Ofiary przestępstw mogą liczyć na wsparcie. Dziś rozpoczął się w Polsce Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Bezpłatnych porad udzielają między innymi prokuratorzy, asystenci sędziów i psycholodzy. Z pomocy mogą skorzystać między innymi ofiary przemocy domowej.

Psychoterapeutka Teresa Wojtas-Kieljan z Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej mówi, że coraz częściej jest to nękanie psychiczne jak poniżanie czy ograniczanie kontaktów z bliskimi. Ofiarami tego typu przemocy są zarówno kobiety jak i mężczyźni.

"Jeśli trwa to zbyt długo może powodować poważne konsekwencje zdrowotne i psychiczne dlatego nie należy tego lekceważyć tylko jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy” - zaleca psychoterapeutka. Ci, którzy zgłoszą się do ośrodka mogą skorzystać z porad psychologa, prawnika czy mediatora. Tego typu pomoc udzielana jest całorocznie ale w tym tygodniu ofiary przestępstw mają być traktowani priorytetowo.

W 2015 roku z porad Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej skorzystało ponad dwa tysiące sto osób. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa do piątku. Godziny dyżurów specjalistów można znaleźć na stronach poszczególnych urzędów czy instytucji.