koalicji na dwa dodatkowe miejsca w trybunale, choć to naganne i tak ocenione przez sam trybunał. Był spowodowany konsekwentną realizacją programu partii, która paraliżu bieżącej kontroli konstytucyjności chciała dokonać także przy okazji poprzednich rządów w 2007 r., i tylko skrócenie kadencji parlamentu jej w tym przeszkodziło. Jednak rok 2016 to także rok bezprecedensowego ataku na prawników jako grupę, w tym zwłaszcza, ale nie tylko, na sądy i sędziów. Ataku politycznego przedstawicieli władzy oraz ataku medialnego (mowa rzecz jasna przede wszystkim o mediach sprzyjających władzy – zarówno publicznych, jak i prywatnych).

A jaki będzie rok kolejny? Niestety nie mam dobrych wiadomości – atak na prawników będzie trwał, a nawet się nasili.

Wrogowie rewolucji

Rewolucja, która wedle przedstawicieli rządzących dokonuje się w Polsce, jak każdy taki zryw potrzebuje wroga. Najwyraźniej jednym z głównych wrogów rewolucji PiS zostali sędziowie i prawnicy.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • as(2017-01-06 08:56) Zgłoś naruszenie 2624

    i czemu sie dziwic przepisy sie czesto zmieniaja a uczyc sie nie chca czesto sa stronniczy np. w sprawach zusu a najgorsze ze za nic nie odpowiadaja sami nie wiedza co orzekaja w tym zawodzie prawnikiem powinien zostac człowiek przynajmniej w 45roku zycia z duzym doswiadczeniem i stabilizacja zyciowa

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wiekowy(2017-01-06 15:55) Zgłoś naruszenie 2322

    Taki porządek,czyli z sektą prawniczą ,powinien być zrobiony na początku zmian w Polsce,a nie naród sprowadzić do nędzy,a broniących całego zła zostawić z ich przywilejami i bezkarnością ,zostawić bez rozliczenia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • panta...(2017-01-06 22:56) Zgłoś naruszenie 2216

    polski wymiar sprawiedliwości sięgnął dna w swej bezkarności, manipulacjach prawnych...przepraszam grupę nielicznych, ale prawdziwych i wspaniałych sędziów, bo takich też mamy, ale dla większości należy stworzyć niezależne i skuteczne mechanizmy kontroli ich przydatności do wykonywania zawodu sędziego i specjalne testy psychologiczne

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • toja(2017-01-06 20:20) Zgłoś naruszenie 1918

    Prawnicy to ludzie niezawiśli od rozumu! Połowę tałatajstwa pogonić do łopaty. To, co się dzieje w sądach to horror. Mówię to z autopsji. Nie jestem prawnikiem, lecz z racji pewnych okoliczności brałam udział w kilkudziesięciu sprawach w różnym charakterze: jako powód,uczestnik, świadek. Rozprawy, w których brałam udział można już liczyć na setki, wiec wiem co mówię. Absolutnie jest potrzebna radykalna reforma sądownictwa i przede wszystkim kontrola sędziów i ich postępowania ( nie mówię: wyrokowania). Oni się czują bezkarni i zawsze wszyscy zasłaniają się niezawisłością. Nie chce im się czytać akt ! Przewlekają sprawy bez potrzeby. Dłuuuugo mogłabym o nich. Absolutnie pan Ziobro powinien stworzyć takie prawo, które pozwala kontrolować ich pracę, orzeczenia, postępowanie, prowadzenie spraw! I karać za byle jaką pracę. Poza tym obniżyć pensje i kazac płacić podatki i ZUS tak, jak pozostali obywatele. Zamiast jednemu sędziemu płacić 12 tys. zł - w to miejsce można zatrudnić dwóch po 6 tys. a wtedy rozładują się korki w sądach.

    Odpowiedz
  • Rs(2017-01-06 17:11) Zgłoś naruszenie 1912

    "Ataki" to złe słowo. Reforma/rewolucja/zmiany - to cel obecnej ekipy rządowej. "Ataki" to skutek walki o utrzymanie obecnego stanu rzeczy (co do którego mało kto ma pozytywne odczucia). Wielce prawdopodobne, że "prawnicy" (adwokaci i radcowie) będą następni. Ale to nie będzie "atak" tylko próba zmiany: wprowadzenie czynnika zewnętrznego do postępowania dyscyplinarnego (dziś kulejacego i nadwyraz łagodnego), wprowadzenie młodych do władz korporacji (jak pokazały wybory 2016 - zdominowanych przez "starą gwardię") czy połączenie zawodów (usunięcie reliktu PRLu, powodującego zamieszanie na rynku). "Ataki" to będzie conajwyzej kontr ofensywa w walce o utrzymanie obecnego stanu rzeczy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pan Murzyński Filipiński(2017-01-06 12:12) Zgłoś naruszenie 1714

    Powszechnie wiadomo, że im mocniej państwo walczy z religią, tym silniejsza jedność i wiara jej wyznawców. Nie przez przypadek wiele wyznań buduje wśród wyznawców przekonanie, że są "oblężoną twierdzą". Na naszych oczach powstaje już chyba religia" kasty zupełnie nadzwyczajnych ludzi". A tak naprawdę chodzi utrzymanie wszystkich przywilejów . W przeciwieństwie do koalicji nieboszczki, ten rząd nawet nie będzie próbował uwolnić zawodów prawniczych, nie zrobi nic aby coś im uszczknąć. Walka o opanowanie TK nie była w rzeczywistości walką z prawnikami, to chyba oczywiste. Wysoka ranga Piotrowicza i jego obrona daje jasne przesłanie - "PiS jest fajny i na wiele rzeczy przymyka oczy, chodźcie z nami" . Proszę zatem mnie nie rozśmieszać "rolą kontrolerów" itp. zwyciężą konfitury.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • TvKB(2017-01-07 14:00) Zgłoś naruszenie 168

    Ustawą powołać samorząd magistrów prawa bez aplikacji, tak aby mogli postulować pod swoim tytułem zawodowym magistrów prawa we wszystkich sądach RP, a oni w warunkach rynkowej konkurencji wymuszą na prawnikach specjalizację i wysoki poziom oferowanych świadczeń prawniczych po konkurencyjnych cenach. Rozbicie oligopolu prawniczego przyczyniłoby się do powstania nowych miejsc pracy, tańszego, łątwiejszego wyboru prawnika a przez to większego popytu na świadczenia prawnicze, a jako efekt uboczny, wzrost elektoratu tej prartii, która taką reformę zrealizowałaby.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Borsuk(2017-01-06 20:55) Zgłoś naruszenie 1612

    A kto będzie bronił tej kasty cwaniaków jakimi stali się sedziowje ktorzy z praworządności niewjle mają wspólnego i sami omijają prawo

    Odpowiedz
  • Janek(2017-01-06 09:00) Zgłoś naruszenie 1621

    A co sędziowie nie mogą zaprotestować. Nie orzekać coś jak strajk. Przecież ich nie zwolnią bo nie znajdą nowych sędziów. Dziwię się niektórym jak boją i nie powiedzą co myślą. Co zwolnią ludzi z Wojska policji. Bez nich sa mali . Głupie rządy i głupich ludzi w rządzie należy punktować.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oke(2017-01-10 07:45) Zgłoś naruszenie 143

    Ja jestem magistrem prawa - i jakoś nie odczuwam żadnej presji ze strony PIS-u. Jedyne czego żałuję, to że PIS nie spełnił obietnicy danej magistrom prawa w kwestiach tzw. doradców prawnych. Szkoda, bo to był świetny i nowatorski pomysł mogący zrewolucjonizować rynek prawny.

    Odpowiedz
  • jan(2017-01-06 21:57) Zgłoś naruszenie 115

    o czym ludzie piszecie to co sie dzieje w polsce to jest dramat nie bronie sedziow jestem daleki od tego a czym sie roznia politycy od sedziow zobaczcie co sie dzieje w sadach administracyjnych reka reke myje i tylko ludzia wciskaja kit

    Odpowiedz
  • V-2(2017-01-06 11:32) Zgłoś naruszenie 1012

    3-miesięczny kurs i sędzia

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ekspert Hmaj(2017-01-07 10:05) Zgłoś naruszenie 1010

    Prawnicy, w tym sędziowie, nie są od kontrolowania władzy ustawodawczej i wykonawczej.

    Odpowiedz
  • Guido(2017-01-07 23:40) Zgłoś naruszenie 913

    Boże widzę że elektorat ,moherów już dzielnie walczy i na tym forum. Do tej pory komentarze tut. były wyważone i rozumne ale te ..... Jestem prawnikiem i widzę nadzieje tylko w Was sędziach. Nie dajcie się, jest was za dużo i wymagania za wysokie żeby Was wymienić,choćby szkoła rydzyka się po.....ła. Więc róbcie swoje, nie dajcie się bo dźwigacie teraz na swoich barach przyszłość Polski. Ps. A na drugi raz idźcie na wybory.

    Odpowiedz
  • IIIRP(2017-01-10 09:31) Zgłoś naruszenie 91

    Jeżeli ktoś uważa, że sędziowie (również prokuratorzy, policja) prezentują jakąkolwiek sprawiedliwość, to informuję, że ostatnich 5 latach miałem z nimi kontakt 6 razy (rozsądzanie sporów, odzyskanie kasy...), i w 90% rozciągłości materii kierowali się poprawnością polityczną, ekonomiczną, unikami, a NIE POCZUCIEM SPRAWIEDLIWOŚCI !!! Posuwali się nawet do fałszowania dokumentów i manipulowania.

    Odpowiedz
  • Prawy(2017-01-09 12:32) Zgłoś naruszenie 97

    Kazdy prawdziwy sędzia zawsze był, jest i będzie sędzią !!!! i to niezależnie od tego czy psy szczekają i kąsają. Wierzę, że ci sędziowie nie dadzą się złamać wysłannikom diabła. Brońcie Polski przed zapędami i anarchią . Wierzę w Was!!!

    Odpowiedz
  • sceptyk(2017-01-08 13:41) Zgłoś naruszenie 96

    Wymyślane teorie że każdy Sędzia jest organem konstytucyjnym że każdy sędzia stoi nad prawem pisanym i społecznym poczuciem praworządności, że każdy nie prawnik jest podczłowiekiem, procesy resemityzacji i depolonizacji zawodu sędziego zastępowanie procedur prawa świeckiego procedurami praw i sądów wyznaniowych, przekonanie każdego z sędziów że jest mądrzejszy od nawet od Ducha świętego, zastąpienie merytoryczności procesu technikami spektaklu teatralnego, zastąpienie instacyjności pozorami, bezkarność w fałszowaniu dokumentacji sądowej przez sędziów, zastąpienie w procesie dowodowym składania zeznań świadków przeinaczaniem ich treści i cenzurowaniem ich treści poprze dyktowaniu ich treści przez sędziów do protokołów, potwierdza że sądom ich zeznania są zbędne skoro Sędzia jest składa zeznania w imieniu świadków, Na dobra sprawę większości sędziom wszystkich Sądów i Trybunałów można zaserwować bez żadnego procesu wieloletnie wyroki więzienia i tylko sprawdzać czy nie jest to jeszcze za niska kara, i takie same konsekwencje dla Prokuratorów za stosowanie podobnych rozwiązań jak i brak reakcji na fałszowanie dokumentacji procesowej przez Sędziów w jednej z rozpraw przez SN usłyszałam zgodną z prawdą refleksję ze strony w procesie trwającym około 10 lat w stosunku do sadów trzech instancji orzekających w tej sprawie "że mamy do czynienia z mafią sądową" reakcją ustawodawczą po tej rozprawie było wprowadzenie instytucji postępowań przedkasacyjnych

    Odpowiedz
  • kawa(2017-01-07 13:20) Zgłoś naruszenie 85

    Pan doktor żyje jednak w innym świecie . W ograniczaniu sędziów ta władza różni się od poprzednich ! Świetne , brawo . Gdzie Pan Bojarski był przez ostatnich kilkanaście lat ?

    Odpowiedz
  • Bert(2017-01-07 13:58) Zgłoś naruszenie 55

    Wielkie nieba! Jestem prawnikiem, to chyba już mam się bać !

    Odpowiedz
  • kawa(2017-01-07 09:19) Zgłoś naruszenie 55

    No , niezłe ! Pan doktor Bojarski nie czyta GP i Rp , nie przegląda Onet-u ? Pisze o atakach madialnych , rzecz jasna , mediów sprzyjających władzy . Symptomatyczne.

    Odpowiedz