Czy każdy rejestr dłużników jest legalny

Przedsiębiorca zalega mi z zapłatą za towar już ponad trzy miesiące. Zgłosiła się do mnie pewna firma, która ściga dłużników, prowadząc własny rejestr w sieci. Czy każdy rejestr dłużników jest legalny?

Czy rejestry BIG i BIK to to samo

Nie jestem w stanie zapłacić na czas faktury. Ale zamierzam w najbliższym czasie uregulować zadłużenie. Kontrahent grozi mi, że wpisze mnie do Biura Informacji Kredytowej. Czy Biuro Informacji Kredytowej to to samo co Biuro Informacji Gospodarczej?

Czy z powodu wpisu stracę szansę na kredyt

Nie płaciłem w swojej firmie terminowo wynagrodzeń. Pracownicy, aby wyegzekwować zaległości, podali mnie do sądu. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego wpisali mnie też do jednego z BIG-ów. Czy bank może mi z tego powodu odmówić kredytu na rozbudowę firmy?

Czy wierzytelności przedawnione można wpisać

Jestem winny innemu przedsiębiorcy pieniądze. Wiem, że mój dług się przedawnił i wierzyciel nie może dochodzić zapłaty przed sądem. Czy mimo to mogę się znaleźć na czarnej liście dłużników ?

Czy do BIG dane może przekazywać przedsiębiorca

Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Zgodnie z umową dostarczyłem towar mojemu kontrahentowi. Minęły już ponad cztery miesiące i nie otrzymałem zapłaty. Czy nie czekając na wydanie nakazu zapłaty przez sąd, mogę wpisać dłużnika do BIG-u?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:

Jak wpisać niesumiennego kontrahenta do rejestru dłużników

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.