Firma Yahoo! Inc pozwała do sądu Facebooka, największy na świecie portal społecznościowy, za naruszenie patentów dotyczących kluczowego funkcjonowania strony internetowej, w tym internetowych reklam, dzielenia się z informacją i ochroną prywatności – podaje agencja Bloomberg.

W pozwie złożonym wczoraj w sądzie federalnym w San Jose, stan Kalifornia, Yahoo wnioskuje o zakaz używania przez Facbooka 10 patentów oraz wypłatę potrójnego odszkodowania. Naruszone patenty dotyczą rozwiązań niezbędnych dla „zbudowania skutecznej strony internetowej” – podkreślono w pozwie.

Yahoo, które jest właścicielem najpopularniejszego w USA portalu internetowego, stwierdził w lutym, że Facbook musi zdobyć licencje na jego technologie, wskazując, iż inne firmy internetowe już to uczyniły. Yahoo szuka sposobów na odrodzenia swojego tempa wzrostu po tym, jak portal pozostał w tyle za Facebokiem na rynku reklamowym oraz stara się nadrobić dystans do Google w segmencie wyszukiwarek internetowych.

„W sferze technologii, na której bazuje Facebook, Yahoo! za każdym razem był pierwszy” – argumentuje firma w pozwie sądowym – „Cały model portalu społecznościowego Facebooka, który pozwala użytkownikom na tworzenie własnych profili i łączenie się z poszczególnymi osobami i firmami, jest oparty na technologii sieci społecznościowej, opatentowanej przez Yahoo”.

W zeszłym roku Yahoo został zdetronizowany z pierwszego miejsca przez Facebooka na amerykańskim rynku reklamy graficznej, która również obejmuje wideo. W czwartym kwartale przychody firmy, z wyłączeniem sprzedaży realizowanej przez partnerów portalu, wyniosły 1,17 mld dolarów.

„Jesteśmy rozczarowani, że Yahoo, nasz wieloletni partner biznesowy i firma, która odnosi zasadnicze korzyści ze związków z Facebookiem, zdecydowała się uciec do procesu sądowego” – głosi oświadczenie Facebooka, który dodaje, że po raz kolejny o decyzjach Yahoo portal dowiedział się z publikacji w mediach.

Zdaniem Yahoo jego opatentowane technologie zapewniają każdego miesiąca ponad 700 mln odwiedzin unikalnych użytkowników.