TRZY PYTANIA DO... MAŁGORZATY CHRUŚCIAK, adwokata, partnera CMS Cameron McKenna - Właściwie przeprowadzona unifikacja zawodów prawniczych mogłaby się przyczynić do wzmocnienia samorządu zawodowego i zwiększenia prestiżu zawodu.
MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ
Resort sprawiedliwości chce, aby w 2011 roku radcowie prawni i adwokaci tworzyli jeden samorząd. Adwokatów obowiązuje jednak ustawowy zakaz pracy na etacie, a radcowie nie są przygotowani do prowadzenia spraw karnych. Czy uda się znieść te różnice?
MAŁGORZATA CHRUŚCIAK
Nie są to przeszkody nie do pokonania. Co do pierwszej kwestii, można wprowadzić ustawowe gwarancje niezależności osób pracujących na etacie. Można by zapewnić, że adwokat zatrudniony w stosunku pracy nie mógłby jednocześnie świadczyć pomocy prawnej na rzecz osób indywidualnych. Ponadto możliwość taka mogłaby być bardzo interesująca dla wielu spośród adwokatów, którzy aktualnie nie mogą wykonywać zawodu w tej formie. Co do drugiej – kwestie tę można rozwiązać poprzez wprowadzenie okresu przejściowego. Oczywiście, jeżeli okaże się, że jest to rzeczywiście niezbędne.
Po ostatnich egzaminach na aplikacje samorządy będą musiały zmierzyć się z kształceniem ogromnej liczby osób. Czy zmiany zaproponowane przez resort mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu?
Być może taki zunifikowany samorząd lepiej i efektywniej poradziłby sobie ze szkoleniem aplikantów. Osobiście bardzo niepokoi mnie, że ze względu na liczbę aplikantów i likwidację praktyk sądowych aplikacja stanie się jedynie przedłużeniem studiów. Cieszy mnie, że jednym z założeń ustawy jest zmiana systemu szkolenia aplikantów i położenie nacisku na zagwarantowanie najwyższych standardów oraz nauczanie umiejętności. Mam nadzieję, że ten model kształcenia zawodowego będzie kładł większy nacisk na umiejętności praktyczne, takie w szczególności jak reprezentowanie klienta przed sądem. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby do wykonywania zawodu mogły zostać dopuszczone osoby, które nigdy nie stawały przed sądem.
Adwokaci i radcowie mają coraz większą konkurencję. Czy nowa adwokatura pomoże im wzmocnić pozycję na rynku?
Właściwie przeprowadzona unifikacja zawodów prawniczych mogłaby się przyczynić do wzmocnienia samorządu zawodowego i zwiększenia prestiżu zawodu. Nie można zapominać, że w ostatnich latach zasadniczo zmieniły się realia wykonywania zawodów prawniczych. Obecnie adwokat i radca prawny jest przedsiębiorcą, który w warunkach wolnej konkurencji świadczy usługi rynkowe – a więc musi sprostać coraz silniejszej konkurencji, także ze strony osób z wykształceniem prawniczym, ale niebędących członkami żadnego z samorządów zawodowych. W tej sytuacji istnienie dwóch odrębnych samorządów dla bardzo zbliżonych dwóch zawodów znajduje coraz mniejsze uzasadnienie.