statystyki

Lewiatan: Miejsce komorników zajmą firmy windykacyjne

autor: Piotr Szymaniak28.12.2016, 07:31; Aktualizacja: 28.12.2016, 07:36
Zdaniem Lewiatana niekorzystna z punktu widzenia wierzycieli jest też projektowana ustawa o kosztach komorniczych

Zdaniem Lewiatana niekorzystna z punktu widzenia wierzycieli jest też projektowana ustawa o kosztach komorniczychźródło: ShutterStock

Konfederacja Lewiatan krytykuje projekt nowej ustawy o komornikach sądowych. Jej zdaniem proponowane regulacje będą stanowiły dla wierzycieli barierę w dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej i egzekucyjnej.

Reklama


„W miejsce sądów i komorników przedsiębiorcy będą korzystali z wszelkiego rodzaju firm windykacyjnych oferujących polubowne rozwiązywanie problemów z długami”– czytamy w opinii opracowanej przez Krzysztofa Kajdę, dyrektora biura prawnego Lewiatana.

Zdaniem eksperta istnieje przy tym ryzyko, że będą to firmy działające na granicy prawa, uciekające się do wywierania presji na dłużnika czy wręcz prób zastraszania go. – Już teraz obserwowany jest wzrost liczby ofert ze strony różnego rodzaju podmiotów wskazujących, że mogą długi odzyskiwać skuteczniej niż komornicy i standardowe firmy windykacyjne. Następuje zatem powrót do tzw. pozaprawnej windykacji, która na początku lat 90. ubiegłego wieku była ogromnym problemem w Polsce – zauważa Kajda.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • SPOKO(2016-12-28 10:52) Zgłoś naruszenie 95

    Zbyszek Ziobro szybko sobie poradzi z takimi dresami.

    Odpowiedz
  • mg(2016-12-28 10:03) Zgłoś naruszenie 67

    Co to za bełkot. Konfederacja Lewiatan sama sobie przeczy. Z jednej strony mówi o firmach windykacyjnych oferujących polubowne rozwiązywanie problemów z długami, co jest przecież najlepszym rozwiązaniem dla dłużnika i wierzyciela (bo komornik tak naprawdę działa tylko w swoim interesie dojąc dłużników i wierzycieli). Z drugiej strony straszy, że te firmy będą działać na granicy prawa zapominając, że komornicy już dawno te granice przekroczyli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • proste rozwiązanie(2016-12-28 10:47) Zgłoś naruszenie 52

    Rozwiązanie tego problemu jest bajecznie proste. I na pewnie nie przez firmy prywatne. Państwo powinno prowadzić imienny rejestr dłużników ze zdjęciami. Nie płacisz zasądzonych przez sąd zobowiązań i nie masz na to usprawiedliwienia (np. zdarzenie losowe), wtedy fota z podpisem w ogólnie dostępnym internetowym rejestrze dłużników niepłacących zobowiązań. Jako ostrzeżenie dla innych, aby nie zawierali umów z osoba niepłacącą swoich zobowiązań.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • August(2016-12-28 17:23) Zgłoś naruszenie 33

    DO GMK Mam wyrok i prawomocny nakaz zapłaty od lutego 2014 r. Pani komornik nie robi absolutnie nic żeby ściągnąc dług .Po mojej interwencji i groźbie złożenia skargi na bezczynnośc wystąpiła o UMORZENIE DŁUGU!! jAK TWIERDZI NIE MOŻE USTALIĆ MAJĄTKU. Oczywiście złożyłem zażalenie i w ciągu miesiąca sam ustaliłem majątek. Sprawa skończyła się w sądzie w Łęczycy o wyjawienie majątku gdzie dłużnik składał nieprawdziwe zeznanie. Następna sprawa to zawiadomienie do prokuratury, i zawiadomienie o zeznaniach.( czekam na protokoły i oświadczenie o majątku) Natomiast bezradny komornik cały czas nalicza sobie opłaty. Za CO? Dłuznik ma takich jak ja wierzycieli kilku i wszystkim ( do czasu) śmieje się w twarz. Czy mogę w wyniku takiej bezczynności podobno bezradności wystąpić do firmy windykacyjnej mając dowody ukrywania, przepisywania majątku?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sadinternetowy_pl(2016-12-28 13:09) Zgłoś naruszenie 20

    Niestety, ale wprowadzane zmiany są na rękę różnym rejestrom dłużników. Normalny wierzyciel będzie wpłacił za wpis do prywatnej bazy dłużników. Jak ktoś ma dłużnika powinien szybko wnosić pozew o zapłatę.

    Odpowiedz
  • GMK(2016-12-28 10:21) Zgłoś naruszenie 15

    DO MG : POWRÓT DO POPRZEDNICH LAT GDZIE PANOWIE POTOCZNIE ZWANI "DRESY I KARKI Z KIJAMI DO BASEEBOLA "ZAJMOWALI SIE ODZYSKIWANIEM DŁUGÓW JEST LEPSZYM ROZWIAZANIEM DLA WIERZYCIELI I DŁUŻNIKÓW ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cde(2016-12-28 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    prawdziwa ,,, cnota,,, krytyk się nie boi .....niema długów.....

    Odpowiedz