Miłośnicy dwóch kółek będą mogli prawą stroną ominąć samochody stojące w korku, a podczas deszczu lub śnieżycy wjechać na chodnik.
Samochód stojący w korku lub wolno poruszający się na drodze będzie można ominąć wyłącznie z prawej strony. Takie udogodnienie dla rowerzystów przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, który został skierowany do prac w sejmowej Komisji Infrastruktury.
Zgodnie z projektem będzie możliwe stworzenie pasa ruchu dla rowerów na jezdniach i śluz rowerowych. Śluzy będą wyznaczoną częścią na jezdni przed skrzyżowaniem. Skorzystają z niej rowerzyści, by zająć na przykład lewy pas ruchu przed samochodami.
Kierowcy samochodów będą musieli zachować szczególną ostrożność, poruszając się przy pasie ruchu dla rowerów. Skręcając w prawo, będą musieli przepuścić rowerzystów jadących na specjalnym pasie.
Projekt przewiduje, że rowerzyści będą mogli skorzystać z chodnika w razie złych warunków pogodowych zagrażających bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Przepis ten ma mieć zastosowanie np. w trakcie ulewy, mgły czy śnieżycy. Obecnie rowerzysta może poruszać się chodnikiem, gdy jego szerokość wynosi przynajmniej dwa metry, a droga obok zezwala na poruszanie się pojazdom z prędkością ponad 50 km/godz.
W okresie zimy zwolennicy dwóch kółek będą mogli poruszać się bezpieczniej z uwagi na to, że projekt przewiduje dopuszczenie używania opon z trwale w nich umieszczonymi elementami przeciwpoślizgowymi, np. kolcami.
Wśród propozycji znalazły się także takie, jak możliwość przewożenia dzieci w przyczepce ciągniętej za rowerem, dostosowanej do przewozu osób. Obecnie dzieci przewożone są w specjalnych siodełkach montowanych do roweru.