statystyki

Naukowcy z UW ostrzegają przed autorytaryzmem

autor: Paulina Szewioła13.12.2016, 07:39; Aktualizacja: 13.12.2016, 10:00
prawo

Niepokój prawników budzi także „naruszanie zasad poprawnej legislacji i uniemożliwianie publicznej debaty w sprawach fundamentalnych dla obywateli”źródło: ShutterStock

Rada Wydziału Prawa i Administracji UW podjęła uchwałę wyrażającą poparcie dla organizacji kongresu prawników polskich. Kwestia kongresu nie była jedyną podniesioną w dokumencie. Rada sprzeciwiła się też działaniom podejmowanym przez większość parlamentarną, prezydenta i rząd.

Reklama


Obawy naukowców budzi głównie „sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego”, niewykonywanie jego wyroków i „przypisywanie sobie przez prezydenta i premiera prawa do oceny poprawności” orzeczeń TK.

Niepokój prawników budzi także „naruszanie zasad poprawnej legislacji i uniemożliwianie publicznej debaty w sprawach fundamentalnych dla obywateli”. Jako przykład wymieniono procedurę dokonywania zmian w ustawach o systemie oświaty czy o podatku dochodowym. Za szczególnie groźne uznano „naruszanie wolności obywatelskich poprzez ograniczanie prawa do zgromadzeń publicznych (ustawa w toku prac parlamentarnych), pozbawienie mediów publicznych pluralistycznego charakteru i rozszerzenie ingerencji w życie prywatne obywateli w drodze nowelizacji ustawy o policji”.

W ocenie rady, te działania „grożą powstaniem pozakonstytucyjnego, autorytarnego porządku ustrojowego.”


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama