Rowerzysta będzie mógł jechać po chodniku podczas ulewy, zamieci śnieżnej, w czasie gołoledzi czy mgły.
Miłośnicy rowerów będą mogli bezpieczniej i sprawniej poruszać się po drogach. Zawdzięczają to nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.), nad którą Sejm zakończył już prace.
Jednym z rozwiązań zapewniających większe bezpieczeństwo rowerzystom mają być śluzy rowerowe. Będzie to część jezdni na wlocie skrzyżowania (na całej szerokości drogi lub na wybranym pasie ruchu), która umożliwi zatrzymanie rowerów przed samochodami stojącymi na światłach. W ten sposób rowerzyści łatwiej i bezpieczniej skręcą w lewo na skrzyżowaniu.
Nowe przepisy przewidują, że na jezdniach powstaną specjalne pasy ruchu dla rowerów. Dzięki nim rowerzyści nie będą musieli przeciskać się między samochodami ani nielegalnie wjeżdżać na chodnik, gdy boją się o swoje bezpieczeństwo na jezdni.
Nowelizacja liberalizuje zresztą regulacje dotyczące wjeżdżania przez rowerzystów na chodnik. Dziś osoba na rowerze może jechać chodnikiem tylko w pewnych przypadkach. Na przykład gdy opiekuje się dzieckiem do 10. roku życia oraz gdy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości i biegnie obok drogi, po której samochody mogą jechać szybciej niż 50 km/godz. Po zmianie przepisów rowerzysta będzie mógł wjechać na chodnik także wtedy, gdy na drodze będą złe warunki pogodowe zagrażające bezpieczeństwu, np. ulewa, mgła czy śnieżyca.
Propozycje te podobają się nie tylko rowerzystom, ale także ekspertom od bezpieczeństwa na drodze.
– Lepiej, żeby rowerzysta na lodzie wywrócił się na chodniku niż na jezdni wprost pod nadjeżdżający pojazd – przekonuje Katarzyna Turska z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Po zmianach przepisów rowerzyści będą mogli legalnie omijać z prawej strony pojazdy wolno jadące w korku. Dziś nie wolno tego robić, choć w praktyce policja często przymyka oko na ten manewr.